Ege SOYLU

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Değerli üyeler;
Şimdi sırada yine çok değerli bir usta var; Ege SOYLU...!

Bu ustamızın yaşı M.Fuat Avcı'dan ve benden çok daha genç, yaşı 35...
Yaptıkları ise 35 yaşın tecrübe ve olgunluğunun çok üstünde, sanki akıl yaşta değil baştadır diyor bizlere. Gençlere örnek olsun diye...

Anadolunun ortasında bozkırda açan bir çiçek gibi Ege SOYLU...
Tasarımları da soy adı gibi soylu...

Kurumsal kimlikteki ustalığı kadar MAPUSHANE AFİŞLERİ de çok ama çok soylu işler Ege SOYLU'nun. Çok duyarlı, çok estetik, çok etkileyici... Mapushane Türküsü olur da Mapushane Grafikleri olmaz mı? Ege SOYLU; hapishanenin o soğuk imajını, içimize ürküntü veren algısını, değiştiriyor... Hapishaneyi bir resim akademisine çeviriyor...

Ege SOYLU; Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü. Resim iş Eğitimi Ana Bilim Dalı Grafik Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi...

Bir hoca... Gençlere grafik tasarım öğretiyor... Mapushanedeki mahkumlara da grafik ve resim öğretiyor... Öyle değil midir? Mapushane de bir okul değil midir?

Nazım Hikmet mapus damlarında resme hevesli sıradan bir mahkumdan köy ressamı BALABAN'ı yetiştirip Türk Sanat tarihine armağan etmemiş midir? Mapustayken; koğuş arkadaşı Orhan Kemal'i romancı olarak yetiştirmemiş midir?

Ege SOYLU da mapushanede (Niğde E tipi kapalı cezaevinde) mahkumlara
renkli resim teknikleri.suluboya pastel boya ve guaj boya teknikleri öğreterek onlara 2 defa sergi açtırmıştır...

İzleyin; Ege'nin Mapushane Türküsünü ve bir grafikerin müthiş tasarım öyküsünü...

Pek yakında, burada !

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
Ege SOYLU

Özgeçmiş:

Niğde Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı

Doğum Tarihi: 1975, Niğde

Deneyim:
1992 -1993 LifeFlo / Ankara
Satış Temsilcisi
Su arıtma sistemlerinin tanıtım departmanı.
Sistemlerin pazarlanması.

2004 - 2006 E-Tipi Kapalı Cezaevi / Niğde
Eğitmen
Temel resim eğitimi

1998’den bu yana Niğde Üniversitesi / Niğde
Öğretim Görevlisi
Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı

Eğitim:
1980-1985 Maltepe İlkokulu Ankara
1985-1988 Ahmet Rasim Ortaokulu Ankara
1988-1990 İnönü Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü İstanbul
1990-1991 Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü Niğde
1992-1993 Gazi Üniversitesi GSF, Resim Bölümü, Özel Öğrenci Ankara
1993-1994 Hacettepe Üniversitesi GSF, Resim Bölümü, Özel Öğrenci Ankara
1994-1998 Süleyman Demirel Üniversitesi GSF, Grafik Bölümü, Lisans Isparta

Çalışmalar:
2000 Valilik Kültür Müdürlüğü
Fotoğraf Yarışması, Jüri Üyesi Niğde
2000 Niğde Üniversitesi Resim Bölümü Öğrencileri,
Resim sergisi Niğde
2001 Valilik Kültür Müdürlüğü
Fotoğraf Yarışması, Jüri Üyesi Niğde
2002 Niğde Üniversitesi
“Sultan Sazlığı” Fotoğraf Yarışması, Jüri Üyesi Niğde
2003 E-Tipi Kapalı Cezaevi Mahkumları
Resim Sergisi, Düzenleyici Niğde
2004 Çimento Sanayi Sergi Salonu
Fotoğraf Sergisi Adana
2004 E-Tipi Kapalı Cezaevi Mahkumları Resim Sergisi, Düzenleyici Niğde
2005 Niğde Üniversitesi Resim Bölümü Öğrencileri, Resim sergisi Niğde
2005 E-Tipi Ceza İnfaz Kurumu
“Düşleriniz Hapis Kalmasın” Fotoğraf Yarışması, Düzenleyici Adana
2007 F-Tipi Ceza İnfaz Kurumu
“Atatürk’ün Türkiyesi’nden Fotoğraflar” Fotoğraf Yarışması,
Düzenleyici, Jüri Üyesi Adana
2007 Kültür Merkezi Sergi Salonu
Fotoğraf Sergisi Niğde
2007 Kapadokya Doğal Gaz
“Temiz Hava ve Sağlıklı Yaşam“ Resim Yarışması, Jüri Üyesi Niğde
2007 Kültür Merkezi Sergi Salonu Niğde Üniversitesi,
G.S.E.B Resim-İş Eğitimi ABD Öğretim Elemanları
Resim Sergisi Niğde

