espas nedir?

U

User

Misafir
asıl anlamı 'boşluk'tur; ağırlıkta plastik sanatlarda ve grafik tasarımda kullanılan bir terimdir. Özellikle de grafikte tipografide bahsi geçer.Bırakılan uygun boşluk ile yazı karakterlerinin etkisi arttırılıp, azaltılabilir....

bizim alfebemizde 29 adet harf bulunmaktadır.

ve bu 29 harf kendi arasında 3 e bölünür küçük harfler, normal harfler, büyük harfler;
E-F-T-L harfleri küçük harflerdir. (diger harflerden en kısa olanlarıdır)
B-C-Ç-D-G-Ğ-H-J-K-L-N-O-Ö-P-R-S-Ş-U-Ü-V-Y-Z (normal harflerdir)
M-A ise büyük harflerdir.(normalden büyük oldukları için)
geriye ise I - İ harflere verilen bacak kalınlıklarına göre ölçü verilir..

espas yaparken dikkat edilmesi gereken seyse;
örnek
AMASYA yazısını elel alalım
ilk espas A ile M arasında dikkat ederseniz M harfinin sol tarafı düzdür. ama A harfinin sag tarafı ise acılıdır.normal harflerde verdiğimiz espas ölcüsünü yarıya indirmemiz gerekiyor.

Y ile A arasına bakarsakta Y harfininde A harfininde yanları düz degildir.
A harfini mümkün olduğunca S harfinin yanına çekmemiz gerekiyor.
kısaca espas budur arkadaslar harf aralarındaki boşlukları düzenlemektir. sevgiler hepinize.

Grafikemez

Üye
Tepki
2
Çok güzel bir bilgi, ustadım incileri dökmeye başlamışssınız bakıyorum :) teşekkür ediyorum :)

U

User

Misafir
@Grafikemez

fırsat buldukca elimden geleni yapacam. yawas yawas hiç birsey briden olmaz
bu forum türkiyede ve dünyada bir tane olacak...baska caresi yok :}

cengaver71

Üye
Tepki
1
Siteye ilk girdiğim zaman ,hemen benimsedim,
hiç yabancılık çekmiyorum, misafir değil ev halkından biriymiş gibi.
Ressam abininde dediği gibi, bu site bir numara olacak Allah'ın izni ile ve
böyle üstadların bilgileri ile.

Tepki
0
Arkadaşlar hepinizin ellerine ve emeğinize sağlık. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Mesleğimde kendimi geliştirmem açısından büyük katkılarınız olacak sağolun. Allah razı olsun

Arzu ULUIRMAK

Art Director
Tepki
14
Paylaşım için teşekkürler... Çok yararlı bilgiler bunlar, özellikle yeni başlayanlar için...

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Espes esasen, harflerin rahat okunurluluğunu sağlamayı amaçlayan; kendi yoğunlukları ile birbirleri arasındaki boş alanın orantılı bir biçimde dengelenmesidir. Her ne kadar bazı kurallar geliştirilmiş ise de espas bazı sorunlarlarla yaşamak durumundadır. Mesela: Extended(geniş) yapılı karakterlerde L'den sonra gelen A ile arasındaki boşluk espasın sınırlarını zorlamaktadır. Bu durumda müdahale edip iki harf arasında boşluk bırakmayıp iki harfi birbirinin içine sokmak gerekir. Benzer herfleri şöyle sıralayabiliriz: LA - AY - LT - KA - KY...
Normal metinlerde çok fazla göze çarpmasalar da, başlıklarda dikkat edilmelidir.

Yukarı Alt