PhotoShop Işık Efekti

Tepki
9
Merhaba arkadaşlar

Bu konumuzda Photoshop ile bir ışık efekti uygulamasını göreceğiz.Bu uygulamayı yapmak için bir Luce isimli bir PS eklentisine ihtiyacımız olacak.Bu eklenti ışık efektleri konusundaki güzel eklentilerden biridir.Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
https://www.dropbox.com/s/1d5mm9by0y13ysu/Luce.8bf

İndirdiğiniz ekletiyi Program Files--Adobe--Photoshop--Plugins--Effects klasörünün içine taşımanız yeterlidir.
Eklenti sayesinde çok çeşitli ışık efektleri yapılabilir.Bunları deneme yanılma yoluyla kontrol edebilirsiniz.Bu örnekte bir yazı üzerinde ışık efekti uygulayacağız.

Uygulama

PhotoShop'tan 525--200px(genişlik-yüksekliğinde)yeni bir sayfa oluşturuyoruz.Renk kovası aracıyla en alttaki katmanı tamamen siyaha boyuyoruz.

Şu anki görüntümüz bu şekilde

Sonra Dosya--Yerleştir komutuyla daha önce hazırladığım Grafikerler.org resmini sayfaya dahil ediyorum.Bu resimde şimdilik herhangi bir katman stili uygulamadık fakat şimdi katman stili uygulayıp yazıyı biraz daha güzel bir şekle getireceğiz.

Stilsiz Hali

Katman Stili Verilmiş Hali

Sonrasında bu resmin altına yukarı doğru ışık vermesi için ışık kaynağı görevi görecek bir dikdörtgen çiziyoruz.

Sonra Filter--L'amico Perry--Luce eklentisini açıyoruz.

Eklentinin özelliklerine kısaca bakalım:

Light Type: Işık tipi ve yoğunluğuyla ilgili ayarlar.
Algoritm type: Zero olduğunda bölgesel olarak ışık uygular-diğerinde çubuk şeklinde ışık dağılımı uygular.
İntensity: Işık yoğunluğu.
Shadow: Gölge yoğunluğu.
Add Source: Kaynağı göster-gizle.
Zero color to black: Arka plan ayarı.
X-Y: Işık verme koordinatları.
Alpha: Bu kısımı tam inceleyemedim fakat bir sitede artı yada eksi değer verilerek efekt elde edilebileceği yazılmış.

Verilen ışığın yoğunluğu ve dağılma şeklini daha iyi görmek için Add source kapalı tutup ayarları yaptıktan sonra açmanızı tavsiye ederim.

Bu pencerede soldaki bölüm ön izleme bölümü.Fareyle geldinizde fare altında çarpı işareti olan bir ampule döner.Işık tam olarak bu çarpının olduğu yerden verilir.Işımasını istediğiniz rengin yada şekilin üstüne,sağına,soluna vb tıklayıp değişik etkiler elde edebilirsiniz.Biz hiç bir ayarda değişiklik yapmadan dikdörtgenin en altında orta bir noktaya tıklıyoruz ve Ok tuşuna basıp kaydediyoruz. Aşağıdaki gibi güzel bir ışık efekti elde ediyoruz.

Luce eklentisi ile gerek yazı,gerekse resimler üzerinde çok güzel efektler uygulanabilir.Zamanım oldukça yaptığım çalışmaları bu başlıktan yayınlayacağım.Kullanan arkadaşlarımızda yaptıkları örneklerle ilgili resimleri eklerlerse daha faydalı bir başlık olur diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin,iyi çalışmalar..

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Vooov, bu çok güzel.
Böyle eğitim içerikli paylaşımlarınızı daha fazla görmek isteriz.

Yukarı Alt