Movie Explorer Kullanımı

Kayıt
29 Ağustos 2007
Mesaj
327
Tepki
7
Flash ile hazırladığınız bir filmin tüm elemanlarını ve özelliklerini bu explorer sayesinde topluca görebilirsiniz. Görüntü listesi çeşitli elemanlar arasındaki ilişkiyi görmenizi sağlayacak şekilde hiyerarşik olarak organize edilmiştir. Komplex bir filmde bu pencereden istediğiniz sembol,frame veya metin alanlarına süratle ulaşabilir ve onları yeniden düzenleyebilirsiniz.
Yukardaki grafilerde bir explorer penceresinin açılmış şeklini ve hemen yanında 7 numarası ile gösterdiğimiz option çekme menüsünün açılmış şeklini görüyorsunuz. Şimdi sıra ile inceleyelim:
Explorer panelinde bir dosyasının açılmış tüm elemanlarını ve symbol definitions başlığı ile mevcut tüm sembollerin içeriğini görüyorsunuz. Genel yapısı itibari ile iki grup içerir. 1. grupta mevcut tüm sahneler alt alta sıralanmıştır. İkinci kısmda ise bu sahnelerde yer alan tüm sembollerin tanımı bulunmaktadır.
En üst kısımda show başlığı altında 1 numaralı butona bastığınızda tüm metin ve kullandığınız fontlar elinizin altında olacaktır. 2 numaralı buton mevcut düğme,klip ve grafikleri, 3 numaralı buton kullanılan actionscriptleri, 4 numaralı buton video ses ve bitmapları, 5 numaralı buton layer ve frameleri gösterir. 6 numaralı buton görüntülenmesini
istediğiniz elemanları özelleştirmenizi sağlar. 7 numara ile gösterilen option çekme menüsünden biraz sonra bahsedilecektir.
Yine üstteki find alanına bulmak istediğiniz elemanın adını yazdığınızda tüm özellikleriyle panelde açılacaktır. Seçtiğiniz bir elemana çift tıklayarak doğrudan o elemanı düzenleme şansına sahip olabilirsiniz.
Bir fontun özelliklerini değiştirmek istiyorsanız o fontu seçin veya find alanına fontun adını girin. Character panelinden istediğiniz fontun özelliklerini ayarlayın. Bu fontu taşıyan tüm metin karakterlerinin değiştiğini göreceksiniz.
Option çekme menüsündeki seçenekler:
Goto Location: Sizi elemanın sahnede bulunduğu lokalizasyona götürür.
Goto Symbol Definition: Aynı pencerede sembolün tanımlandığı yere götürür.
Select Symbol Instance: Seçili elemanın sahnedeki instance ve info panellerinde değişiklik yapmanıza izin verir.
Find In Library: Seçtiğiniz elemanı kütüphanede bulur. Kütüphane kapalı ise açar.
Rename: Seçtiğiniz elemanın ismini değiştirmenizi sağlar.
Edit In Place: Seçtiğiniz elemanı sahnede bulunduğu yerde düzenlemenizi sağlar.
Edit New Window: Seçili elemanı yeni bir pencerede düzenlemenizi sağlar.
Show Movie Elements: Animasyondaki elemanları ve sahne düzenlemesini gösterir.
Show Symbol Definitions: Filmdeki tüm sembolleri gösterir.
Show All Scene: Tüm sahneyi gösterir.
Copy All Text To Clipboard: Seçtiğiniz bir satırı ona ait alt satırları ile beraber kopyalar, bu kopyayı bir metin editöründe kullanabilirsiniz.
Cut, Paste, Copy, Clear: Sadece pencerenin scene kısmında kullanılabilir.Kesme, yapıştırma, kopyalama ve temizlemede kullanabilirsiniz.
Expand Branch: Seçili satırın tüm alt gruplarını gösterir.
Collapse Branch: Seçili satırın alt grupları açıksa kapatır.
Collapse Other: Seçili eleman hariç diğer tüm elemanların alt gruplarını kapatır.
Print: Penceredeki tüm açık yazıları yazıcıya aktarır.

alıntıdır
 
Yukarı Alt