Corelde Birden Fazla Nesneyi Tek Komutla İstediğiniz Ölçüde Değiştirme

xblack

Üye
Tepki
34
@emine_x4

16 yıl filan oldu coreli kullanalı. Demek öğreneceklerimizde var daha. Gerçi herkesin bir çalışma tarzı varzı var. Ama pratik kullanım güzeldir tabii. Eminecik hanım teşekkür ederim. Güzel anlatım. Cloneyi resimli anlatmanız dileğiyle.

Tepki
1
resim ekleyemedim fakat sorun şu idi. Ben dairelerden oluşan bir bir görüntü oluştutuyorum(figür,desen vs.) fakat dairelerin ebatları örn 3 mm ve 4 mm den oluşuyor diyelim. desen oluştuktan sonrada müşterim hepsinin 3 mm lik dairelerle oluşmasını isterse yeniden çizmek zorunda kalıyorum veya daha önceden yapılmış 4 mm lik dairelerle oluşan bir çizimi genel ölçüyü bozmadan sadece daireleri nasıl 3mm düşürebilirim... bunu ben corelden save as yapıp AI dosya uzantısı ile freehand de açıp yapabiliyorum fakat sadece corel de olmuyor mu şimdiden teşekkürler paylaşım için

Tepki
100
sorunuzu anlamaya çalışıyorum ama.
yanlış anlamadı isem, sorunuzun cevabı yukarıda verilmiştir zaten.
4 mm lik dairelerden oluşan nesnelerinizi duclicate yada copy yapmayınız.
clone özelliği ile çoğaltınız.
dolayısı ile nesnenizin birisi ile oynamanız halinde clone edilmiş diğer nesneleriniz
aynı oranda değişecektir.

sebograph

Üye
Tepki
9
eğer bu daireleri clone ile oluşturmadıysanız ve desenin kapladığı yer değişmiyecekse ki bu dairelerin aralarının açılması demektir söyleyeceğim yönteme göre ilk olarak dairelerden birini seçip property bardan 3x3 mm olarak ebatlarını ayarlayın olduğu yerden merkeze doğru küçülecektir sora diğer dairelerinizi seçili hale getirip ctrl+r kombinasyonunu uygulayınbütün daireleriniz bulunduğu yerde küçülmüş olacaktır ancak dediğim gibi dairelerin arası açılır
bu işinizi görmüyorsa dairelerin aralarının aynı kalması gerekiyorsa 3x3 lük bi daire çizin ve desenin en üst sol köşesindeki dairenin içine t ve l hizalama konutlarını kullanarak yerleştirin bu dairenizin sol üst köşesine yerleşmesini sağlayacaktır ve 4x4 lük dairenizi sağ alt köşesinden tutup küçük olana doğru küçültüntam 3x3 ebaduna geldiğinde dairenizin çizgi rengi değişir o zmn bırakın ve diğer dairelerinizi seçip yine ctrl+r komutunu uygulayın deseniniz bu kez tamamen küçülmüş olur ve aralardaki boşluklar değişmez eğer buda sorununuzu çözmüyorsa daire sayısını artırmanız gerekir ve buda deseni yeniden çizmeniz anlamına gelir umarım bunlardan biri yardımcı olur sizde yeniden çizmek zorunda kalmazsınız iyi öalışmalar

pulse

Üye
Tepki
0
selam, arkadaşlar corelde taş cizim kalıbı nasıl çıkarılır bilen varmı

Tepki
100
@pulse

konuyu başka bir başlıkta açınız.
bu konu altında devam etmeyiniz.
yada corel soru ve cevapları altında sorabilirsiniz.
saygılar.

Tepki
0
yanii mantıken clone ile kronlanan herseyin org. nesnesi deişmiş oldugunda kronuda deişmiş olacaktır tesekkuler :)

Yukarı Alt