D.B.Ş.T Tiyatro Atölyesi Logosu

İnan Kılıç

Dijital Artist
Altın Üye
Tepki
7
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Atölyesi Logo Sunumu;​

Bilindiği üzere Diyarbakır Surlarıyla ünlü bir şehir...Çin seddinden sonraki en uzun surlara sahip.Bu bilgi doğrultusunda Diyarbakır surları üzerine kurulmuş bir sahne ve bu sahnede bulunan, tiyatronun en güçlü iki uç noktası olan komedya ve dramı sembolize eden oyuncular...
Sonuç olarak Diyarbakır surlarına sahne kurulmuş, perdeler açılmış ve oyun başlamış.

Tiyatroda anlatılan yada oynanan oyunların muhakkakki bir derdi vardır. Sahnede gördüğünüz bir sandalye normal bir sandalye değildir, o tiyatro sandalyesidir. Ve onun anlatmak istediği-gönderme yaptığı bir şey vardır. Anlattığı şey bazılarının canını sıkar, çünkü gönderme yapılır. Elinizdeki ucu sivri bir alet gibi tehtitkardır. Bu düşünce bağlamında sırtsırta vermiş üçgen formatında 2 kafa . , kafa modellerinin üstüne Diyarbakır surlarının sembolize edilişi ve klasik kurum logo mantığının (harfleri daire etrafında yuvarlama ve daire içine uygulama) dışına çıkma çabası...​

Tepki
25
sunum şekliniz, açıklamalarınız doğrultusunda çalışmalarınızı inceledim. ilk çalışmada kompozisyon olarak güzel ancak renkler pek uygun gelmedi bana. ikinci çalışmanızda da düşüncenin sitilize edilişi var ilkine göre daha ii buldum en azından alışılmış değil yani bu tip kurum logoları genellikle yuvarlak form içinde kullanılır klişe yani ikinci çalışmanız daha özgün. düşüncenize ve ellerinize sağlık...

İnan Kılıç

Dijital Artist
Altın Üye
Tepki
7
İlk çalışmada kullanılabilecek renkleri zaten kullandım . Surlar gri olmak zorunda ve akabinde sahne perdeleri de bordo. Toplamda siyah-bordo-gri olmak üzere 3 renk kullanılmış oluyor, 4. bir renk çalışmayı tehlikeye atar diye düşünüyorum bu açıdan renkleri bu şekilde değerlendirmiştim...

2. Çalışma için şöyle bir sıkıntı doğabilir. Basım maliyeti (büyük ebatlarda basılırsa) yüksek olacaktır,evraklarda pekte iyi durmayan şekil formuna sahip...Klasik formattan uzak olması da artısı bence.

Yorumlarınız adına teşekkür ederim...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@İnan Kılıç

Amblemlerin yazılı açıklaması amblemlerden daha etkili.

Demek ki artık her amblemin altına açıklayıcı bir yazı şart gibi gözüküyor.

Bundan sonra logo-amblem yapan her arkadaş neyi niçin yaptığını böyle anlatırsa yanlış anlamalara yol açmaz.

Tebrik eder başarılı "açıklamalarının" devamını dilerim.

İnan Kılıç

Dijital Artist
Altın Üye
Tepki
7
@farukcagla

Bilindiği üzere Diyarbakır Surlarıyla ünlü bir şehir... Diyarbakır İli ile ilgili bir bilgi

Çin seddinden sonraki en uzun surlara sahip...Çin seddi-Diyarbakır surları karşılaştırması İle ilgili bir bilgi

Tiyatronun en güçlü iki uç noktası olan komedya ve dram...Tiyatro ile ilgili bir bilgi

Diyarbakır surları üzerine kurulmuş bir sahne ve oyuncular...Logo ile ilgili tek açıklama :) Neden rahatsız ettiki Hocam?

