harika yerler

Kayıt
23 Kasım 2007
Mesaj
296
Tepki
59
Tekstil Grafik Kursu
ew yorkHawaiiDünyanın En Güzel ADa'Ları


Isla de sa Ferradura (İspanya)

Pakatoa Island (Yeni Zellanda)

Cerralvo Island (Meksika)

Temptation Island (Tayland)

Caritas Island (Fairfield County, Conn)

Allan Island (Washington)


Blue Lagoon (Fiji)


İşte dünyanın en kutsal mekanları
The Telegraph, dünyanın her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken en kutsal yerlerini yayınladı.


Kutsal şehir Kudüs

Kutsal yalnızlık-Kailash Dağı

Machu Picchu

Nantai-Sun dağı

Nemrut

Olimpos Dağı

Rapa Nui

Swayambhunath Stupa


The Men-An-Tol StonesYunan Ortodoks manastırı Roussanou

The Men-An-Tol Stones: Cornwall'daki yerel halkın en meşhur hastalıklardan kurtulma şifa yeri olarak gördüğü özel mülk alanıdır. Penzance yanındaki, bi nevi haç yolu olarak görülen bu yolda merkezdeki taşa doğru güneşin doğduğu yöne doğru yavaşça yürüyerek, romatizma ve bel kemiği ile ilgili hastalıklardan kurtulunabileceğine inanılmaktadır. Bu yoldan yürüyerek atmosferi yaşayan insanlar büyük keyif aldığını söylemektedir.

Olimpos Dağı: Yunan Tanrılarının kutsal mabedi olarak bilinir. Ve ruhsal güçlerin buradan çıktığı iddia edilen bu dağlarda toplumdan uzaklaşmak isteyen insanların ya da zaten kendini bu topluma aykırı hisseden hippilerin yaşadığı mağaraların ve ormanların yer aldığı bir alandır.

Eski kumtaşı kayalarının en üst tepesine konumlanmış bulunan Yunan Ortodoks manastırı Roussanou: Yontma taş devrinden kalma neredeyse 100.000 yıldan beri duran 24 manastırdan sadece 8 bugün değişmeden kalmıştır.

1881'de keşfedilen Türkiye’nin güney merkezindeki gizemli bir dağ olan kutsal Nemrut: M.Ö. birinci yüzyılda yaşayan kral Antiochus'a ait mezarın yanı sıra 2000 metre yükseklikteki bu alanda pek çok tapınak ve kutsal mabet olarak bilinen evler yer alıyor.

Kutsal şehir Kudüs: Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar için binlerce yıldır değişmeden kalabilen Kudüs, dünyanın en önemli yerlerinden biridir.

Budistlerin en gözde yeri olarak bilinen kutsal Nantai-Sun dağı, 4. yüzyıldan beri Budistlerin haç yoluna giden en kutsal mekanı olarak bilinen bir nevi meditasyon merkezidir.

Kutsal yalnızlık-Kailash Dağı: 7 bin metre yükseklikteki dünyanın en saygı gösterilen yerlerinden birisi olmasına rağmen yılda en az ziyeretçi alan merkezlerden birisidir. Her yıl birkaç bin hacı, kutsal Shiva'nın evi olarak bildikleri Hindus alanını da kapsayan uzun ve zahmetli bir yürüyüşe çıkar.

Yüzlerce oyma ile süslü Rapa Nui, M.Ö. 500'lerden beri erkek otoritesini temsil ediyor.

Şüphesiz dünyanın en dikkate değer, en güzel kutsal alanlarından biri Andian dağlarındaki Machu Picchu'dır. Alandaki Inca tapınağı, 1911'de yeniden keşfedilmiştir.

Nepal'deki Swayambhunath Stupa, 5. yüzyıldan beri Budistler için haç yeri olarak bilinir. Tapınağın iki yanındaki iri gözler tanrının bakış açıcını temsil etmektedi

Dubaİ

Dubaİ Bir Dogal Ada Değildir Bir insan Tarafından Eski yıllarda Para Kazanmak Amaçlı Yapılan Bir Adadır Bunun Denize Yapılmasının Anlamı İlgi Cekmek Olmasıdır.Niagara Selalesi..


Niagara Şelaleri Kuzey Amerika'nın doğusunda , ABD ile Kanada sınırı arasında , Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur.Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168,000 m³ su akar.Kuzey Amerika'nin en büyük şelalesi olan Niagara , 10.000 yil once Kuzey Kutbu'ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir.Şelalenin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır ve kardeş şehirler olan Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafindan doğal koruma altındadır.Niagara isminin yerli dilindeki "Onguiaahra" (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Nehir çevresindeki birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretmektedir.Şelale çevresinde yapilabilecek aktiviteler , Niagara Parkindan büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek , şelalenin altina kadar ilerleyen bot gezilerine katılmak , ortası sınır kabul edilen Rainbow köPage Ranküsünden diğer ülkeye geçmek veya gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmaktır.


