Ne yapmalıyım?

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@snsiz

Snsiz kardeşim,

Eğitim konusunda bana katıldığın için teşekkür ederim, umarım çok daha fazla kişi katılır. Lakin katılmaları da bir şey değiştirmeyecek çünkü, üniversite sınavına veya genel yetenek sınavına girmeden TASARIM EĞİTİMİ verecek OKUL yok bu memlekette!

İşte bu boşluğu dolduracak ALTERNATİF GRAFİK AKADEMİLERİ açılmalı diyorum ben.

Ayrıca alıntı yaptığınız cümlelerimde bir kelimeyi yanlış yazmışım, AÇILMAMALI demişim AÇILMALI olacak, onu düzeltiyorum;

-------------------------

Grafiker eğitimini şöyle ölçeceksin;

Faruk Çağlanın öğrencilerinin çalışmalarına bakacaksın, öğrenci yorumlarını inceliyeceksin.

Sonra dersanelerde eğitilmiş öğrencilerin ne öğrendiğini inceliyeceksin.

Sonra internette eğitilmiş öğrencilerin ne öğrendiğini göreceksin.

Uzaktan eğitimle yakından eğitimin avantaj ve dezavantajlarını inceleyeceksin...

Yakından eğitilirmiş gibi uzaktan eğitilme şansın var mı bunu zorlayacaksın.

Yakından eğitim için önüne ne gibi barajlar çıkarılıyor, lise diploması, öss sınavı, özel yetenek sınavı vs.

Bu yolla elenen nice yetenekli ve istekli grafikerin nasıl da mecburen alaylı-diplomasız konumuna itildiğini ve kimlerin elinde nasıl sömürüldüğünü düşüneceksin.

Sonunda benim iddia ettiğim noktaya geleceksin;

Grafik eğitiminde ÖSS ve özel yetenek sınavı kalkmalı, alaylılara diploma hakkı tanınmalı.

Özel grafik akademileri AÇILMALI... Diplomalarını bütün dünya tanımalı ! Tasarım dersi almayan isterse 10 program da bilse grafik tasarımcı diploması almamalı.

(bana alaylı-mektepli ayrımı yaratıyorsun diyenler ise utanmalı)

SNSİZ

Üye
Tepki
1
inş. birgün dediğiniz gibi bir sistem oluşturulur bende seve seve katılırım:)

HisarMedya

Üye
Tepki
0
@farukcagla
dediğiniz gibi akademi açırlırsa ozaman girafiker özgün,marjinal olmaz hep bir çizgide gider

Tepki
0
şimdi bu soruya ceviz ye zihin açar yaratıcılaşırsın diye yanıt verilemez ki. sonradan yaratıcı olmaz kimse. kişi ya yaratıcıdır ya da değildir. abes bi laf ama yaratıcı olunmaz yaratıcı doğulur. :D

grafist1

Üye
Tepki
2
Bir Marmara Grafik öğrencisi olarak üstüne basa basa söylerim ki okullu olanın 1 yılı, alaylı olanın 5 yılına eşittir.
alaylı bunları nasıl öğrenecek?
Temel sanat eğitimi, Renk,ışık,doku, desen,kompozisyon,denge,illüstrasyon,yüksek baskı,sanat tarihi,grafik tarihi,fotoğraf.... diye gider.

Yukarı Alt