File / Dosya Menüsü (1)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
CorelDRAW X4 versiyonu üzerinden anlatımla,
CorelDRAW öğrenmeye giriş bölümünü oluşturma amaçlı bir küçük görsel anlatım.
Bu derslerimizi oluştururken gözden kaçırdığımız veya ifadelerde bir takım eksik noktalar yada detaylar olabilir,
lütfen konu hakkında gerçek bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız beni/bizi yalnız bırakmazlarsa
hedefe ulaşabilmek için büyük bir adım olacaktır, Sitemizdeki mevcut bilgilerin güncellenmesi adına...

Corel DRAW 'a Yeni Başlayanlar İçin Güncel Ders Anlatımı / Menüleri Tanıyalım;

File / Dosya Menüsünü Tanıyalım

New - Yeni (Ctrl+N) : Yeni bir boş Corel sayfası açmak için kullanılır

New From Template - Şablondan Yeni Oluştur : Corel’in hazır şablonlarından faydalanarak yeni hazır bir çalışılmış sayfa açar

Open - Aç (Ctrl+O) : Daha önceden kaydedilmiş/hazırlanmış bir Corel dosyasını açar

Close - Kapat (Ctrl+F4) : O an açık olan Corel çalışma sayfasını kapatır

Close All - Tümünü Kapat : Corel programında açık olan bütün çalışma sayfalarının bir kerede kapanmasını sağlar

Save - Kaydet (Ctrl+S) : Corel çalışmasını kaydetmeye yarar

Save As - Farklı Kaydet (Ctrl+Shift+S) : Corel çalışmasını farklı bir isimde veya farklı bir yere kaydeder

Revert - Geri Al : Corel çalışmasını dosya açıkken en son kaydedilmiş haline çevirir

Acquire Image - Görüntü Yakala : Corel sayfasına harici bir kaynaktan (örneğin tarayıcıdan ) fotoğraf veya imaj yükler

Select Source - Kaynak Seç : İmajların alınacağı kaynağı seçer

Acquire - Yakala : İmaj yükleme işlemini başlatır

Import - Dosya Al (Ctrl+I) : Corel programının direkt açamadığı formatları(tif, jpg, psd...) sayfaya almak için kullanılır

Export - Dosya Ver (Ctrl+E) : Corel dosyasını başka bir formatta (tif, jpg, psd, bmp, ai, eps..) kullanmak için kullanılır

Export For Office - Ofis için Kaydet : Microsoft / WordPerfect Ofis belgesi olarak kayıt eder

Send To - Gönder : Corel çalışmasını bilgisayardaki herhangi bir hedef klasöre veya başka bir programda çalışmak üzere yönlendirme / kayıt yapar

Print - Yazdır (Ctrl+P) : Corel çalışmasını yazıcıya gönderir

Print Merge - Birleştirerek Yazdırma : Çok sayıdaki metin parçasını, grafiği birleştirerek yazmaya yarar

Print Preview - Yazdırma Önizlemesi : Baskıdan önceki son halini gösterir

Print Setup - Yazdırma Ayarları : Yazıcı ayarları ve seçeneklerinin yapılmasını sağlar

Prepare For Service Bureau - Servis Büro için Hazırla : Corel çalışmasını içindeki fontlarla beraber, istenirse pdf formatında da hedef bir klasöre kaydetmeyi sağlar

Publish The PDF - PDF Olarak Yayınla : Corel çalışmasını Adobe Acrobat programına uygun formata çevirir (pdf)

Publish Page To ConceptShare - Sayfayı ConceptShare 'da Yayınla : Corel çalışmalarını online olarak paylaşmayı sağlar

Publish The Web - Web için Yayınla : Corel çalışmasını internet ortamında kullanılmak üzere html, swf (Macromedia flash dosyası), jpg, gif, png formatlarında kaydetmeyi sağlar

Document Info - Belge Özellikleri : Üzerinde çalışılan Corel dosyası hakkında ayrıntılı bilgileri görmeyi sağlar

Recent Files - Son Kullanılanı Aç : En son çalışılan Corel dosyalarının listesini verir

Exit - Çık (Alt+F4) : Corel programını kapatır.

Bir sonraki anlatım Edit / Düzen menüsünü tanıtımı.

Faydalı Olması Dileğiyle.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Hocam, anlatım için çok teşekkürler, programda, doğru ve güzel bir başlangıç olmuş.
Aslında videolu dersleriniz de Grafikerler.Org Eğitim Setleri forumunda toplanmalıydı, mesela orada Grafikerler.Org Corel Draw Eğitim Bölümü adı altında derslerinizi sunabilirdiniz,diğer arkadaşlarımızın hazırladığı C.D eğitim videoları da oraya taşınabilirdi, böylece daha kategorize hareket edilmiş olurdu ve vizyonumuz güçlenirdi.
Belki bu konuda bir düzenleme yapılabilir.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Hakan Dağdeviren

İlgi ve yorum için teşekkür ederim,
zaman ve fırsat buldukça bilgi paylaşımına devam edeceğim bazen görsel anlatım, bazen video ders olarak, tabiiki sizlerin desteği ile.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@twilightfurqi

Rica ederim, faydalı olması dileğiyle, iyi forumlar.

Tepki
1
emeğinize sağlık bilgiler için çok teşekkürler.bende grafik progrmlarına karşı aşırı bir ilgi var sizi sorularımla sık sık rahasız edebilirim inşaallah.:grafikerler:

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@h.karahasan

@Şerife ERTAŞ

Rica ederim, faydalı olması dileğiyle, iyi forumlar.

Yukarı Alt