Photoshopta Gif Yapmak (Animasyon)

Meman Çiçek

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
19 Ağustos 2007
Mesaj
1.588
Tepki
39
Photoshop’ta Gif oluşturmak aslında çok kolaydır. İşin en zor kısmı ne gibi görseller kullanacağımıza, içindeki hangi nesneleri hareketli hale getireceğimize karar vermektir. Bu kısmı sizin yaratıcılığınıza bırakıyoruz ve en temel yoldan Photoshop’tan Gif uzantılı animasyonun nasıl yapıldığını öğreneceğiz.
Adım 1) Photoshop ekranının üst bölümünde bulunan Window seçeneğinden Animation ‘u seçiyoruz. Ve alt kısımda uzun bir kutucuk açıldığını göreceksiniz.
Adım 2) Boş bir dosya açıyoruz yeni bir layer açıp örnek olarak içerisine kırmızı bir nokta koyuyoruz.

Adım 3) Yeni bir layer açıp bu seferde siyah bir nokta koyuyoruz.
Adım 4) Şimdi elimizde iki farklı layer var şimdi temel olarak 2 saniye kırmızı nokta, 2 saniye de siyah noktanın görünmesi için animasyonumuzu hazırlayalım.
Window’dan açtığımız Animation kutucuğunda da bir tane layer açıyoruz. (Yine çöp kutusunun yanındaki simgeden yapılıyor.)Artık iki farklı animasyon karemiz var ve hangisinde hangi renk noktanın olacağına karar verelim.
1. animasyon kutusunu seçip orjinal layer bölümünde siyah noktanın yanındaki göz işaretine basarak onu görüntüden kaldırıyoruz.Sonra 2. animasyon kutucuğuna basarak orjinal layer bölümünden de kırmızı noktanın göz işaretini kaldırıp, siyahınkini ekliyoruz.Adım 5) Animasyon kutucuklarının altlarında yazan 0 sec. şuan da 0 (sıfır) saniyeye ayarlı demektir. O görüntünün ekranda kalmasını istediğiniz kadar süreyi yanındaki ok vasıtası ile seçebilirsiniz. Biz örnek olarak 2 saniyelik yapıyoruz.Artık Play tuşuna bastığımızda 2 saniyede bir görüntülerin değiştiğini görmüş oluyoruz. Şimdi gelelim en önemli kısıma; bunları nasıl gif olarak kaydedeceğiz?
Adım 6) Araçlar bölümünün en altında bulunan Edit in ImageReady tuşuna (Kısayolu: Shift+Ctrl+M) basıyoruz. Ve ImageReady Programı açılıyor. (Önemli Not: Bu tuş Photoshop Cs3′te yoktur.)
ImageReady penceresinde File ‘den Save Optimized As… diyoruz ve çalışmamızı gif dosyası olarak kaydetmiş oluyoruz.
Ve Sonuç;
Kaynak photoshopders.com


 

uwe

Üye
Kayıt
18 Ağustos 2008
Mesaj
15
Tepki
1
@Burak Arkadasımızın da izni olursa Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu Photoshop İmage ready ile yapılmaktadır.
 
Kayıt
2 Ağustos 2008
Mesaj
16
Tepki
0
(Önemli Not: Bu tuş Photoshop Cs3′te yoktur.) demişsiniz cs3 te nasıl olıcak tşklerr.
 
Kayıt
8 Eylül 2008
Mesaj
2.540
Tepki
31
teşekürler ellerinize sağlık corelde de böyle bir gif yapma vardı galiba tam hatırlamıyorum ama
 
Kayıt
20 Ocak 2011
Mesaj
18
Tepki
0
photoshop cs 3 de menüden file>edit in imageready şeklinde programı açıp yapabilirsiniz ama ADOBE İMAGEREADY başlı başına bir gif programıdır programı açmadan photoshopta yapamazsınız
 
Yukarı Alt