karakalem çalışmalarım

Tepki
10
arkadaşlar yorumlarınız bekliyorum

devamı gelecek :)

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
1. çalışmadaki , mistik kızdaki uçuş mekanizmasını anlayamadım.
Yani o kuyrukla biraz zor uçar ,kalın gibi ki bırakalım onu bu mistik kızımızın evrim geçirmiş olması lazım,yere inemez yoksa,inse de yerde sürünmek zorunda kalır.Bir kızın sürünmesi pek de hoş olmamalı, ve sanatçıya da eseri yerlerde süründürmek hiç yakışmaz.
Bence kuyruk kısmını silin yerine zemine basabileceği 1 çift ayak çizin, bu durum mantıki açıdan daha olumlu biz görünüme kavuşturacaktır çalışmanızı.

En doğal çalışmanız ortadaki.
Orada da bayan birşeyler düşünüyor, bir his içerisinde yalnız ne olduğu bir muamma.
Çalışmaya bakanda kız kendisi hakkında esrarengiz duygular uyandırıyor , izleyci öyle kala kalıyor, bu bana sıkıntı verdi ve şunu merak etmedim değil:
Bu çalışma bana neyi anlatıyor?
Bu kız gözlerini kapamış boynuna dokunmuş -ya da kolyesine- böyle derinden neyi düşünüyor olabilir?
Keşke belki bir balon içerisinde ne düşündüğünü de kısa ve öz bir dille anlatsaydınız bize.

En gerçekçi olanı sonuncu çalışmanız yalnız orada saatte sanki konum sıkıntısı var gibi,bileğin yanına kaymış sanki,bunu doğallık kazandırmak için mi yaptınız yoksa hata mıdır?
Doğallık kazandırmak için yaptıysanız detaycısınız ,gözlemcisiniz,tebrik edilebilirsiniz sırf bu yüzden.
Sanatçı böyle olmalı, yani doğayı doğal haliyle verebilmeli,sanatçı eserinde gayet doğal olabilmeli ,gerçeği yansıtabilmeli, günlük doğal dili çalışmasında kullanmayı iyi bilmeli.

Şimdi bu yorumlarım neticesinde şu sorular ortaya çıkablir.
-Eserlerin Ruhu Var mıdır?
-Tabiki vardır. Yaşarlar,nefes alırlar -verirler,beslenirler.
-Peki Esere Ruhu Veren Kimdir-Nedir?
-Sanatçının O İncecik Zihn-i Kaabiliyetidir.
Son çalışmada bazı kısımlardaki gölgenin tonu fazla koyu geldi.
Ve: Genel itibariyle hepsi güzel etüdler.

Size elinizdeki o karakalem için bol ilham diliyorum.

Tepki
10
değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Hakan bey
üçüncü resim benim kendi ellerin bakarak yorumlamıştım senel önce saatim de öyle duruyodu çok iyi hatırlıyorum.ama sıkıldığım ana denk geldi resmin bitmesine yakın çizmiştim demek farkettiniz,
yaptığınız güzel yorumlar sayesinde tekrar kalemi elime almalıyım diye düşünüyorum
teşekkür ederim

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Amacımız baştan beri bu, yani yetenekliyi ya da sanatçıyı teşvik etmek, onu harekete geçirmek,onun çalışmalarını canlandırıp konuşturmak,sanatçının eserlerine değer verildiğini ,eserlerinin sahipsiz bırakılmadığını ona anlatabilmek,böylece sanatçının ÇALIŞMASINA SAHİP ÇIKMASINI sağlamak ve yine böylece sanatçının verimli olmasını temine çalışmak.
Ve bütün çalışmalara bu niyetle yaklaşmak.
Tabi bunu, herkesin işinin gücünün olduğu, ama yine de vakit ayırıp gelip paylaşılan çalışmalara baktığı bir forumda nekadar yapılabilirse okadar yapabiliyoruz.

Çalışmaya gelince.
Burada dikkat etmeniz gereken husus şudur:
Yapılan bir eylem nasıl hem doğru hem yanlış sayılabilir?
Şöyle ki:

Saatiniz kolunuzda öyle durduğu için onu öyle çizmek istediyseniz sizi tebrik ediyorum, doğayı olduğu gibi betimleyenlerdensiniz,sanatçıya kalıcılık açısından bu lazım.
Saatinizin bileğinizdeki konumu doğrudur.

Saatinizi çalışmanın sonuna denk geldiği için ,aklınızdaki serüvenden sıkıldığınız için,yani çizmekten sıkıldığınızı düşündüğünüz için böyle çizdiyseniz diyebilirim ki:
Saatinizin bileğinizdeki konumu Yanlıştır.

İyi çalışmalar diliyorum .
(Not: Hele ki şu dönemlerde tırnaklarınızı bukadar uzatmanız sağlığınızı riske atabilir.)

Tepki
10
:))))
Meraketmeyin tırnaklarım daha kısa , saat için gelince duruşu öyleydi sıkılmaya başladığım içind çok ayrıntıl resmedemedim sadece saat olduğ anlaşılır bi şekilde kaldı .Mesela kayışı siyahtı içi beyaz onu yorumlamadım orda ve o içindeki gül yerine tekrar aynı görüntüyü resmin içinde çizmiş olduğum sayfaya çizmek istiyodum. Ama en kısa zamanda o çalışmayı yapıp sizlerle paylaşacağım

Yukarı Alt