Tiyatroda anlatılan yada oynanan oyunların muhakkakki bir derdi vardır... Tiyatro oyunları hakkında bir bilgi

Sahnede gördüğünüz bir sandalye normal bir sandalye değildir, o tiyatro sandalyesidir. Ve onun anlatmak istediği-gönderme yaptığı bir şey vardır...Sahnede kullanılan dekorlardan, sadalye ile ilgili bir bilgi

Anlattığı şey bazılarının canını sıkar, çünkü gönderme yapılır. Elinizdeki ucu sivri bir alet gibi tehtitkardır...Dekor hakkında bir bilgi daha.Ki birçok insan o sandalyenin öylesine konulduğunu sanır, halbuki o sandalye dramatik bir nesne olabilir yada light...Bilginize:)

Geldik alakalı yere;

Bu düşünce bağlamında sırtsırta vermiş üçgen formatında 2 kafa . , kafa modellerinin üstüne Diyarbakır surlarının sembolize edilişi ve klasik kurum logo mantığının (harfleri daire etrafında yuvarlama ve daire içine uygulama) dışına çıkma çabası...

Herkesin ilk bakışta görebileceği görsel anlatımın (ilk bakışta üçgen kafalar -sırt sırta vermeleri ve klasik yuvarlak dışına çıkma çabası görünüyor) yazımı.

Görüldüğü üzere logolarla ilgili bir açıklama yok...

Sanırım hatalı okudunuz hocam. Metin içeriğindeki bilgiler genel kültür bilgileridir. Bu konuyu sizinle özel olarak msnden görüşmemize rağmen duyarlılığınızı birkezdaha gösterip "üşenmeden" burda da eleştirmişsiniz...Teşekkürler...

Unutmadan, yuvarlak formattlı logo için yaptığınız yorumlara-eleştirilere-düzenlemelere de burda değineyim(tabiki bire bir kullanmamıştım)...Hatta "Diyarbakır surları üzerine sahne kurulmuş, oyun oynuyorlar" demiştiniz.

Tebrik eder ,eleştirilerinizin devamını dilerim...

Saygılar...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@İnan Kılıç

İnancığım,
Yukarıdaki açıklaman üzerine yazdığım yazıyı şöyle düzeltiyorum;

Amblemlerin yazılı KÜLTÜREL açıklaması amblemlerden daha etkili.

Demek ki artık her amblemin altına açıklayıcı bir KÜLTÜR YAZISI şart gibi gözüküyor.

Bundan sonra logo-amblem yapan her arkadaş neyi niçin yaptığını böyle KÜLTÜREL AÇIKLAMAYLA anlatırsa yanlış anlamalara yol açmaz.

Tebrik eder başarılı "KÜLTÜR açıklamalarının" devamını dilerim.

RAHATSIZ ETMEK KONUSUNDA;
BENİ YANLIŞLAR RAHATSIZ EDER.
KİŞİLERİ DOĞRULAR DEĞİL YANLIŞLAR RAHATSIZ ETMELİ.
NEYİN DOĞRU NEYİN YANLIŞ OLDUĞUNA DA BİLİM KARAR VERİR.
GRAFİK, SANAT OLDUĞU KADAR BİLİMDİR.

DOĞRULARDAN RAHATSIZ OLAN KİŞİLER GELİŞEMEZ.

SAYGILAR.

(Not; üçgen maskenin sol tarafında kare şeklindeki göz kalenin burcu ile ortalanmış haldeyken, sağ taraftaki kare şeklindeki göz burç ile ortalanmamış yani iki maske simetrik değil, umarım rahatsız etmedim.Alışıldığı üzere, eline sağlık, çok güzel olmuş diye cevaplar yazmadığım için özür dilerim.)

AliAkgun

Üye
Tepki
0
> Haddim olmadan bir tespitte bulunmak istiyorum...
> Logolarda kullanilan D.B.Ş.T. Tiyatro Atolyesi yazısındaki T kısaltması zaten Tiyatronun kısaltması değil mi? Devamında da Tiyatro ifadesi tekrar kullanılmış..

> Olması gereken "D.B.Ş. Tiyatro Atolyesi" diye düşünüyorum...

> Hatta Belediyenin kısaltması yok.. belkide olması gereken "D.B.Ş.B. Tiyatro Atolyesi" şeklinde olmalı.. Kurumu tanımadığım için kesin bir yargıda bulunmak istemiyorum...

...

Yukarı Alt