İşte Yeni T.C Kimlik Kartlarımız

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
5 Şubat 2008
Mesaj
3.395
Tepki
103
TÜBİTAK tarafından tamamen milli olanaklar kullanılarak geliştirilen ve 2010’dan itibaren nüfus cüzdanının yerine kullanılması hedeflenen akıllı kimlik kartları, kopyalanma riskine karşı görünürde 7 üstün güvenirlikli önlemle korunuyor..

Teknoloji ve tasarımını TÜBİTAK’ın yaptığı, çalışmalarını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü elektronik özellikli yeni T.C Kimlik Kartları çip uygulamasıyla birlikte geliyor.
2010 yılında kullanılmaya başlaması planlanan yeni kimlik kartlarının tanıtımı Cebit Bilişim Fuarı’nda kurulan stantta yapılıyor.
Bolu’da test çalışmaları yürütülen e-kimlik kartı projesiyle, yeni nüfus cüzdanları çip teknolojisini taşıyacak ve kredi kartı boyutlarında olacak.
Çip sistemi üzerinde birçok vatandaşlık bilgisini taşıyacak kimlik kartlarında ayrıca kullanıcının fotoğraf ve parmak izi gibi bilgileri de yer alacak.
Nüfus İdaresi yetkililerinden alınan bilgilere göre, kişiye özel güvenlik bilgileri bununla da kalmayıp, bir sonraki aşamada çipli kartlarda vatandaşlarının damar izleri de bulunacak. Tek parmaktan alınacak olan damar izi sayesinde kötüye kullanımın üst seviyede teknoloji ve güvenlik standartlarıyla önüne geçilmesi planlanıyor.
Kartta taşınacak olan tüm kişisel bilgiler ayrıca merkezi veri tabanı üzerinde de tutulacak.

Üst seviyede güvenlik
Yeni e-kimlik kartları, temel olarak bir nüfus cüzdanı olmakla birlikte, internet üzerinden hizmet veren kamu ve özel sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar tarafından ‘elektronik kimlik doğrulama’ amacıyla da kullanılacak.
Kimlik kartı bu amaca ulaşabilmek için en son teknoloji kullanılarak ve uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmiş durumda. Yeni kartın en temel özellikleri arasında taklit edilemez olması, tahrip ya da tahrif edildiğinde değişikliğin tespit edilmesine imkân tanıyan güvenlik özellikleri yer alıyor.

Kart erişim cihazıyla birlikte kullanılacak
Nüfus müdürlüklerinden alınacak olan elektronik kimlik kartları, tüm vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı MERNİS ile uyum içinde çalışıyor. Elektronik kimlik doğrulama sistemi, doğrudan merkezi kimlik doğrulama yapmıyor. Bunun yerine güvenilir aracı kimlik doğrulayıcılar kullanılıyor.
Bunlar, sistemin bir parçası olup, kimlik kontrolünün kişinin bulunduğu yerde yapılmasını sağlıyor. Kimlik erişim cihazının yuvasına e-kimlik kartı yerleştirildiğinde, PIN kodunun girilmesi, parmak izinin okutulmasının ardından kimlik sonuçlarına hızla ulaşılabiliyor.
Bunun ardından da hastanelerde, vergi dairelerinde, belediyelerde ve daha birçok kuruluşta direkt olarak bu kart üzerinden işlemlerin yapılması sağlanacak...

Alıntıdır..İlginç ama Değil Mi?:)
 
Kayıt
7 Ocak 2009
Mesaj
534
Tepki
7
Bu kimlik kartları vakit kazanmak için birebir yapılmış gibi gözüküyor.Umarım sıra bekleme sıkıntısı bununla sona erer.Hızlıca akıp giden zamana hızlı bir başlangıç olur....
Paylaştığınız için teşekkürler...
 

maxcoder

Üye
Kayıt
25 Nisan 2010
Mesaj
22
Tepki
0
hmm peki biz nasıl alabiliriz bunları onun hakkında bir fikriniz var mı buse hanım?
 

nuriQocca

Üye
Kayıt
22 Temmuz 2009
Mesaj
219
Tepki
5
KimLk kartLarı böLge böLge dağıtıLıyor boLu piLot böLge idi sanırım yaz sonuna kadar herkeste çipLi nüfus kartLarı oLur.. Bu arada kartLar unisex sanırım renk renk değiL :p
 
Yukarı Alt