Pdf Edit

mathic06

Üye
Tepki
0
merhabalar,
elimde pdf halinde bulunan notlardan kendi önem sırama göre bir özet çıkarmak istiyorum.mesela birinci sayfadan 2. paragrafı,üçüncü sayfadan 3.paragarafı vs alıp tek bir pdf sayfasına bunları gömmek istiyorum.
screenshot alıp düzenlemeyi,yeni bir fotoğraf yapmayı ve onu pdfye dönüştürmeyi denedim fakat bu fazlasıyla uzun geldi ve açıkçası her fotoğrafın boyutu farklı farklı oldu ve uğraştırdı.eğer bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Adobe Acrobat Pro ile pdfler üzerinde düzenleme yapmanız mümkün .. Buradan deneme sürümünü indirebilirsiniz.Eğer elindeki pdf imaj ise burada bulunan makale textleri nasıl seçip alabileceğin konusunda sana yardımcı olacaktır. Acrobat Pro detaylı kullanımı ile alakalı nette araştırma yaptığında bir çok veri göreceksin.. Yine de takıldığınız yerlerde uygun bölüme yeni konu açarak sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum ;)

mathic06

Üye
Tepki
0
cevap için çok teşekkürler.
photoshopun deneme sürümünü indirip denedim fakat açıkçası biraz karmaşık geldi.
acrobat proyu da deneyeceğim birazdan.
aslında photoshopta seçtiğim resimlerin hepsini aynı boyuta getirip düzenli bir şekilde alt alta sıralayabilsem işim görülecek.

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
@mathic06

karmaşık olan birşey yok en basit yöntemden bahsedeyim biraz photoshop için

1. File menüsü altında open komutu ile yada kısayolu CTRL+O içinden veri almak istediğin pdf dosyalarını aç
2. File menüsü altında new komutu ile yada kısayolu CTRL+N ile yeni bir a4 sayfası aç

New komutunu tıkladığında yukarıdaki ekran gelecek karşına
preset kısmında International Paper seçili olacak
Altında yer alan Size kısmından a4 ü seçersin
baskı için CMYK renk modu kullanılır Color mode den CMYK yı seçersin.. Fakat eğer bunu bir web sitesinde yayınlayacaksan yada bilgisayardan bakacaksan RGB kalabilir. Böylece kısaca A4 boş bir sayfa açmayı da öğrendik :)

3. Araç çubuğunda bulunan rectangular marquee tool kare yada dikdörtgen seçim aracımızdır.

Bu araç ile pdf dosyamızda istediğimiz alanı seçeriz sonra V tuşuna basalım en üstteki araç yani move tool aktif olur seçili bölgeyi sürükle bırak şeklinde yeni açtığımız a4 e alabiliriz yada seçim işlemini yaptıktan sonra CTRL+C kopyalar ve yeni a4 sayfamıza CTRL+V ile yapıştırırız.

mathic06

Üye
Tepki
0
cevaplar için çok teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş ve gerçekten basitmiş:)
tabi biraz hızlanmam gerekli.fakat bunda da nadiren şöyle bir sorunla karşılaştım.bazı pdfleri açtığımda arka planına gri tonlarında kareli desenler ekleniyor.hepsinde değil ama bazılarında böyle bir sıkıntı yaşadım.
bir fikriniz var mı acaba?

pitstopu denemedim şimdi ona da bakacağım.
çok teşekkürler yardımlarınız için

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
@mathic06

:) Siz o sorun yaşadığınız haliyle tam ekran bir ekran görüntüsü alın (print screen) ve burada bizlerle paylaşın..

mathic06

Üye
Tepki
0
merhaba tekrar,
gri kareler pdfleri seçtiğim sayfada olsa da benim kesip boş sayfaya attığım imajda görünmüyorlar.yani sorun ortadan kalktı diyebilirim.
çok teşekkürler ilginize:)

Yukarı Alt