Dergi Nasıl Hazırlanır?

bybrt

Üye
Tepki
0
Merhaba Arkadaşlar Ben Milli Eğitim Bakanlığında Çalışan Bir Öğretmenim
Okulumuz İçin Dergi Hazırlayacağız.
Daha Önce Bir Kere Hazırladık Office Publisher programın da
Ama Bu Sefer Photoshop da Hazırlayacağım.

Dergim Normal A4 boyutlarında olacak.

Genişlik , Yükseklik , Çözünürlük , Renk Modu ve Kaç Bit olduğu gibi alanlara hangi değerleri yazacağım. Dergiye başlamadan bu konuyu halletmem gerek ona göre başlayacağım​

Birde Matbaada sorun yaşamamak için başka yapmam gereken birşey var mı ?​

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

umit35

Üye
Tepki
0
dergiyi photoshopta hazırlamanız çok sorun çıkartır çünkü matbaaların geneli derginin bitmiş halini pdf istiyor photoshoptan pdfye çevirmeniz hem çok zaman alır hem de büyük boyut olur...dergi hazırlamak için en ideal programlar quark ve indesigndir..

danisman

Consultant
Tepki
30
Sayın bybrt, lütfen forum kurallarına uymakta özen gösteriniz, büyük fontlarla yazılar yazmayınız, teşekkür ederiz...

Sedat Gül

Graphic Desing
Altın Üye
Tepki
141
@bybrt

size corel draw öneriyorum eğer kullanabiliyorsanız :bann:

bybrt

Üye
Tepki
0
neden photoshop değil ?
Aradaki farkı anlamakta zorluk çekiyorum.
yani photoshop bu işlerde en iyi değil mi?

ea430

Üye
Tepki
0
@bybrt
merhaba hocam photoshop iyi ama iyi olması bu iş için yeterli değil resimlerinizin üzerinde calışmak için photoshop en iyisi ve sadece resimden oluşmuyorki dergi yazı var bunun montajı var. vs. yani arkadaşın dediği gibi photoshopun yanında yardımcı ve profesyonel programlar kullanmanız gerekmekte matbaada sorun cıkmaması için tavsiye edilen programlar adobenin illustrator indesing freehand, veya coreldraw, quark gibi programlarıda bilmeniz gerekir dilerseniz size yardımcı olabilirim baskıdada yardımcı olurum .
.................................

Tepki
0
Merhaba hocam. Buradan Size yardımcı olmaya çalışacağım. Kabul ederseniz?:) Bende uzun yıllardır dergi hazırlıyorum. Hep Corel de çalıştım. TAbi buna ititaz eden arkadaşlarım çıkacaktır. Ama insanın elinin alıştığı program kolay geliyor. Öncelikle sayfa boyutunu 303x216 olarak ayarlayacağız. Daha sonra içine yerleştireceğimiz alan 303x213 olacak ki matbaaya 3 mm traş payı bırakalım. çözünürlük 300 dpi olamalı. resimler ve altta kullanacağınız fonda rgb değil cmyk olmalı. Şİmdilik bu kadar soracağınız bir şey olrsa buradayım....

bybrt

Üye
Tepki
0
Çok Teşekkür ederim arkadaşllar bugun itibari ile başlıyorum..
sizin de yardımlarınızla inş bu dergiyi bitiriririz.

bybrt

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar okulumuzun bünyesinde milli eğitim bakanlığından hediye edilmiş adobenin illustrator programı var bunu kullanmak istiyorum. A4 boyutlarında bir dergi olacak ilk başlarken yapmam gereken ayarlar neler bunlar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
Mesela karşıma çıkan ilk ekranda 1.Baskı belgesi 2.Web belgesi 3.Mobil ve Aygıtlar belgesi 4.video ve film belgesi
5.temel cmyk belgesi 6.temel rgb belgesi gibi şecenekler çıkıyor hangisini seçmeliyim.
Herhangi birini seçtikten sonrada karşıma çıkan ekran da
boyut
yükselik
genişlik
taşma payı: üst alt sol sağ
renk modu
raster efektleri
önizleme modu gibi seçenekler var bunlara hangi ayarları yapmalıyım
birde çalışma yüzeyi sayısı sayfa sayısı mı demek oluyor.

bu konulardaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tepki
0
Vallahi hocam ne yalan söyleyeyim illustrator programını bilmiyorum. Ama bilen arkadaşlarım yardım edecektir. Eğer corelde çalışmak isterseniz size portableını gönderebilirim. (kurulum yapmadan çalışan program)

Yukarı Alt