Çzdiğim motifleri dijital ortamda nasıl çizebilirim ?

Tepki
3
benden poselen tabak özeinde isediler bunları beğendiler bile siz ne diyorsunuz be bunlar ne kadar çok zor yaptım sizin söylediğiniz programlar hazır gibi bunları ben kendim çiziyorum emek veriyorum benim ressam arkadaşım var çok şaşırmıştı bile nasıl yaptın diye harika olmuş dedi

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
(= İşin gücün rast gitsin salha... Bol kazançlar sağlıklı, mutlu uzun yıllar dilerim sana...

İnşAllah sorularına/sorunlarına güzel cevaplar bulursun yakın zamanda.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@salha adıgüzeli

Diğer arkadaşların da söylediği gibi Paint yerine Photoshop ve gerekirse vektörel çizim yapan diğer programlardan faydalanmanız gerekli. Photoshop'a geçecek olursanız bu işlemi mock-up la rahatlıkla yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağına dair bir örnek ve mock-up dosyasını ekliyorum. Örnek video:
Mock-up dosyası:
http://dosya.co/dpcuozbxyf01/Plate_Mock-up.rar.html

Tepki
9
Birde çizim için grafik tablet bence mutlaka gerekli.Fare ile aşırı yorar ve kaliteli olmaz diye düşünüyorum.Wacom'un tabletleri bu konuda oldukça başarılıdır.Kendim Bamboo modelini kullanıyorum ve diger grafiker arkadaşlarada tavsiye ederim.Kurtulun artık fareden.. :)

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Paint'ten bunları çizebiliyorsan diğer programla çok daha iyisini çizebilirsin ki diğer (Photoshop) programların Paint'ten eksiği yok ama fazlası çok. En basit örnek mock-up dosyalarını paint'te kullanamazsınız...
"Başka programlarda çizemem" demeyi bıraktığın gün diğer programa adım attığın gündür ...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
@salha adıgüzeli

Merhaba Salha;
Bana cevaben yazdıklarınızı okuyunca çok üzüldüm inanın... Ancak sorunu yine kendimde görüyorum, demek ki kendimi size iyi ifade edememişim.

Müsadenizle şöyle açıklayayım:
Başlığı gördüm ve konuya girdim, yazdıklarınızı okudum ve buna istinaden size cevap yazdım, acaba yanlış mı okumuşum...
Şimdi yeniden okuyorum:

Öncelikle firmanın sizden istediği Otantik desen nedir bilemeyiz. Bu kavram firmanın Otantik'ten ne anladığına bağlı. Ben muhtemelen bu kavramı firmanın yanlış anlamda kullandıklarını düşnmüştüm o gün.
Otantiğin açılımını Şener yapmış ancak firmanın kastetmek istediği ile Otantiğin anlamı birbirini tamamlamıyor. Firma sizden muhtemelen Özgün, size has, başka yerde yapılmamış, yaratıcı çalışmalar istemiştir ancak bunu size doğru bir şekilde anlatamadıklarına inanıyorum.

Evet, şuan ikinci alıntınızı okuduğumda aslında firma sizden benim açıklamamdaki şeyi istemiş, yani özgünlüğü..
porselen firması benden özgün motifler istedi bende bunları çizdim olmuşmu olmamışmı
Sonra devam etmişsiniz, sormuşsunuz bize: "Olmuş mu Olmamış mı?"
Ben de bunu okumuş olacağım ki size cevap yazmışım.
Olmamış.
Madem finalde kızacaksınız neden "olmuş mu olmamış mı ?"

Bunları beğendiler bile...
Adınıza çok sevindim, biz de oturup beğenmemelerini bekleyecek değiliz ki ; umarız herkes başarılı olur, umarız sizin her işiniz beğenilir, bu konularda - bası şahıslar istisna- sıkıntımız pek olmadı :)

siz ne diyorsunuz be bunlar ne kadar çok zor yaptım
Biz ne diyoruz ne diyoruuuuz?
Olmamış diyormuşum, özgün görüşüm bu yönde, firma beğenmiş olabilir, amenna ancak bu durum çalışmanızın "Olmuş"luğunu nesnellemez.

Bunları çizerken illa ki zorlanmışsınızdır, hiçbir şey kolay olmaz ki, ben zaten emeğinize istinaden hiçbir şey yazmadım, yazmayız da. Hatta içimden azminize karşı Helal Olsun bile demiştim.
Kötü olmuş, berbat, çok fena, çöpe atın gibi bir ibareye rastladınız mı?
Yapılan her iş iyidir, zira hepsinde bir emek vardır ancak ben Olmamış yazarken çizimleri sanatsal açıdan değil firma açısından değerlendirerek yazdım bunu.
Bakın kanıtı aşağıda:
"Afedersiniz, bu çizimlerin hiçbirini beğenmezler çünkü hiçbiri olmamış"
Üstelik onu bile yazarken affınızı istemişim.
Hatta sonrasında da size yol gösterebilmek adına birkaç link ile bilgi vermişim.

sizin söylediğiniz programlar hazır gibi bunları ben kendim çiziyorum
Bizim bahsettiğimiz programlar Paint gibi ilkel bir programdam hem daha gelişmiştir, hem o programlarda çizim yapmak Pain'ten daha karmaşıktır ve öğrenilmesi daha fazla zaman alır.

