Pop-up Menü Nasil Yapilir...

Curse

Üye
Kayıt
30 Eylül 2007
Mesaj
315
Tepki
2
Pop-up Menü Nasil Yapilir... POP-UP MENÜ NASIL YAPILIR...

Hiç kuskusuz Fireworks 4'ün getirmiş olduğu en büyük yeniliklerden biri de, programı kullanarak Web sayfalarınız için, çok kolay bir şekilde Pop-Up menü tasarlaması. Bu sayede Fireworks kullanıcıları daha profesyonel ve çekici sayfalar üretme imkanına sahip oldu.

Web sayfalarınızda bu tür menüler kullanarak görselliği arttırabileceğiniz gibi, sayfalarınızı daha da kullanışlı hale getirebilirsiniz. Fireworks, JavaScript yardımıyla, bu işi kolayca hallediyor.

Pop-Up menü tasarımına geçelim.
Öncelikle isteğinize göre boş bir sayfa oluşturun.

"Text Tool" 'u kullanarak sayfamızın istediğiniz herhangi bir yerine, istediğimiz ölçü ve renkte bir yazı yazalım veya bir resim yerleştirelim.

Oluşturmuş olduğunuz Text veya grafigi seçili hale getirin ve "Insert*Slice" komutunu uygulayalım. Böylece Text veya grafiğimizin üzerine yeşil bir maske gelecek.

Bu yeşil alanın ortasındaki beyaz yuvarlağa tıklayalım ve açılacak menüden, "Add Pop-Up Menu" seçeneğini seçelim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 622x331 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ekrana Pop-Up menü ayarlarının yapıldığı pencere gelecek. Buradaki ayarlar sırasıyla söyle;

"Text" Pop-Up menüye eklemek istediğiniz Text'i bu kısma yazacaksınız.
"Link" Gideceği adresi bu kısma yazmanız gerekiyor.
"Target" Açılacağı pencereyi buradan belirleyebilirsiniz. Yeni pencereden mi, yoksa var olan pencereden mi?

İlgili kısımları doldurduktan sonra seçeneği sol üst kısımda bulunan "+" işaretine basarak ekliyorsunuz. İsteğinize göre bu işlemi tekrar ederek birçok link ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde "Next" düğmesine basın ve bir diğer asamaya geçin.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 607x312 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
Sıradaki pencerede Pop-Up menümüzün görünüş ayarlamalarını yapacağımız pencere var. Bu pencereyi kullanarak menümüzü isteğinize göre özelleştirme imkanına sahipsiniz.

"Cells" Bu kısımda iki seçenek var. Html ve Image. Html'i seçersek menü grafik kullanılmadan, sadece tablolarla oluşturuluyor. Image'i seçersek çeşitli dokular kullanarak Pop-Up menümüzü daha da çekici hale getirebilirsiniz.
"Font" Yazı tipini bu kısımdan belirlemeniz gerekiyor.
"Size" Yazı boyutunu bu menü'yü kullanarak ayarlayacaksınız.

Bu seçeneklerin dışındaki diğer seçenekleri kullanarak da renk seçeneklerinizi yapıyorsunuz. Bütün ayarlamalarınızı yaptıktan sonra "Finish" düğmesine basıyor ve işlemimizi tamamlıyoruz. Mavi tablolarla belirtilen menümüzü sürükleyerek, nerede görüneceğine karar verebilirsiniz. Menü'nün nasıl çalıştığını görmek için F12 tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bunun dışında, eğer herhangi bir menümüzün alt seçeneği de varsa bunu da Pop-Up menü'de kolayca belirtebilirsiniz. Bunu yapmak için "Indent Menu" düğmesini kullanacaksınız. Alt menümüzü seçili hale getirdikten sonra "Indent Menu" düğmesine tıklayın. Böylece seçmiş olduğumuz menü bir önceki menünün alt seçeneği haline geldi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daha sonra F12'ye basarak alt menümüzün nasıl kullanıldığına bakabiliriz.
 
Yukarı Alt