Herkese Günaydınlar..

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Hepinize günaydın arkadaşlar. Umarım iyi bir gün geçirirsiniz.

Tepki
59
ewt ya haklısın hava aydınlık ben dusunburum boyle ya bu gun ayın kelımesını,anlam katmaya calısıyorum anlam bulamıyorum soyur bi kavramdan baska anlam tasımıyor yanı kısıye hıtab etmıyo sadece haber verıyo hava bugun ıyı kısaca havan bugun ıyı olsun yada soyle dıyım guneslıslıaydınlık
he bugun demekkkı hava guneslı kımse karlı hava bugunkarlı
bugunyagmurlu sv.... dıyıp gıdıyo sıdmı ben bu gunaydın kelımesının anlamlı olması ıcın bendemı gunaydın dıyım yoksa anlamlı dunya kadar kelıme var ken onlarımı kullanıyım bırı turlu karar veremedım bu gunaydın kelımesını bıze kım aksettırdı kım alsıtırdı bılmıyorum ama hıc ıyı etmemıs daha toplum arasında konustugumuz o kadar cok anlamsız kelımeler varkı oysa
genelde babane, annanelerin yanında tatildeyken, kızarmış ekmek ve taze çay kokusuyla kalkılan bir sabahta sarfedilen, ve o anlarda sarfedildiği kişi itibariyle günaydın kelimesinden çok daha anlamlı bir kullanımdır hayırlı sabahlar. dinsel tabanına vurgu yapılsa da, yapılmasa da; o sabah hali hazırda hayırlıdır. eşsizdir

genelde babane, annanelerin yanında tatildeyken, kızarmış ekmek ve taze çay kokusuyla kalkılan bir sabahta sarfedilen günaydın kelimesinden çok daha anlamsız, dinsel bir vurgudur.
ama istek olur inceleyelim.
hemen tdk'ya başvuruyoruz.
hayırlı;
yararı, hayrı olan:
"dualarında hep hayırlı, dindar evlat isterdi.
dini vurgu var mı? var.
tamam geçtik. ben anneannemden bana yararlı günler mi dilemesini isterim aydınlık günler mi? yada dur bi dakika ben anneannemden böyle bir şey istemiyorum.ben ondaki samimiyeti kelimlerde aramıyorum. fakat anneanne seni hayırlı sabahlar deme yoluna itiyorlar sen benim için günaydın de.
hayırlara vesile olur inşallahhh.

son durak.
eve gitmek üzere inmeliyim artık otobüsten.(uykuluyumdur çoğu vakit.)
bi' tek ben kalmışım.
son durağa kadar fazla yolcu gelmez zaten.
ben;
-iyi akşamlar.
kaptan;
-hayırlı akşamlar.
uykulu olmam sebebiyle dikkat etmediğim kaptanı tanırım hemen.
bizim güzergahta çalışan tek bu kaptan "hayırlı" sözcüğünü kullanmaktan hazzeder.
her duyuşumda batan iğne gibi uyarıcı bir etki gösterir "hayırlı" sözcüğü.
din içeriklidir...
bir de yenilgiler ardından kurulan cümlelere takıp takıştırılan teselli niteliğinde bir kalıp vardır;
(anlamsızdır, sinir bozucudur, klişedir...)
"demek ki hayırlısı buymuş."
tercih meselesidir. ağız alışkanlığından kaynaklanır çoğu zaman.

bkz: merhaba yerine selamın aleyküm demek

duymayı özlediğim iyi dilek sözcüklerinin kulağımdaki pası silmesidir hayırlı sabahlar sözcükleri.

hayırlı sabahlar; terle karışık yasemin kokusudur annemin,
günaydın; kokmaz, kimliksizdir benim için.

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Karamsar olmamak lazım bence. Bir güne iyi başlamanın en iyi yolu, O günün iyi olacağına önce kendin inanmaktır.

Tepki
1
derdimi anlatım zaten herkese anlatıyorumda ev arkadaşımla sorunlar yaşıyorum ciddi anlamda hemde haliyle evi boşaltıyoruz çok yakın bir arkadasımla ev tutalım dedik tamam dedi evi buldum kaporasına kadar verdim bu sefer o vazgecti ve ayın 20 sinde evi bosaltacagız ama ne yapmam gerektigine karar veremedim malum ist sartları yalnız yasayım dicem ama o zamanda calısmamım bir anlamı yok aldığım para harcamalarıma gitcek bu aralar yaşlandığımı hissediyorum acaba aldığım egitimi ve kendi ayaklarım üstünde durma cabasından vazgecip memleketime dönüs yapmayı bile düsünüyorum ama ordada ben yapamıyorum :) genel sorunum bu tabi sorunlar dertler hiç bitmez

Tepki
100
gün doğmadan neler doğarki arkadaşım.
şimdi buradan konuşmak kolay gibi olsa da seni anlamaya çalışıyorum.
sabır. başka diyeceğim bi şey yok. görelim mevla neyler, neylerse güzel eyler demiş erenimiz.
allah sevdiği kuluna dert verirmiş. dermanıda yine ondan.

ya ceddindeden sen yazdıklarından bir şey anladın mı :)
bu kadar lafı nerden buluyon sen ya. akşam kaç saat çalışıtın sen. mesaiyemi kaldın ne:D:D

Tepki
59
@efsunlu_kizz

ewt acıl desnler bırıkınce biiraz ole oldu ısıde ben savsakladıydın ama sımdı
ole bı sorunum kalmadı:D malulm bıtırdım desnelrı dıyodum az ewl sıze yazı yazarken bide baktımkı 4 desnedaha geldı erken gıtcem zaten bugun ıns
bıktımm yaa kacaıcam burlardan memleketıme gıtcem arkdasa da
tavsıyem valla durdugu hata
memleketımde memleketım[/QUOTE]

Yukarı Alt