I3 550 clarkdale overc. 4.33 ghz (oc) 1800 mhz (oc) yeni hızı denemesi

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Merhaba, daha önce tatil günü kolları sıvamış ve CPU'mu kurcalamıştım. Overclock ile 4.15 Ghz CPU ve 1444 Mhz ram hızında bırakmıştım makineyi.

Bu hafta yeni bir deneme yaptım. İşte test sonuçlarım:

Level 1:
İlk olarak 4.152 Ghz ile 23 çarpanda, 53-54C sıcaklıkta, ramde ise 1444 Mhz frekansta stabil çalıştık.
Intel'in işlemcimize tanıdığı ısı ise max 72C imiş.

Level 2: Burada sadece işlemcimizin voltajını az miktar artırdım ve çarpanı 24e ittim.
Ulaştığım hız 4.33 Ghz oldu. Isımız ise biraz arttı ancak halen intelin max cpu ısısına göre güvenli bölgedeyiz.
Ramlerimiz ise 1444 Mhz de stabilde.
BLCK Frekansa dokunmadık.

Level 3:
İşlemcimiz halen 4.33Ghz'de ve BLCK frekansa dokunmadık.
Level3'e sadece Ram frekansı için çıktık.
Burada sadece RAM frekansını 18000 Mhz denedik, Ram voltajımızı ise 1.515 olarak stabilize ettik.

Sonuç:
Ulaştığımız son overclock denemesinde

CPU:
Standart Hız: 3.20 Ghz
Overclock: 4.33 Ghz
Isı: 58-64 C
Voltaj: 1.3520 v
BLCK: 180

Ram:
Frekans: 1804 Mhz
Voltaj: 1.515 v

Not: Resimde görülen, Asus firmasının sunduğu Turbo V aracında i3 550 clarkdale için sunulan son hız 3.6 Ghz'dir. Ben bu denemede bu sınırların ötesine geçmeye çalıştım.
Isımız istediğim ölçüde değil, 63C'lik bir ısı, CPU ömrü için kötü bir soğutma demektir.

Denemelerimde CPU'yu 4.5 Ghz ye Ram'i ise 2000 Mhz'ye aşırtmaya çalıştım ancak sistem yük altına girince kararsızlık gösterdiği için stabil bir verim alamadım, mavi ekran aldık, nedeni ise CPU ısısının 79C'yi , anakartın 73 C'yi görmesiydi.

Fiziksel nedenler:
Kullandığım Zalman fan işlemcime yeterli gelmiyor olabilir.
Termal bileşen kurumuş ya da özelliğini yitirmiş olabilir.
Kış mevsiminden dolayı oda sıcaklığının (klima,soba vs) yüksek tutulması olabilir.

Sistemsel sorunlar:
Kullandığım güç kaynağı watt bazında son hızaşırtmaya yeterli gelmiyor olabilir.
Güç kaynağının dalga sinyalleri karta düzensiz iletiliyor olabilir. (Power'ın dandikliğinden )
QPI <--> BLCK arası frekans senkronize olmayabilir.

Haftaya -ölmez isem- yeni bir deneme daha yapacağım.
Sizler de overclock yapıyor iseniz lütfen boş zamanlarınızda deneyimlerinizi benimle paylaşın, zira bu mecraa tamamen deneyimlerle geliştirilen bir şey.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Daha önce denemeyen arkadaşlar için overclock işleminin riskli bir işlem olduğunu belirtmek gerekir ...
Benim aklıma takılan "stabil" çalışma derken bilgisayar ne kadar süre test edildi? Biraz çalıştıktan sonra işlemci ve ram in daha da ısınacağını düşündüğümüzde 64° bana biraz yüksek geldi. 10-12 saat açık kalan bir pc için bu değerler aklımda soru işareti bırakıyor ...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Görüşlerinizi paylaştığınz için teşekkür ederim.

Imm, şöyle başlayalım:
Aslında yazmaya gerek duymamıştım ancak haklısınız, tabii ki overclock tehlikeli bir oyundur, eminim günümüzde bunu artık herkes biliyordur :)

Siz sanırım 64C'yi günlük kullanım olarak algılamışsınız, oysa farkındaysanız işlemci 4.33Ghz'de ramler 1804 Mhz'de çalışıyor.
40-45C olmasını bekleyemeyiz, çünkü en başta her iki donanımın da voltajını yükselttik, öte yandan bu değerler intel CPU için iyi bir overclock sonucudur.
Stabil çalışma testini prime95'te yaptım, makine 1 saat yük altında kaldı, ısı 58-64 arası oynadı, biz Overclock stabilitesinde CPU Prime95'te 1-1.30 saat yük altında kalıp "bsod" vermez ise "geçti" kabul ediyoruz. Resimde intelin i3 550 için max ısı değerini (72C) göstermiştim, oradaki limite göre 60C kabul edilebilir bir değerdir fakat önceki mesajımda da yazdığım gibi bu ısı yine de kötü bir değer, mesela 48-50C bu overclock için iyi bir değer olabilirdi ancak soğutmanın iyi yapılmış olması gerekir.
Sonra ısının yine 64C civarında olmasının bir sebebi de odada klimanın açık olmasıydı,bunu konuya da yazmıştım, çünkü ortam ısısı mutlaka etkiler. Fakat işin özünde 64C , 4.33 Ghz ve 1800 Mhz'lik overclock için kabul edilebilir bir değerdir.

Bir de ben yine yazmadım ama bu ısı makinenin yük altındayken gösterdiği değer, boştaki ısı değeri 45-46C, ha 10 saatini oyuna ayıran bir manyak için zaten bu sistem düşük kalır, ben PC karşısında asla 10 saat kalamam, kalan var mı bilemem.
Zaten bilirsiniz ki overclockta bu ısıyı sabitlemeyi de mümkün kılmak için uğraşırız, bu ölümcül bir overc. kuralıdır.

Son olarak, siz de deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
64° sanırım en yüksek derecesi daha üst seviyelere (iyi bir soğutma sistemiyle) çıkmayacağını düşünürsek kabul edilir seviyelerde, bu şartlarda oldukça başarılı bir deneme olmuş, tebrik eder ve bilgilerini paylaştığınız için teşekkür ederim...
Benim işlemcim komedi filmi gibi E2180 2.0 Mhz işlemci var 2.4'de bile çalışıyor görünüyor ama stabil olduğunu söyleyemem. İnşallah önümüzdeki ay sistemi değiştirdikten sonra denemeler yapabilirim, kısmet olursa o zaman paylaşırım ...

Yukarı Alt