Corel Öğreniyorum

ozreklam

Üye
Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar
İnşallah sizlerin sayesinde ben bu corel i öğreneceğim. Ben takıldığım yerde soracağım, sizlerde inşallah bana elinizden geldiği kadar yardım edersiniz.
Her dersi öğrendiğimde bir soru soracağım.
Soru-1 : Corelde hazırlanmış bir dosyayı jpeg olarak nasıl kaydederim. (Acemiyim napim )

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
File/Export veya kısayolu Ctrl+E ile Export menüsünü açın. Altta Save as Type diye bir bölüm göreceksiniz. Oradan JPG - JPEG Bitmaps seçeneğini seçin. Uygun dosya adını verdikten sonra Export tuşuna tıklayın. Karşınıza işin çözünürlüğü, Ölçüleri, Renk senekleri ile ilgili bir pencere gelecek. Forumda dosya yayınlamak için Color Mode Bölümünü RGB ayarlayınız. İşin birebir ölçüsündemi yoksa daha büyük veya daha mı küçük olacağına karar verin. ona göre ölçünüzü değiştirin. Resolution bölümünden uygun çözünürlüğü el ile yazarak belirleyebilirsiniz. 72-150 arası uygundur. 72 DPI çok düşük kalabilir. Fakat dosya boyutu ona göre küçük olacaktır. 150 DPI daha iyi bir görüntü elde etmenizi sağlar. Fakat dosya boyutu doğal olarak büyüyecektir. İsteğe göre çözünürlüğü arttırabilir veya düşürebilirsiniz (En az 60 DPI).

Saygılar.

ozreklam

Üye
Tepki
0
Designer_s eyvallah kardeş. aynen dediğin gibi yaptım. süper oldu. başka soru geliyor hazırlan. Gerçi benim sorularımı gözün kapalı cevaplarsın
Soru-2 : photoshop ta olduğu gibi resimdeki bir nesneyi kesip yerinden sökmek istiyorum kare alan gibi değil kıvrımlı taraflarıda vardır. Bunu nasıl yaparım. Corel X3 var menülerini ona göre söyleyin lütfen.

ozreklam

Üye
Tepki
0
Soru3- E harfine corelde nasıl rüzgar esinti gibi şekil verebilirim.Yardımlarınız bekliyorum Teşekkürler.

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Bunun için corel drawda tek bir komut bulunmamakla beraber şekli vektörel olarak çizebilir ve bazı gölgelendirmeler ve blur efectleri ile rüzgardan dalgalanıyormuş gibi yapabilirsiniz. Bununla ilgili bir örnek hazırlamanızı ve buraya ekleyerek üzerinde yardım almanızı tavsiye ederim. Çok daha verimli cevaplar alabilirsiniz.

Ayrıca Aşağıdaki örnek işinize yarar ise nasıl yapıldığını uygulamalı ders olarak gösterebilirim.

Saygılar.

ozreklam

Üye
Tepki
0
Designer_s dalgalanma sağ tarafa değilde. E harfinin solundaki yukarıdan aşağı olan çizgiden sol tarafa bolca bir dalgalanma ve ya esinti düşün. Bu dalgalanmayı ben daha çok renk cümbüşü olarak düşünüyorum yani koyudan açığa doğru. Tarif edebildimmi bilmiyorum

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Elinizde buna benzer bir örnek var ise onun üzerinden yardımcı olmaya çalışayım. Örnek yoksa bir şeyler çizmeye çalışın kaba taslak geliştirmenize yardımcı olayım.

Saygılar.

Yukarı Alt