İzmir'im Manipulation ..

Tepki
100
Güzel ama,
biraz daha vektörel eklemelisiniz.
Bu tarz çalışmalar vetörellerle daha dikkat çekici oluyor.
Birde saat kulesinde ve bergama vapurundaki ışık yansımalarını nötr ediniz.
Çalışmanın bütünlüğünü bozuyor.

Tepki
0
teşekkürler, uygun fotoğrafraflar bulamadığım için mevcut fotolarla montajı yaptım.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
vektör demek istediniz galiba Emine hanım. Zira grafik tasarım sektöründe vektörel diye bir kavram yoktur.

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@Erkan_Nehir

Neler öğreniyoruz:)
Matematiksel olarak Vektör veya yöney, sayısal büyüklüğü ve birimi yanında doğrultu ve yönü de olan cebirsel yapılardır. Hız, kuvvet, ivme, ağırlık ve benzerleri birer vektörel büyüklüktür. Vektörler bir sayı ile çarpılabilir ve bölünebilir. (wikipedia)

Grafik programlarında da aynı anlama gelir vektör ama biz basitce bilgisayar tarafından tanımlanan her türlü transform işleminde yeniden hesaplanan noktalar olarak tanımlarız. Vektör(ler) kullanılarak yapılan çizim ve işlere de vektörel deriz (vektörlerle oluşturulmuş anlamında).

Zaten bu teknik yada sistemle yapılmış çalışmalara da vektörel (çizim) denir. Kısaca vektör arıyorum da diyebiliriz. Ama bu hem matematiksel hem de programcılık anlamında biraz komik olur. O yüzden vektörel bilmem ne çizimi arıyoruz deriz.

Bizim sektörde her iki şekilde de kullanıldığını görürüz. Ama vektörel daha yaygındır.

Lütfen terminojiye dikkat edelim. Alışkanlık ve tecrübelerimizin bizi yanıltmasına engel olalım. Özellikle de başkalarını yanıltmayalım.

Tepki
100
@GürhanErkal
Merhaba Gürhan Bey...
Güzel izah etmişsiniz. Tartışmalardan sıkılmış biri olarak geçiştireceğim çok cevaba rastlarsınız.
Zaten grafik programları da matematiksel olarak işlem yapmyor mu? :)
Ancak ifadeleriniz üzerine bir şeyler yazmak istedim...

Saygılarımla...

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@Emine Şahin

Evet haklısınız.

Çalışma için tam yazımı yeniden düzenleyeceğim sırada mesajınızı gördüm. O yüzden çalışmaya yorumumu şimdi yazıyorum.

Elinize sağlık hoş çalışma olmuş ben her nekadar yeşil/ağaçla izmiri betimleyemesem de :) güzel geliştirilebilir bir çalışma. Arkadaşların önerilerini dikkat alır foto ve vektör yapıları zemine yedirip daha iyi bir kompozisyon sağlarsanız çalışma çok daha iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@GürhanErkal
grafikte vektör terimi ingilizce vector kelimesinden gelmektedir. Asıl kökü Fransızca Vectour dür.Vektörel terimi zaman içerisinde yanlış kullanımdan kaynaklanan türemiş bir terimdir. Google da vectoral yazınca bile vector mü demek istediniz diye soruyor....
Zira Türk dil kurumu sözlüğünde ve doğal olarak Türkçemizde vektörel sözcüğü bulunmamaktadır. Bir tespitte bulunmadan önce biraz araştırma yapmakta fayda var sanırım...
Kullanımı yaygın olan bir kelime doğrudur anlamına gelmez. Asıl kullanımı vektördür.
Ozaman bitmapsel diyelim bitmap çalışmalara....
gerçek anlamda kullanımı vektördür.

Yukarı Alt