Program Bilgisi:
Microsot Office / Word, Excel, Power Point, Outlook Express
Adobe / Illustrator, InDesign, Photoshop, Acrobat
Macromedia / Freehand
Corel / Corel Draw

PORTFOLYO İÇİN AŞAĞIDA BULUNAN LİNKLERE TIKLAYIN

FORTFOLYO 1
PORTFOLYO 2

Ege Soylu

Üye
Tepki
0
Öncelikle ,sayın Faruk Çağla hocama değerli yorumlarından ötürü çok teşekkürediyorum.
Garfik tasarım alanında bir yerlere layık gördüğü için de ayrıca teşekkürederim.
Daha sonraki teşekkürüm ise grafikerler.org sitesi yöneticilerine.
Uzun zamandır takip ettiğim ve ayrıca öğrencilerime önerdiğim nadir sitelerden birdir.
Doğru ve düzeyli paylaşımlara neden olduğunuz için sizleri naçizane kutluyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.

Ömer YILDIZ

Admin
Yetkili Kişi
Tepki
92
@Ege Soylu

Biz de size teşekkür ederiz. Değerli yorumlarınızla, deneyim ve tecrübelerinizle sizi her zaman aramızda görmekten mutluluk duyarız.
Saygılarımla.

foxajans

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
Türkiye'de o kadar usta grafik tasarımcılar var ki... şüphesiz yetenekli bir arkadaş ancak; ben örnek olarak başka sanatçıları verirdim...

paylaşım için teşekkürler.

foxajans

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
bu başlık altında örnek vermem forum etiğine uygun değil, yeri geldiğinde beğendiğim ustaları ayrı başlık altında sunabilirim ancak.

Ben kendisini hiç tanımıyorum burda verilen linki takip ederek forumdaki portfolyosuna baktım ve ilginç hiç bir çalışma bulamadım (belki burda olmayan iyi çalışmaları vardır...)

https://www.grafikerler.org/portfolyo/ege-soylu-23752/album/logo-kurumsal-188/

bu link de dikkatimi çeken bi hacivat karagöz oldu o da zaten geleneksel karakterler. Afişe gelince usta bir tarafı olmadığı gibi zemine koyduğu bitkisel motifler çok gereksiz ve zaten sıkış tıkış olan konpozisyonu iyice sıkıntıya sokmuş.

fikirlerimi burda paylaşırken amacım kesinlikle arkadaşı kötülemek değil; aksine, örneklerden hareketle kendilerini yetiştirme hevesinde olan arkadaşların yanlış yönlendirilmesine razı olmadığımdandır.

sevgiler,

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Sayın Foxajans,
Şunu beğenmedim, şu gerekçelerle beğenmedim demişsiniz, doğru yaklaşım, çünkü niçin beğenmediğinizi açıklamışsınız. Beğenmedim deyip bir köşeye kıvrılmamışsınız.

Ayrıca niçin beğenmediğizi gençlere kötü örnek olmasın diye belirtmek zorundayım demişsiniz ki, bu da çok hayran olunacak bir yaklaşım.

Ama kimleri beğendiğimi söylemem, demişsiniz ki, bu da yanlış yaklaşım. Elbette gençlere örnek olacak nitelikte çalışmaları olan ve sizin beğeninize layık olabilecek grafikerlerimiz vardır. Eğer siz böyle birini/birilerini bilip de söylemiyorsanız; bu kez gençlerin görmesini istemiyorsunuz demektir, öyleyse gençlerin iyi çalışmaları örnek almasını mı istemiyorsunuz?

BU işin bilip de söylememek yanı...

Bir de gerçekten sizin beğeninize layık nitelikte ve gençlerin de örnek alacağı kalitede grafik tasarımcıları bilmiyor-tanımıyor ve o nedenle isim veremiyorsanız, durum çok daha vahim demektir. Bu da Türk grafik tasarımcıları hakkında yeterince inceleme yapmadığınızı gösterir.

Unutmayın gençlere yardımcı olmak, sadece eleştirmekle olmaz, doğrusunu ve daha iyisini göstermekle de olur. Birini yapıp ötekini yapmazsak insanın iki ayağından bir ayağını topal bırakmış oluruz.

Yanlışı görüp göstereceksin ama doğrusunu veya daha iyisini göstermeyeceksin, o zaman adama sorarlar; sen hep bardağın boş tarafını mı görüyorsun, diye.

Eleştirileriniz havada kalmasın diye ve GENÇLERE FAYDANIZ DOKUNSUN diye; sizden beğendiğiniz grafik tasarımcıların portfolyolarını ve niçin beğendiğinizin açıklamasını bekliyoruz.

Hasan YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
164
Katılıyorum Sayın Faruk Çağla.

Üyemizden gerekli üstadları paylaşmasını bende isterim hemde çok.

İyi Forumlar.

Yukarı Alt