Freehand 'de font sorunu

divana

Üye
Tepki
0
arkadaşlar merhaba ben freehandda yaptığım bir yazıyı pdf olarak kayıt ediyorum ama pdf olarak açdığımda "ı" harfleri "y" şeklini alıyor.bu font sorunun çaresi varımıdır sizde arkadaşlar.

şimdiden teşekkürler.

İsmail Ev

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Fontun Opentype olmasına dikkat edin. Çünkü Adobe'un programları diğer fontları desteklemiyor. Sorun Freehand'de değil.

divana

Üye
Tepki
0
@İsmail Ev

tam olarak anlayamadım ismail bey :) opentype derken neyi kastettiniz zaten freehandde yazdığım yazı fontu "Arial" ama yine aynı sorunla karşılaşıyorum :S

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@divana

Freehand belgesindeki yazıların tümünü seçip CONVERT ( Freehand 9 klavye kısa yollarıyla PC'de ctrl shift P veya Mac de elma shift P) yapınız, sonra pdf yapınız.

Sanırım sorun çözülecektir.

divana

Üye
Tepki
0
@farukcagla

hocam çok çok teşşekkür ederim gerçekten işe yaradı ilgininize ve alakanıza tekrar teşekkür ederim.saolun hocam

iyi çalışmalar

Seda Başer

Graphic Designer
Tepki
11
@divana

Malesef bunun çok sağlıklı bir çözümü yok. Print seçeneğinden pdf yapmanız gerekiyor ama eğer pc kullanıyorsanız da çok fazla işe yaramıyor. Yani mac destekliyor fakat pc desteklemiyor.
Şöyle yardımcı olabilirim. Bütün sayfayı seçin ve ctrl+alt+shift+z yapın (convert to image) o zaman yazı tamamen resim oluyor ve ı lar kalın çıkmıyor. Ancak bu kez de resimleriniz varsa onların çözünürlüğü düşüyor.
Kolaylıklar dilerim.

exedesign

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bunun Kesin bir çözümü Var !
Sebebi Freehand le ilgili değil fontun embedded(gömülebilme) özelliği ile ilgili
bunu aşmanın yolu ise bir font editöründe örneğin;
http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/
fontunuzu buradan açıp
file>font info (ctrl+alt+f) ya girip
"Names and Copyright"​

"Embedding"
kısmına girip listeden
"Embedding of this font is not allowed"
yapıp
file>Generate Font
yapıp fontunuzu sisteme yüklemeniz yeterlidir.
sonra istediğiniz programda çalışın sıkıntı yapmaz.
bir teşekkür de yeter.

Yukarı Alt