kitap kapağı çalışmak ve cilt payı ...

Tepki
100
her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. lakin her işinde kendine göre bir takım çalışma teknikleri de vardır.
her zaman söylediğim gibi bir hedefe ulaşmanın bir değil birkaç yöntemi olabilir.
sizlere kitap kapağının nasıl çalışılması gerektiğini kısaca özetlemek istiyorum.

öncelikle kitabımızın ölçüleri ve ebatları netleşmesi gerek. bu bütün çalışmalarımızda böyledir. tabiri caizse işe kağıt kalemle başlamak en mantıklısıdır.

kitabın her iki sayfasını (arkalı-önlü) ve cilt payını (sırt payı) birlikte çalışmamız gerek.
bu baskı ortamında kolaylık sağlayacaktır.

burada en önemli husus kitabımızın cilt payıdır. kullanacağımız iç gramaj kağıdı nedir? sayfa sayımız kaç? ve iplik dikiş mi olacak? bu soruların net cevabı elimizde olmalıdır. İplik dikiş için ölçüme 1 mm ilave edin. Cilt doğrudan kapak takma olacaksa bu paya gerek yoktur.

cilt payının hesabı oldukça basittir. kullacağımız kağıt kalınlığı X sayfa adedi = çilt payı.

kağıt kalınlıkları için matbaanızdan bilgi yada bir cetvel temin edebilirsiniz.
standart kağıt ölçüleri için tıklayınız.

bir diğer yöntem ise maket oluşturmaktır. kağıtlarınız elinizin altındaysa sayfa adetlerince biraraya getirip kalınlığını ölçebilirsiniz.

kitabımızın ölçüleri doğrultusunda corel çalışma sayfamıza Graph paper tool aracımızla üç sütün ve bir satırdan oluşan nesne çiziyoruz.

sonra bu nesnelerin gurubunu bozuyoruz ve property bardan ölçülerimiz dahilinde buyutlandırıyoruz.
neden böyle bir yol tercih ediyoruz? çünkü çalışmamız bittiğinde olabilecek problemlerin önüne geçebiliriz. örneğin kitabınıza sonradan sayfalar eklenebilir yada azaltılabilir. veya buna benzer bir çok neden karşınıza sonradan çıkabilir.

şimdi kitabımızın açılmış haldeki şeklini, üzerinde sağ tıklayıp kilitliyoruz. bu şablonumuz üzerinden makas payı crosları hesap ederek çalışıyoruz.

aşağıda bir örnek görebilirsiniz.

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
bilgiler için teşekkürler emine_x4.Bu bilgiler gerçekten önemli, eğer kitap çalışması yapıp, cilt payını ayarlayamazsanız,gerçekten kötü olur:)

Tepki
4
güzel anlatım..
Bende şunu eklemek istiyorum... Mesela 320 sayfalık bir iş var elimizde ben bunu 80/16 yaparım (16 sayfa 1 forma demektir) = 5 forma yapar. Sonra çıkan sayıyı (5'i) işimiz kuşe kağıda basılıyorsa 1 (bir) ile, 1. Hamura basılıyorsa 0.8 ile çarparım.
KUŞEDE 5x1= 5 mm 1.HAMURDA 5x0.8= 4 mm yapar. Tabii bunları matbaa ustası ile görüşerek yapmak lazım. Bazen değişik işler gelebiliyor. Bunlar genel durumlar.

tutkuns

Üye
Tepki
0
@Süleyman Köklü

Ben birisinden duymuştum bu "forma" olarak adlandırılan mevzuyu. Sanırım 8, 16 ve 32 forma(kısım) şeklinde kullanılıyor.

Bilgi için ikinize de teşekkürler.

cyldrm

Üye
Tepki
0
Kapaklarda genellikle, kapağın özelliği bilinmesi şarttır.
1 Sert kapakmı
2 İntigral Kapakmı
3 Karton kapakmı
Bunların ölçüleri çok farklıdır.

Yukarı Alt