İndesign crop marks hakkında soru ?

filipiti

Üye
Tepki
0
Herkeze selamlar arkadaşlar.İndesignda 2kırımlı 6 sayfa bir broşür veya menü hazırladığımı varsayarak pdf olarak 3mm kesim payını crop marks tan ayarlayarak çıktı alıyorum.Matbaaya gönderirken kırım yerlerinide belirtmemiz gerekmiyormu?
İndesign da yeniyim fakat daha önce corel draw kullanıyordum.İndesign da pdf çıktı alırken kırım yerlerini belirtebilirmiyiz bunun bir yolu varmı veya kırım yerlerini belirtmeye gerek varmı ?
Katlanan iki kırımlı bir menüde kapak sayfası ile içe katlanan sayfanın boyutu farklı olabiliyor.Bu şekildeki işlerinizi indesign da nasıl gönderiyorsunuz?
Aşağıda yabancı bir siteden indirdiğim template var, bu template'te crop marks ları 3mm olarak koydum fakat kırım yerleri belli değil kafam karıştı yardım edebilirmisiniz.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Çalışma kaç kırım olursa olsun cross larla birlikte kırım yerleri de mutlaka belirtilmeli. Aksi durumda kaynaklanacak bir hatada matbaa sorumluluk kabul etmeyecektir ve ayrıca büyük ihtimalle çalışmaları kırımsız olarak göndereceklerdir.

filipiti

Üye
Tepki
0
Erkan bey cevabınız için teşekkürler.Kırım yerleri böyle bir çalışmada indesgnda pdf export yaparken nasıl belirtilmeli aslında tam olarak öğrenmek istediğim buydu.indesign da bunu yapmak mümkünmü?dediğiniz gibi yapıcam bu konuda da bir script araştırıcam cevap için tekrar teşekkür ederim.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
yine cross da olduğu gibi kırım yerlerine dikey çizgiler koyup bunların kırım olduğunu belirtiniz.

filipiti

Üye
Tepki
0
Bunun için script araştırıcam fakat kırım çizgisinin tam bir ingilizce karşılığı olduğundan da emin değilim.Bi şekilde halletmeye çalışıcam tekrar teşekkürler.

filipiti

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar yaptım indesign da bir script e gerek kalmadan kırım çizgisi koyulmuş bir döküman oluşturulabiliyor.Bir konu anlatımı yapıcam veya sitede varsa böylebir konu anlatımı yönlendiricem.Dökümana otomatik kırım çizgisi koyuyor fakat kesim çizgisi şeklinde fakat dökümanın dışına geldiği için kırım çizgisi olduğu anlaşılıyor sanırım.Aşağıda indesign da yaptığım deneme ve sonuç var.Yakından incelerseniz ortadaki crop marksların dökümanın içinde değil diğerlerine göre yukarıda olduğunu ve tam hizalandığını görebilirsiniz.Kusura bakmayın biraz acele yazdım bu çok iyi oldu menü problemim ortadan kalkmış oldu.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Scripte ne gerek var ki? Cross atabiliyorsan kırım çizgisini neden atamıyorsun?

filipiti

Üye
Tepki
0
@Erkan_Nehir

Erkan bey cevaplarınız için teşekkür ederim çok faydasını gördüm.Bahsettiğim elle uğraşmadan sayfa boyutlarının bitimine kırım çizgisini yerleştiriyor hata olasılığım düşüyor bu açıdan söylemiştim.Teşekkür ederim dediğiniz gibi script e gerek kalmadı.

Funlu

Üye
Tepki
7
nasıl yaptığınızı anlatsanızda bizde bilgilensek;)

Yukarı Alt