Corel Draw Broşür Taşma,Kesim Ve İç Payı Ne kadar?

newcoder23

Üye
Tepki
1
Arkadaşlar merhaba.

Soru -1 Corelde biraz acemiyim ve bir broşür yapmak istiyorum. Bu broşürü yaparken kesim boyutlarını ayarlamak istiyorum. Bunların Taşma,Kesim Ve İç Pay ölçüsü ne kadar bilgi verebilirmisiniz. Bide kesim paylarını daha iyi emin olmak amacıyla cdr formatında şablon atarsanız sevinirim. Aşağıdaki resmi videodan çektim ama boyutlarını sölemiyor.

Soru-2 Bi sorum daha olacak sizlere ; Ben hep photoshopta çalışıyodum bu zamana kadar ve çalışma alanım içinde çalışma yapabiliyordum. Corelde öle değil. Atıyorum A4 sayfa boyutunda bir alan açtın bu alanın dışına çıkabiliyorsun. Bu bi yönden iyi ama bide şu yönden ben sıkıntı çekiyorum. Bir alan çizdiğimde sayfanın kenarlarına tam olarak hizaladımmı hizalamadımmı aklımda soru işareti kalıyor. Ben istediğim zaman coreldede sadece çalışma alanımı gösterebilirmiyim. Dış taraflar gözükmesin istiyorum.

newcoder23

Üye
Tepki
1
@Murat VARDAR

Ben zaten bu videoyu izledim ama burda kesim ölçülerini söylemiyorki hoca. Yani benim sorum kaç cm veya kaç mm bırakılacak.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@newcoder23

Diyelim ki 2 kırımlı broşürümüzün ölçüsü
A4 yani ; 210 mm. X 297 mm.

Çalışma alanımız bu ölçü için her kenardan 10 mm. içeri yani
190 mm. X 277 mm. (bu alan yazıların, metinlerin, grafiklerin vb. vs. için sınırdır)

2 kırımlı broşürümüzün ölçüsü neydi?
A4 yani ; 210 mm. X 297 mm.
buna ne kadar taşma vermeliyiz?

her kenardan 5 'er mm. yeterli olur,
(bu 2mm. de olur, 3mm. de)
yani bizim dış alanımız kaç oldu?
220 mm. X 307 mm. bu bizim en dış ölçümüz,

peki bizim bu işimiz kesimden sonra ölçüsü ne olur?
burada belirleyici sizsiniz, kesim için koyacağınız kesim krosları buna etkendir,
ama bana sorarsanız, verdiğiniz 5mm. taşmalar kesimde gitsin,
taşmanın manası da budur, olabilesi kesim hatalarında işi çöp etmemek için verilir,

faydalı olması dileğiyle...

newcoder23

Üye
Tepki
1
@Murat VARDAR

Öncelikle çok Teşekkür ederim çok faydalı oldu. Fakat bişey sorcam sizin verdiğiniz ölçüler 2 kırım üzerinden ya hani bu 3 kırım olunca değişiyormu ? Bide birşey daha sorucam. Hani bana verdiğiniz video linki varya, o videoda adam kırmızı yeşil ve mavi çizgileri nasıl oluşturuyor. Acaba bleed 'denmi yapıyor diye baktım ama ordan değil. Bleed sadece dış boşluğu ayarlıyor. Rulers'danda değil. Bu konudada yardımcı olursanız çok sevinirim, sizide yordum ama kusura bakmayın.

Yukarı Alt