corel drawın photoshopa göre üstünlükleri neler

Fatih Can

Üye
Tepki
0
@Ataman

:) :) Ya hu akşam akşam hiç güleceğim yoktu :) Illsutrator veya Corel yok aralarında bir fark misalen bu programları arabalara benzetecek olursam biri mercedes biri bmw... Aynı amaç aynı lüksler ama kullanıcılar farklı. Ben yaklaşık 10 senedir Corel kullanıyorum ve hemen hemen 3 senedir de Illsutarator. Teknik olarak detaylar farklı yoksa tamamen tasarım veya İllüstarasyonlarımı her ikisinde de yapabiliyorum... Bu tartışma şeye benzemiş DAM ÜSTÜNDE SAKSAĞAN SENİN BABAN KARGAMI :)

Tepki
0
Sevgili arkadaşım, vektörel bir program olmadan, Photoshop'ta herşeyi yapman imkansızdır. Bİlakis Vektörel programlar az da olsa Bitmap Programların eksikliğini kapatabilirlir. Ancak Bitmap tabanlı programlar vektörel yani çizgisel programların yaptıklarını kesinlikle yapamazlar. Mesela Photoshop'ta bir gazete veya dergi mizampajı yapabilir misin? Çok ama çok zor olur ve eşyanın mantığına aykırı... Ya da yada, Bir fatura yapmanı öneririm Photoshop'ta ne demek istediğimi iyi anlarsın. Kesinlikle bir vektörel program bilmek zorundasın, Corel, İndesign, Freehand veya Quark gibi... Saygılar..

Vektörel ile Bitmap yani piksel tabanlı programların en büyük farkını söyleyeyim sana. KAFANI KARIŞTIRMADAN; Photoshop'ta en sevdiğin çalışmayı aç, o çalışmanın en ince ayrıntısını bul mesela bir küçücük dal veya bir çizgi gibi.. Bunu büyütebildiğin kadar büyüt yani ekran olarak büyüt size olarak değil... Ne görüyorsun yaptığın işin aslında minik kareciklerderden oluştuğunu.. Yani piksellerden... Fakat Corelde veya başka vektörel programlar (Vektörel derken çizgisel) minik bir detayı bile istersen gücün yetiyorsa bulunduğun oda kadar büyüt hiç bir kayıp olmaz. Yani çizgidir büyüdükçe imajı yani görüntüsü değişmez. Bilgin olmaması doğal ama sorduğun soruda çok absürttü kusura bakma...

CEngüz Ünal'a...

Photoshopta herşeyi yapamazsın. Sanırım mesleğin buna uygun. Çok basit gibi gelebilir. Bir faturayı photoshopta yapmayı dener misin? Sonucunu çok merak ederim doğrusu ;)

Tepki
10
Arkadaşlar burda İbrahim Bulut Bey'e katılıyorum demek ki photoshop yanında firmalar mutlaka ve mutlaka corel yada freehand gibi vektörel programlar kullanıyorlar ki bu da bu programlarla alınan sonucun yapılan işlerin kalitesine ve hızına yansıdığını gösteriyor. Firmalar photoshopsuz yapamazlar ama bi vektörel programsız hiç yapamazlar, bu sadece corel programıyla sınırlı değil ancak corel ve freehand piyasada en çok kullanılan vektörel programlardır. Birini öğrenmeniz böyle bir işte çalışmak için şarttır ve kayıp değil kazanç olur bence sizin için. Ve en önemlisi burda tartışmaya açtığınız konuyu biz ne kadar anlatsak da siz corel i öğrenip böyle bir işte çalışmadan yani o çalışma ortamını görmeden ne demeye çalıştığımızı tam anlayamazsınız. inşallah kısa sürede kendinizi yetiştirip bu çalışma ortamında bulunursunuz da burda söylenenleri yaşayarak daha iyi anlarsınız. başarılar diliyorum size...

ceycey35

Üye
Tepki
0
konu açılmışken yazayım ben de öncelikle corelin üstüne alanında yok derim.ikinci olarak güzel bir çalışma için ps ile birlikte kullanımı daha verimli olur.ama yetenek olarak corelin üstünlüğü tartışılmazdır.ıllustrator en basit bir gradyan vermek bile adamın kafasını ütülemeye yeter.burdan çıkacak sonuç hangi alanda hangi program iyiyse ona yönelmeniz olacaktır.şunu da belirteyim corele alışan ps'ye pek bakmaz.

tümen

Üye
Tepki
0
emine hanımın verdiği bilgilere teşşekür ediyorum devamını dilerim..

d.aydin

Üye
Tepki
0
@Ataman
Ataman bey herkesin görüşleri ve düşünceleri farklıdır. Bu konuyu burada açmanız yanlış bence.Özellikle grafikerlerin hangi programları kullanacakları kendilerine kalmıştır.Böyle CorelDrawı aşağılamanız hiç doğru bir davranış değildir.

Tepki
4
evet geçen sene böyle saçma bir soru sormuşum, valla ne deseniz haklısınız o zamanlar bilmiyordum ne yapayım

bu sene içerisinde corel ve illustratoru araştırdım, denedim ve illustrator kullanmayı tercih ettim, corel drawa alışamadım nedense, pratik olamadım bi türlü, ama illustrator bana yabancı gelmedi photoshop kullanımına yakın bir kullanımı var, şimdi illustrator kullanıyorum aynı zamanda photoshop ve flasha dosya geçişleri de yapabiliyorum böylece

Tepki
2
Corel'e alışamadığınızı belirtiyorsunuz, CorelDRAW'ı tam olarak incelemediğinizi düşünüyorum. Tools / options / workspace seçeneğini kullanırsanız, CorelDRAW'ın menülerin görünümünü Adobe Illustrator'ün menülerin görünümüne çevirebilirsiniz, alıştığınız o düzen şekliyle CorelDRAW'ı kullandığınızda daha da seveceğinizi sanıyorum...

İyi çalışmalar...

grafiturk

Üye
Tepki
0
tartışmasız adobe illustrator en iyi program...coreldraw daha basit ve daha protik işler için ama illustrator profesyonel ...

Yukarı Alt