Çalışma çok sade ve klasik olmuş (!)

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
genel manada yaptığım her çalışmaya

- böyle sade mi olacak
- farklı bir font yok mu
- zemini renklendirmeyecek miyiz
- resimleri biraz büyültebilir miyiz
- çok klasik olmuş
...

şeklinde tepkiler alıyorum
bu konuda ne yapılmalı fikri olan var mı
çünkü bu tepkiler bazen çok can sıkıcı olabiliyorum

sizce niye müşteriler bol efektli bol renkli bol resimli çalışmalar arıyor
şahsen ben bunun cevabını bulamıyorum

Tepki
31
bu yorumları site içerisinde mi yoksa dışardan bu işle bağlantısı olmayan kişilerden mi alıyorsunuz
dışardan alıyorsanız eğer demeki işlerinizi fazla profesyonle hazırlamaya çalışıyorsunuz farklı mat renkler ve sade net karakterler kullanıyosunuz demektir

müşteri görüşlerinden daha hızlı bir şekilde grafikerlik ilerlemekte şimdi değil belki birkaç zaman sonra yaptığınız işler çok daha fazla beğenilecektir sanırım müşterilerimiz henüz sadeliğe alışamadı
siz tavsiyem biraz daha fazla çiçek böcek kullanmanız ve sade değilde biraz daha cancan kullanmanız renklerde benim en sevdiğim c:100 m 70 parlamen mavidir mesela ama kime kullansam biraz mat olmamışmı sade kaçmamışmı gibi tepkiler alıyorum büyüzden lacivert ise lacivert koyun gitsin

tabi önce bir müşteri nabzını yoklamak lazım ne istediğini biliyorsa zaten sorun olmaz
bilmiyor ama çok biliyor gözüküyorsa yandık
:D
saygılar...

Tepki
10
Hasan bey, aynı sıkıntılarla zanan zaman bende karşılaşıyorum , tabi benim yaptığm iş kumaş deseni tasarımı.
Yaptığım yeni tasarım desenlerini ,bir Laleli piyasası için renklendiriyorum, canlı, birbirine zıt renkler yanyana , (laf aramızda iğrenç oluyolar ) birde avrupa ülkelerinini taleb ettiği gibi daha soft tonlar, moda renkler, birbirine uymlu ve çok daha şık çalışma oluyor bence... Laleli müşterisi avrupa renklerini görünce , çok soluk kalmış ben bunu satamam deyip deseni beğenmiyor , çeviriyor sayfayı aynı desen onun istediği renklerde ,...bayılıyor... sadece varyant farklı desen aynı.
Böylece bir deseni iki farklı müşteriye sunabiliyorum ,varyant ( renkler) farklı olduğundan dolayı bunu algılayamıyolar.Birde mankenin üstüne giyidirme yapınca isterse beğenmesinler deseni.
Kimlerle iş yapıyoruz ...!?!
Müşterinizi çok iyi tanıyor olmanız lazım , malesef tasarımcıların yaptığı işler üretime dönüşsün diye ,bizim hoşumuza giden değil de alıcı ne istiyosa onu yapmak zorundayız.
Bu arada uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan dolayı sitemizi biraz boşlamıştım , ama çok yakında yeni paylaşımlarla aranızda olacağım...
Size başarılar...

Ahmet ALTUN

Font Tasarımı
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
36
@Hasan Güner

Aslında bu sorunun cevabı senin daha önce açtığın bir konuda gizli ;

https://www.grafikerler.org/logo-tasarimlari/24455-dunyadan-logo-ornekleri.html

Ne kadar güzeller değilmi.. ? Sade, az renk, düzgün, ustaca düşünülmüş logolar vs .. yani insan bakmaya kıyamıyor neredeyse.. Şu aşağıdaki logonun güzelliğine bak, ERLICH LAW için E ve L harfleri bundan daha muhteşem nasıl dizayn edilebilir..?

Bu tasarımlar nerede yapılmış ? Avrupa'da Amerika'da vs..

Bizim insanımız janjanlı, cafcaflı, rengarenk şeyleri seviyor, bunu istiyor, her yerde, giyiminde, yediğinde , içtiğinde her şeyinde.. logoda, amblemde ve vs. işte böyle..

Tepki
0
zevkler ve renkler..
bazı müşteriler, hele hele iş bilmeyen ama biliyor gibi yapan müşteriler çok daha fazla müdahalecidirler.
aslında müşterinin değil de hedef kitlenin nabzını çok iyi tutabilmek lazım gerektiğini bilmezler.. bir grafiker için dayanılması en zor iş bu galiba.. müşteriyle hedef kitle arasında kalmak.. tabi burda bir de sizin kendi kişisel beğeni algınız da ciddi bir belirleyici unsur..

ve maalesef çoğu zaman bu en önemli unsuru 3.plana atmak zorunda kalıyorsunuz.. her ne kadar tasarım yapabilme kabiliyetinizin temelinde bu kendi kişisel algınız olsa da.. yani bilhassa bazı müşteriler yüzünden o temelleri dinamitlemek gerekiyor ve bu da ufak tefek sarsıntılara sebebiyet verebiliyor :)

ne diyelim allah sabır versin ..

yakan

Üye
Tepki
0
Pala bıyıklı bir patrona logo yaparken yukarıda örnekleri verilen uygulamalardan yaparsanız elbet beğenmez, onun ruhunu okşayıcı çalışmalar yapmanız lazım illaki :D

Yukarı Alt