Firewoks Metal Efekti

Curse

Üye
Tepki
2
Firewoks Metal Efekti 1-File/New seçtikten sonra.Aşağıdaki şekildeki gibi sayfa ayarlarımızı yapalım.

2-Tools panelinden Vector araçlarına giderek,Rounded Rectangle'ı seçelim.

3-Aşağıdaki gibi bir şekil çizelim.

4- Renk paletini açtığımızda alta görülen Fill Optionsu tıklayalım.Daha sonra Pattern'ı seçelim.Bu aşamada şeklimizin seçili olmasına dikkat edelim.

5-Ardından şeklimiz seçili iken pattern seçenklerinden Metal-Slip'i seçelim.
6-Properties panelinden resimde görüldüğü gibi Filters'a tıklayalım.Sonra Bevel and Emboos'tan Inner Bevel'ı tıklayalım.
7- Inner Bevel ayarlarımızı aşağıdaki resimdeki gibi yapalım.
8- Filters/Adjust Color/Hue Saturation seçtikten sonra resimde görüldüğü gibi renk ayarlarımızı yapalım.

9-
10-Fireworks programımızn hemen sağ kısmında aşağıdaki reme benzer bir kısım görünüyorsa imlecin blunduğu yere tıklayın.Eğer görünmüyorsa Window menüsünden Layer'ı seçili hale getirin.
11-Tools Panelinden Vector araçlarına giderek Text Tool(T)'u seçelim.

12-Büyük harfler ile METAL adlı bir text oluşturalım.
13-Textimizin renk ayarlarını şekildeki gibi yapalım.Kalem simgesinin hemen yanındaki renk paletinden renk değerimizi #663300
olarak belirleyelim.

14-Textimiz seçili iken 6. adımda anlatıldığı gibi tekrar Filters efekt seçeneklerinden Inner Beveli seçelim.Yanlız bu sefer Inner Bevel ayarlarımız resimdeki gibi biraz daha farklı olacak.
15- Tools panelinden Colours araçlarındaki kalem simgesinin hemen yanında bulunan renk paletine giderek,Stroke Options'u seçelim.
16-Ardından karşımıza çıkan pencerede aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ayarlarımızı yapalım.

17- Filters/Adjust Color/Hue Saturation seçtikten sonra resimde görüldüğü gibi textimizin renk ayarlarını yapalım.

18-Bu dersin 2. adımında anlatıldığı gibi ilk Rounded Rectangle çizimi ile aynı ölçülerde bir tane daha çizelim.Ve rengimizi daha kolay çalışmak için mavi tonajlarında seçelim.
19- Bu adımda ise yeni çizdiğimiz Rounded Rectangle şeklimizi resimde görüldüğü gibi yerleştirelim.
20- Renk paletini açtığımızda alta görülen Fill Optionsu tıklayalım.Daha sonra Gradient'ı seçelim.Bu aşamada şeklimizin seçili olmasına dikkat edelim.

21-Verilen şekillerdeki gibi gradient ayarlarımızı girelim.
22-
23-Yirmikinci adımda yatay olarak gözüken çizgimizi verilen şekildeki gibi ayarlayalım.
24-Aşağıdaki şekilde layer panelinden METAL yazan kısmı seçelim. Ardından mouse ile Layer2 kısmına sürükleyelim.

25- Bu görüntüyü elde etmiş olacağız.
26-LAYER PANELİNE giderek resimdeki gibi mouse ile mouse ile seçelim.Seçili alan resimdeki gibi mavi renke olmalı.
27-Properties panelinden Blend Mode ayarımızı Screen olarak belirleyelim.
28-Ben çalışmamı bu şekilde sonuçlandırdım.

Metal efekti olarak isimlemdirilsede Metalı anımsatan bir benzerlik olup olmadığını bilmiyorum.Fakat dersin faydalı olabileceğini düşündüğümden bu dersi yayınladım.Kolay gelsin...

Yukarı Alt