Neden Böyle Olduk?

Tepki
12
Neden Böyle Olduk?
Özellikle bilgisayar başındaki bizler fazlaca düşünmüşüzdür. Yanlış bir şey yaptığımızda o olayla ilgili bi ctrl-z tuşu olsa da geri alıp oradan devam etsek diye.

Anlatacağım konu şöyle:
Geçen yıl yemekhanede arkadaşlarımla yemek yedikten sonra çıkıştaki masaya tepsimi bırakırken oradaki kızcağıza doğru gülümseyerek :
-Elinize sağlık her zamanki gibi yemekler çok güzeldi. Dedim.

Eminim bunu bir çok kişi söyler ama bu sözlerimin karşısında aldığım tepki daha doğrusu tepkisizlik şaşırtıcıydı.

Normal şartlarda böyle dendiğinde verilen cevap afiyet olsun dur, gülümsemektir ne bileyim kafasıyla onaylaması bile bir cevaptır.

Ama kızcağız sanki şaşırmış gibi yüzüme baktı ve hiç bir şey söylemeden öylece durdu.

O andan sonra yanlış bir şey yapmamıştım ama keşke ctrl-z tuşu olsaydı da ben bu kıza hiç teşekkür etmeseydim dedim.

Bundan iki sonuç çıkardım birincisi kız dilimizi bilmiyor -desem değil sağa sola konuşurken çok duydum sesini.-

İkincisi kendisine teşekkür edilmesine alışkın değil.

Zannediyorum teşekkür etmeyi, nezaketi, güleryüzü, kaybediyoruz yavaş yavaş…

Neden böyle olduk?

zynp

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
99
Zaman geçiyor, insanlar değişiyor... Farkında olmadan çok şey kaybediyoruz. İnsanlar bir çok olaya tepkisiz kalabiliyor, bu kez kendimizi sorgulamaya başlıyoruz. Keşke yapmasaydım, yada niye böyle oldu diye, ya da neden düzgün olup yolunda gitmiyor vs. Kıyaslama yaparsak neden böyle olduk diye, yada nasıl bu hale geldik diye çok soruyla karşılaşmış oluruz. Mesela neden eski bayramların tadı yok, nasıl bu hale geldik. Büyüdükçe kaybettik masumiyetimizi... Sadece bu konu bile bir çok soruyu kendiyle beraberinde getirebilir. Çünkü konu sadece bununla sınırlı değil. Değişiyoruz, durmadan, nefes almadan değişiyoruz... Zaman geçiyor, farklılaşıyoruz. Kaybediyoruz bir çok şeyi...

Şarkıda da dediği gibi biz büyüdük ve kirlendi dünya...

Tepki
10
Bana kalırsa durum farklı, mutsuz insan profili..
Ülkemizde çoğu birey keyif aldığı işi (mesleğini) değil sadece ekmek parası kazanmak adına çalışıyor..
Dolayısıyla yaptığı işten keyif/haz alan çok az insan var, sonuç olarak bu tatsız durumu karşısındakine yansıtıyor..

Veya şu açıdan bakabiliriz işimizi yaparken profesyonel düşünmüyoruz..

Bilemiyorum çok genel bi konu tartışılabilir..

Tepki
12
@zynp

@kıpkırmızı

@Hakan Dağdeviren

İlgilerinize ve katkılarınıza teşekkürler.

İnsan yaşamındaki birçok sorunun üstesinden gelemiyor ve bunu da çevresine negatif bir enerjiyle yayıyor. Oysa küçük bir tebessüm, bir bakış bile hem karşısındakinin hem de kendisinin moralsizliğini değiştirmek için yeterlidir.

Ne diyelim umarım herkes hayal ettiği gibi yaşar.

Umarım CTRL+Z istekleri hiç olmaz.

Ozgul

Üye
Tepki
57
Kıza ilk kez mi "elinize sağlık, her zamanki gibi yemek güzeldi" lafını dediniz, yoksa kıza kimse o lafı demedi de bir tek siz mi dediniz? Her iki durumda da şaşkınlıktan doğan tepkisizliği gayet normal bence. Belki de kızı suçlamak yerine, ona emeğinin hakkını vermeyenlere bakmak gerek...

Bilemiyorum.:)

Yukarı Alt