Japonya
 
Kayıt
23 Kasım 2007
Mesaj
296
Tepki
59
Atina Olimpik Spor Kompleksi

Atina’da 2004 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen, mimarı Santiago Calatrava olan çelik strüktür spor kompleksi, uluslararası üne sahip. Ancak çelikle mümkün olan bu hafif ve cesur mimari, olimpiyat ruhunun değerlerini biçimlendiriyor.

Eden Projesi

İngiltere Cornwall’daki Bitki Tiyatrosu olan Eden Projesi’nin mimarı Nicholas Grimshow. Çelik konstrüksiyonla oluşturulan, adeta dev bir böceği andıran bina kabuğu EFTE denilen (Ethylene Tetra Fluoro Ethylene) yarı transparan bir örtü ile kaplı. Eden’de 3 bin 385 türe ait 97 bin 400 bitki bulunuyor.
Yeni Louvre Piramidi

Tarihi Louvre binalarının ortasındaki avluda oluşturulan 38x38 metre boyutundaki piramit cam ve çelikle inşa edildi. Müzeye giriş fonksiyonunu üstlenmekle birlikte altında kurulan kafelere, kitapçılara, konferans salonuna ve sergi alanlarının olduğu bodrum kata bol ışık veriyor.Pompidou Kültür Merkezi

Paris’teki dışı çelik ve camdan oluşan yapının mimarları Renzo Piano-Richard Rogers. 1977 yılında tamamlanan ve Parislilerin Beaubourg olarak andıkları yapı sanat merkezi olarak kullanılıyor.

Transworld Airlines

Mimarı Eero Von Saarinen olan Kansas City’deki bu yapı, mimarinin basit bir kabuktan öte bir heykel de olabileceğini ortaya koyuyor.

Berlin Filarmoni Binası
Mimarı Hans Scharoun olan ve 1963 yılında tamamlanan yapının temel tasarım kriterlerinden biri olan akustiğin yapının biçimine de yön vermesi, kütlenin ve iç mekánın dengeli uyumu eşsiz bir örnek oluşturuyor.

Guggenheim Müzesi (New York)

New York’ta bulunan ve mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan bina spiral geometrik yapısıyla şehirde hemen dikkat çekiyor. Modern Sanat Koleksiyonu’nu barındıran müze binası salyangozu andırıyor.


Bangladeş Ulusal Meclis Binası

Dakka’da bulunan ve 1974 yılında yapımı tamamlanan binanın mimarı Louis Kahn. Modern mimarinin yalnızca zengin ve endüstrileşmiş toplumlar için değil her coğrafya, iklim ve ekonomide geçerli olabileceğini kanıtlayan yapı, ekolojik değerlerin tasarıma taşındığı bir ilk örnek.


Farnsworth Evi
Mies van der Rohe’nin tasarımıyla 1946-1951 yılları arasında Illinois’de inşa edilen Farnsworth Evi, 1 Mayıs 2004 tarihinden itibaren halka açıldı. 20. yüzyıl konut mimarlığının en önde gelen örneklerinden biri olan ev kapsamlı bir kampanya sonucunda Ulusal Tarihi Koruma Kurulu, Illinois Anıtlar Koruma Kurulu ve Farnsworth Evi Dostları tarafından 7.5 milyon dolara satın alındı.


Villa Savoy

Paris’te 1929’da yapımı tamamlanan binanın mimarı Le Corbusier. Binanın çevresinin yanı sıra çatısında da bahçe bulunuyor


Sidney Opera Binası

Avustralya’nın başkenti Sidney’in simgesi olan yapı 1973 yılında tamamlandı. Danimarkalı mimar Jorn Utzon tarafından tasarlandı. Muhtelif platformlar üzerinde oluşturulan yuvarlak formlar betonarme kabuk ile inşa edildi ve beyaz seramikle kaplandı. Tıpkı denizdeki bir yelkenli gemi gibi


La Grande Arche

Bu görkemli yapı Paris’in batısında La Defence ticaret bölgesinde. 1989’da Fransız İhtilali’nin 200’üncü yıldönümünde inşaatı bitirildi. 106 metre yüksekliğindeki yapının ortasındaki boşluktan yükselen panoramik asansörler ile yukarı çıkarken muhteşem Paris manzarası görülüyor.

 
Yukarı Alt