Esinlenme çalıntı mıdır?

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@fogbird
İlave olarak öte yandan şöyle bir durum var.
Bir süre önce bir etkinlik için afiş çalışması yapmıştım. Bir tanıdık vasıtası ile yaptığım için peşinat almadım. ( Bu olaydan sonra eş dostla çalışmıyorum :) )
Derken afişler basıldı, etkinlik başladı ve hala paramı alamıştım. Çalışmamı vermeden önce tescil ettirmiştim. İş o dereceye gelince avukatı arayıp dava açmak istediğimi söyledim. hay hay dedi ve görselleri istedi. Etkinlik sitesindeki afişi ve benim tescilli afişi gösterdim. Dava açamayız dedi. Açsak bile kaybederiz dedi...
Çünkü etkinlik yetkilileri afiş başlığındaki fontu ve yerleşim şeklini değiştirmişti. Diğer tüm görseller birebir aynı olmasına rağmen, tescil tüm afişi kapsadığından bu küçük değişiklikten dolayı bu afiş farklı bir afiş statüsüne giriyordu...
Evet ilk bakışta afişin o afiş olduğu bariz ortada. fakat tam olarak kanunen dava açabilmek için birebir kullanılmış olması gerektiğini söyledi avukat. Bu logolar için de geçerli dedi. En küçük bir değişiklikte logo farklı bir logo olduğu için dava açamıyoruz, açsak bile kaybediyoruz dedi...
Malesef böyle bir durumla da karşı karşıyayız...

grafit

Üye
Tepki
0
Birşeyden ilham alıp çalışmanı geliştirebilirsin ama başka bir çalışmanın % 40'lık % 80lik veya 100% yüz benzerini yapmak çaıkçası çalıntı sayılmayabilnir ama usta bir insanın çok basit çalışmalar yaptığını gösterir, çalışmayı kabul eden firmanında emek harcamadan başkasının emeğinin üzerinden kazanç sağlaması pekte etik sayılmaz.
herşeyden ilham alalım çünkü herşey bizim ama birebir çalıntı olmasın derim.

herkese iyi çalışmalar dilerim.

futurist

Üye
Tepki
9
bu güzel bir konu ve bir o kadar da tartışmalı. Şahsen ben yüzlerce vektör kullanıyorum bire bir değil ama bir kısmını hep aklıma acaba yanlışmı yapıyorum durumundan kurtulamadım. Logo değil ama afiş için hazır resim kullanılıyor. mesela ben bir uzay resmi alıp oradaki dünyayı bir basket topuyla değiştirmiştim. Bunun gibi durumlarda internette milyonlarca resim var hangisini kim çekmiş nasıl tesbit edeceğim. Benimde kafam karışık bu konuda.

Sedat Gül

Graphic Desing
Altın Üye
Tepki
141
Evet arkadaşlar konu gerçekten güzel bir konu herkesin fikrine saygı duymak gerekiyor diye düşünüyorum,

benim bu konudaki fikrimin ana temeli " sanat dünyanın içindedir, sanatçı ise onu ordan çıkarabilendir "
kelimesidir, bizlerin yani tasarımcıların yaptığı işler özünde olan şeylerdir, hiç bir şey sıfırdan yaratılamaz, bizler aslında var olan şeylere şekil ve düzen veriyoruz, dikkat ederseniz aynı renkleri, aynı fontları kullanıyoruz,
aynı programlarda çalışıp, aynı zamanda işler yapıyoruz, benzerlik ve çağrışım mutlaka olacaktır,
ama bile bile bir eserin veya bir çalışmanın aynısını yapmak önemli değil, bir ilerisine taşımak önemlidir,

konuyu çok fazla uzatmadan fikrimi söyledim :)
herkese iyi forumlar dilerim

aldgrf

Üye
Tepki
5
Uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Önemli olan hazırcı olmamak üzerine koymak ve daha iyisini düşünmek olmalı. Esinlenmek ayrı şey çalmak ayrı şey bunlar ikisinden ayırt etmek lazım.

Yukarı Alt