değişik yayın boyutları...ACİL

Tepki
0
Arkadaşlar konuyu umarım doğru yere açıyorumdur.

Amacım şu, bir tanıtım kataloğu tarzı yayın çalışmam var. Ancak ben bu yayının klasikler dışında olmasını istiyorum ki müşterim de aynı görüşte.
Normal bir A4 boyutunda olmasını istemiyorum, aynı zamanda A4'e orantılı küçülkülmüş boyutlarda istemiyorum. Daha çok değişik bir ebat istiyorum,
bu konuda daha önce çalışma yapmış arkadaşların fikirleri önemli ölçüde etkileyecek beni.

22 x 22 düşünmüştüm ancak müşterim boyunun biraz daha olmasını istedi,
22 x 26 nasıl durur sizce, yada daha güzel duracak bir boyut önerebilir misiniz...

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Sayın stronger_ht;

Yayının boyutundan daha önemlisi piyasadaki standart kağıt boyutları ve basılacak kağıt ölçüsüdür. Daha az fire vermek için bunlara dikkat etmenizi öneririm.

Size bazı kağıt ölçüleri hakkında bilgi vereyim.

Katalogların genel olarak kuşe kağıda basıldığını varsayarak onun üzerinden açıklama yapıyorum. Farklı bir kağıt kullanmayı düşünüyorsanız onun bilgisinide verirsiniz. Onunla alakalıda bilgi veririm.

Kuşe kağıtlar piyasada 2 ölçüde bulunabiliyor. 70x100 cm ve 64x90 cm.
Baskı yapacağınız makineye göre ve işin ölçüsüne göre kağıdı şekillendirirsiniz. 52x72 makinede basılacak bir kağıt ölçüsü 50x70 i geçemez.

Bu ölçüde baskı yapılacaksa işinizi 22x24 ayarlamanızda baskıda daha az fire verirsiniz. Aşağıda sizin için bir örnek hazırladım.

Bu mantıkla düşünerek size verdiğim kağıt ölçülerinide göz önünde bulundurarak farklı ölçüler ayarlayabilirsiniz.

Bizim için firenin hiç bir önemi yok derseniz o zaman standart kağıt ölçüleri üzerinden baskı yapılacak ebatı göz önünde bulundurarak dahada farklı ölçülendirmeler yapabilirsiniz.

Saygılar.

Yukarı Alt