Motion Grafiker

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Kayıt
22 Aralık 2009
Mesaj
444
Tepki
43
Arkadaşımızın dediği çok doğru. İlla pratik bir açıklama yapmak gerekirse motion graphics (hareketli grafik) tasarım esaslarının; animasyon esaslarına uygun bir şekilde uygulanmasından ibaret. Bir "motion graphics artist" aynı zamanda iyi bir grafik tasarımcı olmalı desek yanlış olmaz. Özellikle tipografiyi iyi bilmeli ki kelimelerle ciddi bir şekilde oynayabilsin. Bu konuda en güzel kaynak vimeo sitesidir diyebilirim, sadece hareketli grafiğin, tipografi konusunu ele alan kanal ve grupları bile var.

Motion graphics bir çok dalın içinde eridiği bir alan bazen yakın disiplinlerle çok içiçe girdiği de olur. Örneğin sahnelerinizi photoshop yada illustrator gibi bir programda örneğin afiş yaparmış gibi, fotomanipülasyon yaparmış gibi hazırlamalısınız ki onu düzgün bir şekilde anime edebilesiniz.

Aynı zaman da diğer disiplinlerde ses pek işin içine girmez örneğin kurgu yapan biri için müzi,k ve ses efektleri yerleri bellidir. Ama hareketli grafikçi için öyle değil ses ve müzikle de iç içe girmesini bilmeli konuyla alakalı yazılımları da kısmen de olsa öğrenmelidir.
 

muratamam

Yazar
Kayıt
12 Temmuz 2010
Mesaj
479
Tepki
364
Hareketli Grafik Tasarım alanında çalışmak isteyen ya da yeni başlayanlar için önerilerin neler?
Tavsiyem biraz genel olacak. Hareketli grafik tasarımı yada genel olarak “görsel efekt tasarımı” tercih edenler için öncelikle Sabırlı olmak gerekli, programları gerçekten öğrenmek, sizi en ufak şekilde sınırlamadıkları anda mümkün olabiliyor. Bu süreç yıllar sürebilir. Işık bilgisi, estetik vb. şeyler sonradan açılan 3.bir göz gibi ve bu göz her geçen gün daha fazla görmeye başlıyor. O gördükçe sizin dünyaya bakışınız değişiyor. Yani özetle bu alanda çalışmak isteyenlere bir tavsiyem yok. Bir şekilde 5-6 ayını program başında geçiren bir kişi zaten iş bulabiliyor ama gerçekten işin sanatına odaklanıp, yaptıklarınızla mutlu olmayı seçerseniz kendinize zaman vermek ve sürekli bir şeyler yapmayı deneyip, gelişmek başarı için en uygun yol.
http://www.barisatiker.com/9078/roportaj-tiber-ergur/

 
Yukarı Alt