Kbr_Restaurant

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Sade ve güzel değil...
İşinizi hem eleştireceğim hem eğitim tarzı bir şeyler yazmak istiyorum bilmeyenler için.

Burada iyi denilebilecek tek şey renklerin uyumu, sektöre uygunluğu.
İşin arka tarafı tamam diyelim hadi.

- Bu italyan restoranta rezervasyonsuz mu gidiliyor?

- Ön tarafta mizanpaj gelişi güzel kurgulanmış.

- "Bebek" burada sonraki "K" giyotine kurban gidebilir , hele ki giyotin lazer değil de mekanikse(mekaniklerde iş göz kararı kesilir çünkü, cihazın üzerinde kesim çizgisi ve elektronik ".cm" paneli vardır yine ama çoğu grafiker bu paneli resetlemeye üşenir bu nedenle kesimde 2-4 mm fazladan götürme riski vardır vs )

- Şunu da bilin, eğer ajanstaysanız işi çok dikkatli bir şekilde gönderin matbaaya, açıp adamakıllı kontrol edin , 3 defa kontrol edin en az, neden biliyor musunuz?
Matbaadaki adam işiniz hatalı mıdır diye asla kontrol etmez, dosyaya ne yazdıysanız onu okur ve direkt okuduğu gibi basar. İşinizde hata varsa "grafikerin suçu" der sıyrılır. Suç gerçekten de grafikerindir burada.

- Örn 200 adet yazacakken 2000 adet yazdıysanız size sormaz 200 mü 2000 mi diye.
- İmla hatası var mı diye kontrol etmez işi.
- Daha da tehlikelisi bıçağa kurban gidecek textler , içerik var mı diye de bakmaz, ancak farkederse düzeltir ama o da belki, bakın belki diyorum. Bunları yapmak zorunda değildir çünkü, MATBAALARIN KURALIDIR BU!
Çünkü matbaalar bunları kontrol edemeyecek kadar yoğun çalışan yerlerdir.

Ben bir işi tam 5 defa geri gönderdim kıza, bakın 5 defa diyorum, çünkü 2000 adet davetiye idi iş. Hatalarıyla bassydım işi kızın maaşından gidecekti, ayrıca işi de Byk. Şh. belediyesinden almışlar, belediye de bunlara bir daha iş vermezdi, prestij kaybederlerdi, sırf bu yüzden kızın işine son vereceklerdi belki. Gördünüz mü dikkatsizliğin sonu nelere kadir? Madem sektöre yeni girdiniz bunları bileceksiniz. Bayanın teşekkürlerini görmeliydiniz, bu duruma düşmemek için işin doğruluğundan emin olun.

Bakın bu meslek zorludur, adam gibi emek ister, yolu diktir, yokuşu zorlar.
Bakmayın öyle iki photshop öğrenip ortalığa grafikerim diye atlayanlara, bu işler photoshopta da yapılır diyenlere.
(kıçı zoru yemeyenlerin tutanağıdır photoshop)

Bunları vereceksin matbaa grafikerliğine hadi çalış diyeceksin, 2 güne arkalarına bakmadan kaçmazlarsa bir şey bilmiyorum.
(Oraya cdr,ai,fh,ps birçok uzantıda iş gelir, hepsini bileceksiniz)
Grafikerliği sadece vektörel olmayan programda logo tasarlamak zannediyor masum bebecikler.
Bildikleri bu mesleğin %5'i.
Yahu öğren işte, zorsunma, madem eğitim almadan bu işi yapacaksın, en azından doğru programı öğren.
Grafikerlik kadar ZOR, meşakatli, sancılı, stresli başka bir meslek var mıdır bilmiyorum.
Siz de umarım vektörel bir program kullanıyorsunuzdur, bilmiyorum artık.

Neyse şimdi pick tool ile içeriği komple seçip biraz daha sola taşıyın, pay var orada, görüyorum.

- Madem kart firma güdümlü basılacak en azından "den beri" ibaresi koysaydınız.
Logonun hemen altına örn "1969'dan beri" olabilir güzel bir elyazısı fontuyla mesela.

- Web adreslerini küçük harf ile yazalım, neden üşendiniz, üşenmeyin, bir CapsLock ya da Shift tuşu hepsi.

- Bunu hangi kağıda basacaksınız?
Bence 350 g.r Tuale çok uygun olurdu ya da 300 g.r Mat Kuşe; ama bu defa da çift yön ve özellikle mat selefon, şık gösterecektir işi.

Daha sıkı çalışmalı, daha çok örnek incelemeli, daha çok emek vermelisiniz.
İyi çalışmalar.

Kübra Kara

GSF Hazırlık
Tepki
54
Henüz yolun başındayım. İlginiz ve değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Benim sadece özgün bir çalışmam bu, herhangibir firma için değil ve basılmayacakta, kendimce özgün tasarımlar yapıp sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı dinlemek gerekirse uygulamak istedim. Önerilerinizi tabii ki dikkate alacağım. Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar.

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Yolun başında olduğunuzu bildiğim için detaylı ve çok önemli bilgiler verdim size ve diğer yeni meslekdaşlarımıza.
Rica ederim, zevk ile yazdım hepsini ancak lütfen bu hataya düşmeyin.
İş herhangi bir firma için olmasa da, iş basılmayacak olsa da siz iş herhangi bir firma içinmiş gibi çalışmalısınız, işiniz basılacakmış gibi davranmalısınız.
Ben de biliyorum herhangi bir firma için olmadığını ve basılmayacağını.

Fakat ben kesim bilgilerini ve kağıt bilgilerini zaten bilerek yazdım yukarıda, yani öğrenesiniz diye.
Ben bilmekten ve öğrenmekten rahatsızlık duyuyurom diyorsanız o zaman ayrı :)

İyi çalışmalar.

Tepki
85
H-D ... Hocam çok kaliteli bilgiler veriyorsunuz teşekkürler

Kübra hanımada bir dip not güzel çalışma ancak telefon eksik kartvizitin esas amacı insanların bize ulaşmasını sağlamak :) iyi çalışma olmuş yinede

Yukarı Alt