Gezegen yapımı

Tepki
7
Yeni bi döküman acıyoruz ,boyutları istediginiz gibi girebilirsiniz ben 800*600 seçtim.. Daha sonra D ye basarak renkleri 0 lıyoruz ve Alt+Backspace kısayolu ile backgroundumuzu siyah yapıyoruz..
Daha sonra Ctrl+Shift+N kısayolu ile yeni bir layer oluşturuyoruz ve backgroundun sag veya soluna (size kalmış) "Elliptical Marquee" tool kullanarak shift tuşuna basılı tutuyoruz ve güzel bi Daire çiziyoruz.

Daha sonra dairenin üstünde sag tıklayıp fill diyoruz ve white seçenegini secerek dairenin içinin beyaz olmasını saglıyoruz..

Dairemizi şekillendirmeye başlıyoruz;
ilk olarak Inner Shadow ekliyoruz Layer > Layer Style > Inner Shadow.. Blend Mode u Multiply olarak ayarlayıp opacityi 100 yapıyoruz rengimiz siyah olacak.. "Angle", "Distance", "Choke" ve "Size" özelliklerini kendi seçiminize göre değiştirebilirsiniz yeterki gezegene benzesin.

Bu basamakta Inner Glow uyguluyoruz Layer > Layer Style > Inner Glow..
Blend Mode: Multiply
Opacity: 40%
Color: Black
Technique: Softer
Olacak şekilde degerleri giriyoruz. Geriye kalan Choke ve Size seceneklerini yine bi önceki basamaktaki gibi ortama ayak uyduracak şekilde yapıyoruz.. Contour: Linear da kalmalı, Range: 50% Jitter: 0%

Dairemizin bir gezegene benzemesi için Pattern Overlay uyguluyoruz Layer > Layer Style > Pattern Overlay..
Blend Mode: Normal
Opacity: 100%
Pattern: Clouds (ss de belli edeceğim)
Scale: yine bu ayarı artırmak suretiyle dairemizi adam akıllı bir gezegen haline getiriyoruz
Link with Layer: Seçili olacak..

Bu basamakta Drop Shadow uyguluyoruz Layer > Layer Style > Drop Shadow..
Blend Mode: Screen
Colour: isteginiz bi rengi uygulayabilirsiniz (ben turuncu bir ton uyguladım #FFAA16) Bu rengi not alın çünkü az sonra tekrar lazım olacak
Opacity: 100%
"Angle", "Distance", "Spread", "Size" yine bu secenekleri istediginiz gibi girebilirsiniz maksat gezegen olsun

Contour Linear da kalmalı
Noise: 0%

Gezegenimizin rengini verecegiz Color Overlay
uygulayarak.. Layer > Layer Style > Color Overlay..
Blend Mode: Screen
Colour: Az önce Drop Shadow da kullandıgımız rengi tekrardan giriyoruz
Opacity: Bu secenegi yine göz kararı yapıyoruz

Select > Deselect dedikten sonra ilk başta siyah background verdigimiz layer a dönerek Add Noise filter uyguluyoruz Hani uzay ya biraz noktalı falan olsun hesabı Filter > Noise > Add Noise diyoruz..
Amount: 4% siz istediginiz degeri girin yinede göz kararı yani
Distribution: Gaussian seçili olacak
Monochromatic: işaretlenmiş olacak

Geldik son noktayı koymaya. Ctrl+Shift+N kısayolu ile yeni bir layer yaratıyoruz ve Clouds filter uyguluyoruz Filter > Render > Clouds.. oluşturdugumuz bu layerın Blending Modu unu Screen olarak ( bu önemli ) ayarlıyoruz. Opacity : 50% giriyoruz. Layer 2 seçiliyken Ctrl+U ile renk veriyoruz arka fonumuza..

Alıntı...

Yukarı Alt