İlk Kez Tasarlayacağım

Tepki
0
Selamlar arkadaşlar forumda yeniyim. Grafikte de yeniyim

İnsan kendi ortaya bir ürün çıkarınca çok mutlu oluyor. Bende birşey yapmaktan haz alıyorum. Bu nedenle grafik tasarım konusuna merak sardım.

Şimdi işimle ilgili bir A5 el ilanı tasarlamak istiyorum. Hiçbir matbaa ile görüşmedim henüz. Burdaki bazı konulara bakarak Photoshop'ta Widht 148 x Height 210 mm bir çalışma açtım ve Resolution 300 piksel Renk CMYK 16 bit
seçip çalışmaya başladım.

Aklıma takılan konu matbaada bunun aynı çıkıp çıkmayacağı. Netlik konusuında özellikle. Çünkü mesela jpeg resim de monte ediyorum içine kot resimleri.

Bununla ilgili görüşlerinizi soracaktım. Çok teşekkürler şimdiden.

Tepki
74
kullandığınız resimler yüksek çözünürlüklü ise bi problem olmaz eğer küçükse baskıda bozuk çıkar ve işi ne kadar iyi çalışırsanız çalışın sonuçta bir baskı aşamasına girecektir siz istediğiniz kadar iyi çalışmış olsanızda basıcak olan ustanın ufak bir renk ayarsızlığında istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz yani kısacası işi dört dörtlük çıkarmak basıcak olan ustanın işi ayrıca şunuda belirteyim photoshopda yapıyorsunuz çalışmayı bu işin mahiyetini önce bir danışın derim bir matbaaya çünkü basılacak işiniz 4 renkten oluşacak

Tepki
5
Bir de monitörünüzde gördüğünüz renk ile baskıda çıkacak olan renkler aynı olmayacaktır. Örneğin photoshop unuz açıkken contrastını değiştirdiğinizi düşünün monitörünüzün, renk değişecektir ama çalışmanızdaki renk değerleri aynı kalır. O yüzden ekranınızda gördüğünüz işle baskıda çıkan arasında fark olduğu taktirde sadece ustaya kabahat bulmayın... :D Ekrem Bey in de dediği gibi önce matbaa ya danışsanız daha sağlıklı olur. Genelde matbaadaki bilgisayarların da renk kalibrasyonları pek yoktur, çoğunlukla hazır iş gelr ufak tefek ayarlamalar gerektirir renk değerleri ile oynanmaz... Ekran ile baskıdaki renklerin en yakın olduğu bilgisayarlar renk ayrımcılarının kullandıklarıdır...

Yukarı Alt