Corel X6 Boyut Ölçümü

newcoder23

Üye
Tepki
1
Arkadaşlar corel öğrenmeye çalışıyorum. Benim size bir sorum olacak Photoshopta Rectangular Marque Tool aracının Fixed Size özelliği var biliyorsunuzdur. Oraya width ve height değerini yazınca Size otomatik alan oluşturuyor. Bunun eşdeğerini corelde arıyorum varmı acaba? Yani bir broşür yapcam mesela kenarlarından 11mm boşluk olacak bunu corelde nasıl ayarlarım. Ayriyeten 80mm 47 mm lik bir alan oluşturmak istiyorum mesela sayfanın ortasında bunu nasıl yapıcam. Bu sölediklerimin hepsini photoshopta fixed size ile halledebiliyorum ama corelde acemi olduğum için yapamadım. Şimdiden teşekkürler

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Anlayamadım, açıklarmısın birazdaha newcoder23.
Yada bir resim ile desteklersen sorunu daha çabuk yardımcı olabilirim.

newcoder23

Üye
Tepki
1
@Şener CANÖZ

Hocam yani a4 sayfanın kenarlarından 11mm boşluk bırakmak istiyorum corelde. Bide Sayfanın ortasına W= 80mm h= 47 mm lik bir alan oluşturmak istiyorum.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Geç oldu ama, atölyede işlerim vardı anca bakabildim soruna.

Önce a-4 sayfa oluştur
sonra kare yapma aracına çift tıkla a-4 ün büyüklüğünde çizim yapacaktır
sonra çizim seçili iken yatay dikey boyutunun göstergesine her ikisinede yandaki kilidi açarak, ölçünün noktadan önceki yerinden sağa doğru seçip (eski ölçüyü silmeden) -11 yaz "her ikisinede, yatay ve dikey" enter a bastığında içe doğru 11 er mm küçülecektir.

Bunu buraya kadar bi dene.

newcoder23

Üye
Tepki
1
@Şener CANÖZ@Şener CANÖZ
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hocam -11 için kastettiğiniz şu galiba; A4 boyutundan -11 i çıkartma
( 210,0 mm-11mm = 199 mm )
(297-11= 286 mm)
yapın demek istediniz değilmi. Yandaki kilit dediğiniz nedir ben onu anlamadım hocam :) Bu işlemleri yaptım teşekkürler.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Tebrikler başarmışsın.

Boyut değerini yaptığın yere -11 diye girersen değeri bir öncekinden çıkarır, +11dersen de büyütür.
Yani hesap makinesi gibi iş görür.+.-.*./ bu matematik işlem lerini direk oraya yazarak kullanabilirsin.

Yandaki kilit ise; boyut değiştirdiğin yerin 2 sağ tarafında duran küçük siyah şekil.

Yukarı Alt