Grafikerlik Dosya Sistemi Hakkında Bilgi Almak İStiyorum

hidrojen

Üye
Tepki
0
Selam arkadaşlar sizden bir bilgi rica ediyorum.kendime dosyalama sistemi nasıl yapablirim.

1-Mesela elimde 10 bin küsür font var bunları direk windows/fonta mı atmak lazım yoksa belli yerde tutup zamanı gelince lazım olanı alıp kullanmakmı lazım.

2- photoshop için brush var 1000 küsür ama bunları photoshopa yüklememmi gerekiyor tektek

3- resim dosyalarını karma karışık bir klasördemi tutmalıyım yoksa sınıf sınıf ayırmakmı lazım...
4- ögrenmek istedigim tertipli bir grafikerin dosyalama sistemi nasıl olmalıdır en iyi verimli nasıl çalışılır...

umarım derdimi anlatabilmişimdir. siz üstadların fikirlerini ve deneyimlerine ihtiyacım var bu konuda saygılar herkese ....

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
1-Mesela elimde 10 bin küsür font var bunları direk windows/fonta mı atmak lazım yoksa belli yerde tutup zamanı gelince lazım olanı alıp kullanmakmı lazım.

Cevap : Eğer bilgisayarın iyi bir bilgisayar değilse ve photoshop, illustrator veya corel gibi programlarda fontları önizlemeli kullanacaksan programı kasar onun yerine bence ihtiyacın oldukça yükle yada aralarından ele beğendiklerini al windows ta font klasörüne at

2- photoshop için brush var 1000 küsür ama bunları photoshopa yüklememmi gerekiyor tektek

Cevap : Tek tek yüklemenize gerek yok onun yerine tüm brushları seçerek program files klasöründe adobe nin klasörü olacak oradan Photoshop >Presets > Brushes dizinine git ve oraya yapıştır.Bu kadar brushı kullanmayacaksın ama tahminimce ;) yine eleme yapabilirsin

3- resim dosyalarını karma karışık bir klasördemi tutmalıyım yoksa sınıf sınıf ayırmakmı lazım...

Cevap : Ben sınıf sınıf ayırmayı tercih ediyorum ki aradığımda kolayca bulayım

hidrojen

Üye
Tepki
0
sormak istedigimi tam anlatamadım sanırım, sormak istediğim şu

1- bende şuan elimde 10 bin küsür font var ben bu fontların hepsini kullanmayacagım için bunların hepsini fond klasörüne atmam mantıklımı yani kullanacagım fontumu sadece atmam daha uygun olur. bir diğeri

2- elimde çok miktarda fırça var ama biliyorsunuz bunları photoshopa atınca tek tek photoshop un içinde eklemek lazım yani bunları Photoshop >Presets > Brushes atıp sonra photoshop u açıp orda tek seferde hepsini load brushes diyerek nasıl yükleyeblirim yoksa 1000 tane fırçayı tek tek eklemek mi gerek.

3- Arkadaşllar siz fırçaları kendi bilgisayarınızda kategorilere göre ayırıyormusunuz sallıyorum agac fırçaları ne bileyim uçak fırçaları diye bu tür kategoride fırça nerden bulabilirim..

4- siz resmleri ayırıyorsunuz peki her türlü resimimi ayırıyorsunuz yoksa vektörel resimleri mi sadece

ilginize teşekkür ederim

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
Elinde nasıl bir bilgisayar var bilmiyorum ama 10bin adet fontu bir pc ye yükleyipte photoshopta text aracına basmanızla o bilgisayarın harddiski yanması bir olur herhalde :)

tabi bu bir abartıydıda okadar fontu yükleme gerek yok yada şöyle bir şey yapabilirsin fontların tamamını yükle fakat fontexplorer, suitcase gibi programlar var hangi fontun o an aktif hangisinin deaktif olacagını seçiyorsun yani bütün fontlar boşuna aktif olup pc i kasmıyor.

fırçalar hakkında hiçbir tavsiyem olmuyacak sana malesef :)

arşivlemeye gelincede her çeşit resmin klasörünü yap onun içine at örn. meyve resimleri , manken dış çekimleri, iç mekan fotoları, spor görselleri gibi ve bide resimlerde genelde 546845.jpg isimler olur ya sen onları vaktin oldukça değiştir çilek , spor, koşan adam, bina vs. gibi arayıpta bulamadıgında otomatik aratıp bu şekilde kolaycana bulursun :)

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
4- siz resmleri ayırıyorsunuz peki her türlü resimimi ayırıyorsunuz yoksa vektörel resimleri mi sadece ilginize teşekkür ederim[/QUOTE demiş ki:
şahsen resimden tut vektörel vektörelden tut eski yaptığım işler olsun herşeyi a dan z ye klasörlüyorum :)

Yukarı Alt