Şimdi programı küçümsemeyeceğim ancak aradaki farkı anlayın diye veriyorum bu örneği. Paint'i ilkokul öğrencisi; Photohop ve Illustrator'u ise Lisans öğrencisi olarak anlayın. Aralarında bu kadar fark vardır işte.
Hazır hiçbir şey yok ve bizler de zaten kendimiz çiziyoruz, programa "hadi sen çiz" demiyoruz :)

benim ressam arkadaşım var çok şaşırmıştı bile nasıl yaptın diye harika olmuş dedi
Bu yaklaşımın doğruluğunu ressam arkadaşınız ile sizin aranızdaki samimiyet belirler.
Biz ressam arkadaşınız değiliz, konuya objektif bakarız illa ki :)

Öte yandan eleştirilmekten neden bukadar alındınız ve olaya neden bu kadar çok kızdınız anlamadım.
Ancak eleştirilmezseniz ilerlemeyi nasıl düşünüyorsunuz? "Oldum" dediğiniz yerde eksikleriniz başlamıştır unutmayın. Eleştirilmekten çekinmeyin, benim birçok çalışmam var burada, altında çok komik eleştiriler de var ciddi eleştiriler de. Okurum, cevap yazılacak kısımlar varsa yazarım, ancak birileri eksiklerimi göstermişse de o noktaya kilitlenirim.

Şimdi konuya dönecek olursak:

Bu çizimleri daha önce de dediğim gibi daha gelişmiş programlar ile yapmanız size daha fazla katkı sağlayacaktır. Paint'i bırakın ressamlar kullansın.
Şayet dijital baskıya el attıysanız ve desenlerin vektörel olmasını istiyorlar ise Illustrator ; yok pixel tabanlı da olabilirliği var ise Photoshop kullanmanız yararınızadır. Ancak desenlerinizi Photoshop'ta çizerken yine Path yerine Shape'ler ile çalışmanız her açıdan yararınızadır.

Bu konuda ilgili ders ararsanız Ömer Yıldız'ın Desinatör Eğitim Seti adlı bir ürünü mevcut. Kendisiyle iletişime geçip program hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca fare ile çizimde zorlanıyorsanız arkadaşımızın da önerdiği gibi tablet alırsanız o zaman harikalar yaratmanız kaçınılmaz olur.
Size başarılar.

Hakan.

futurist

Üye
Tepki
9
azminizi tebrik ediyorum önceklie. tabiki katkıda bunmalısınız
Hakan dağdeviren e kesinlikle katılıyorum
Amacımız sizin şevkini kırmak değil. daha başarılı işler yaparak sektörde tutunmanızı sağlamak.
Hangi firmayla çalışacaksanız onlardan işlerin yürüyüş şekliyle ilgili bilgi almakla başlayın.
yani şu soruları sorun:
çizimleri hangi programla çizmek gerekiyor
çini gibi birşeyse genelde elle çizdikleri için belki gerek olmayabilir diye sorun diyorum.
el beceriniz varsa kağıda yada tablet alarak ellede çizebilirsiniz.
paint bu işler için yeterli bir program değil.
kursa gidebilir yada internette sayısız kaynak bulabilirsiniz. çalışıp aktarabilirsiniz.
**
otantik derken benim anladığım tarihi motifler. osmanlı figüleri, dedikleri gibi halı kilim desenlerini kast etmişler.
mesela hürrem kolyesi otantik bir kolyedir.
**
dediğim gigi önce firma ile görüşmeniz daha yararlı olur. ne gerekiyorsa o yönde ilerlersiniz.
bazen sadece bir program yeterli olur.

futurist

Üye
Tepki
9
@Vedat Yavuzoğlu
aslında çok istiyorum.sonra fareye dönmek zor olmasın alışkanlık ya işyerinde falan sıkıntı olurmu.

Tepki
9
Alışınca fareyle çalışmak istemiyor insan,ben mecbur kalmadıkça fareyle çalışmıyorum.Hemde sağlık açısından mutlaka gerekli bence.Diğer türlü sürekli bu işi yapan biri için bileklerde ağrı yada kalıcı sorun vb olabilir.

Yukarı Alt