işte komedi :)

Durum
Konu kapatılmıştır.

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
ömercim bunu bana yollamıştın :) bizde matbaa olaraktan kriz geçirmiştik hehehe

Tepki
100
benimde sıkça düşündüğüm mesele budur arzu hanım. saygı.
biz ki o saygı neticesinde 600 yıl dünyada hüküm sürmüş osmanlının torunlarıyız.
allah osman beye duvarda asılı duran kurana karşı saygısına karşılık soyundan gelenlere bunu nasip etmiş.
ramazan ayında, çok değil bundan on sene öncesine kadar trabzonda bir yada iki lokantan açık olurdu. onlarda perdelerini kapatıp öyle hizmet verirlerdi. değişik sebeplerden dolayı oruç tutamayan insanlar bu lokantalara giderlerdi. bu gayet doğaldır.
peki şimdi bu saygı var mı? yok maalesef. peki neden?
işte bunun cevabını bulmak zor değil?
saygılar...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Emine Şahin

Emine hanım;
1-Bana şekilci diyorsunuz.
2-Bu giysilerin manevi atmosferini ve TASAVVUF boyutunu hiç anlayamayacağımı söylüyorsunuz.
3-Bu kişilerin böyle giyinmelerinin peygamber efendimizin giyinmesini taklit etmek olduğunu ve bunun da normal olduğunu ve doğru olduğunu söylüyorsunuz. Beni İslamın peygamberine, onun giysilerine ve onun yolundan gidenlere karşı çıkmakla ima ve itham ediyorsunuz.
4-Benim mantığımda düşünen insanların zulüm yaptığını söylüyorsunuz. Dolayısı ile bana çok rahatlıkla zalim diyorsunuz.
5-Bütün bunların sonunda kendinizin laf ebeliği yaptığınızı ifade ve itiraf ediyorsunuz.
6-Bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu söylüyorsunuz ve herkese bilgi düzeyinizi gösteriyorsunuz.

Bu konu başlığı altında, bu giysilere, bu fotoğrafa ÇOK KOMİK dediler. İŞTE KOMEDİ diye konu açtılar. YUh dediler.

Onlar da mı TASAVVUFU anlayamayanlar?

Onlar da mı Peygamber Efendimizi taklit edenlere dil uzatıyor?

Onlar da mı zulüm yapıyor?

Yoksa dediğiniz gibi birileri laf ebeliği mi yapıyor?

Lütfen konu içinde kalmaya çalışıyormuş gibi gözükerek dine saygısızlık iftiraları etmeyelim, hele gıybet hiç yapmayalım, saygı ve nezaket sınırlarını aşmayalım... Hakarete varan ifadeler kullanmayalım.

Saygılarımla.

Tepki
100
faruk bey;
hiç bir şekilde ima ile bir şey söylemeye çalışmam. söylediklerim gayet açık ve nettir.
zülüm edene zalim denir. siz zalimsiniz yada değilsiniz. kabul etmeyebilirsiniz. zaten hangi zalim zulmettiğini kabul ederki. kaldı ki bu zulmünü bilmeden yapsın.

bu mesajlarımın size karşı yazılmış olması, bu konuda hata içerisinde bulunan arkadaşların münezzeh olduğunu göstermez. herkes üzerine düşeni almalıdır. ve hatta benim yanlış fikirlerim var ise konuya dahil olabilirler.

peygamber efendimize sormuşlar;
gıybet nedir?
- biriniz kardeşiniz gıyabında, hoşuna gitmeyen bir şey söylemesidir.
- ey allahın resulü anlattıklarımız ya o kardeşimizde bulunuyorsa?
- anlattıklarınız o kardeşinizde varsa gıybet etmiş olursunuz. ama yok ise iftira etmiş olursunuz.

biz bu gün gıybeti dedikodu olarak yorumluyoruz. aynı manayı taşımakla birlikte ne size iftira ettim nede gıybetinizi...

konunun çıkış noktasına dönecek olursak, buradaki meselenin farklı boyutlara kanalize olmaması için. müslümanları araplara, çağdaş! görüntü arzedenlere ise batılı yada avrupalı demenizdir. evet şekilciliktir yaptığınız. neden bu fotoğrafı böyle okuma ihtiyacı hissettiniz o halde. bilinç altınızdaki uyanışın sebebi bu değil mi? hadi bizi kandırdınız ya kendinizi...
lütfen faruk bey. buradaki kastım, bu fotoğrafın bu şekilde kullanılması çok amtörce olmuş diyebilirdiniz. yada diğer arkadaşlar gibi iki kısa cümle ile güldüm, kırıldım, ay çok komiiik diyebilirdiniz.

çok mu konuştum. çok özr. yine laf ebeliği yapmayayım.
saygılar...

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
ya burası din kültürü ve ahlak bilgisi forumumu arkadaş bir imsakiyede görmeye alışık olmadığımız birşey eklemiş herkeste espirili bulmuş yazmış.

Siz kalkmış nerelere gidiyorsunuz..
kusura bakmayın ama yeri değil zamanı değil Faruk bey..

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Bahtınur YILDIZ

Valla Bahtınur hanım, Sezar demiş ya "Sen de mi Brutus?" diye...
Siz de mi Bahtınur hanım?

Haklısınız, imsakiyede görmeye alışık olmadığımız bir şey.
Evet HERKES DE esprili bulmuş.
Bu gerekçenize bayıldım...
Demek ki insanlar bir şeyi esprili bulunca, hoşlarına gidince YUH çekiyorlar.

Bu arada affınıza sığınarak küçük bir düzeltme yapalım;
Herkeste derken -de eki ayrı yazılacak, ve -te şeklinde olmayacak. Herkeste şeklinde yanlış, herkes de şeklinde doğru yazılış biçimi. Burası Türkçe forumu değil, diyebilirsiniz ama, Türkçe yazılan bir forum. Dolayısı ile mantığa ters şeyler yazabiliriz ama imla kurallarına ters yazmamaya çalışmalıyız.

Saygılarımla...

Faruk ÇAĞLA

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Bu konu SAYGI sınırları dışına çıkmaktadır. Bu sebeple konuyu KAPATIYORUM. Açmak isteyen arkadaş lütfen özelden irtibata geçsin. Kimse habersiz açmasın.

Saygılarımla...

Durum
Konu kapatılmıştır.
Yukarı Alt