El İlanı Ön Çalışmam

TürkGrafi

Üye
Tepki
0

Yorumlarınız benim için kıymetlidir.

danisman

Consultant
Tepki
30
Selam TürkGrafi,

Bir aralar TDK bile kendi içinde "mönü" veya "menü" yazılması konusunda tartışma yaşamış, uzun süre sonra da, "menü" olarak yazılmasında ortak yol bulunarak, fikir birliğine varılmıştır, ne zaman bir "menü" yazısı görsem aklıma gelir, bunu neden anlattım diye düşünenler olabilir, artık "menü" kelimesini çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz, yani, sıkıntı ortadan kalkmış durumda...

Çalışmaya ilk baktığımda, kenarlarda dönmüş olduğunuz "biyer" yazıları dikkatimi çekti, açıkçası rahatsız etti, bu yazı orada mutlaka olacaksa, renk konusunda bir değişikliğe gitmenizi öneriyorum, mesela gri olabilir, hem daha az göze gelir, hem dikkati dağıtmaz...

Yeşil zemin konusunda ise açık yeşil yerine daha koyu bir yeşil tonlama yapabilirsiniz, başlıkta kullandığınız siyah renk yerine, bordo bir renk tercih etmeniz daha etkileyici olacaktır. Ayrıca iftar menüleri, çoğulluğu çağrıştırırken, aslında tek bir menü olduğunu görüyoruz, yani farklı seçenekler veya farklı set menüler göremiyorum, sanırım orayı da "iftar menüsü" olarak değiştirmek gerekecek...

Menü içeriğini açıkladığınız satırları ve renkleri yeniden gözden geçirmelisiniz, onları da daha düzenli ve bir şekil içine yerleştirmeniz, şık bir görüntü ortaya çıkaracaktır, yani bir bütünlük değil, dağınıklık görülüyor...

Alt tarafta yer alan "tüm ızgaralar" bölümünde, efect sorunu olsa gerek, orayı da yeniden kontrol etmenizi öneriyorum...

El ilanı çalışmaları yaparken, dikkat etmemiz gereken en önemli detay, genel bir bütünlük ve verilen mesajın kolay algılanmasını sağlamak değil midir? O zaman bu konuda daha dikkatli davranmakta fayda var diyorum...

Genel bir değerlendirme isterseniz, yani nasıl olmuş anlamında, daha iyi olabilir, diye düşünüyorum. Çok kötü olmamış ama iyi de olmamış, üzerinde çalışmanızda fayda görüyor, kolay gelsin diyorum...

TürkGrafi

Üye
Tepki
0
@danisman

Hayatım boyunca böyle bir eleştiri bekliyordum, yazdıklarınız o kadar net ve açık ki; bu konuya bakan arkadaşlarımın da kendilerine çok güzel dersler çıkarabileceğine inandığım için, yapmış olduğum çalışmanın şu an için iyi veya kötü olmuş olması artık bir önem arz etmiyor.

Bu güzel yorumunuz için teşekkürlerimi iletir, iyi çalışmalar dilerim.

vberk

Üye
Tepki
4
Ramazanı geçtik ama... :D
Ellerine sağlık; Çalışmanız güzel olmuş. Biraz eksiklikler var gine de...

TürkGrafi

Üye
Tepki
0
@dj_ibo55

Sayın Dj,

Öncelikle kendi mesleğinizle ilgilenseniz daha çok düşmemiş olursunuz bu tarz boşluklara; lâkin seviyeniz ne ile neyi kıyasladığınızı ortaya gayet açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor.

Plakları döndürmek yerine biraz beyninizin kıvrımlarını döndürürseniz bu süreç içerisinde, eminim daha hoş olurmuş, dururmuş.

Velhasıl, olmayan bir şey içinde ayrı bir ithafta bulunamam elbetteki.

Sevgilerimle.

Yukarı Alt