Profesyonel bir grafik ajansının tanıtım dergisinin içeriği nasıl olmalıdır?

ir_design

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar büyük bir ajansta çalışıyorum. Bu ajansı tanıtan 8 sayfalık bir broşür/dergi hazırlayacağım. Profesyonel bir ajansı hangi konu başlıkları ile iyi bir şekilde tanıtabilirim; Marka yönetimi/bilinci, Grafik sanatlar, Müşteri ilişkileri, Ajans hizmetleri, Reklamcılık kapsamında?

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
Ajansın o kadar büyükse zaten kurumsalı ve tüm başlıkları hazırdır üstadım öylesine onları değiştiremezsin. Vardır yazıyordur bi yerlerde web sitesinde falan. Kimse yardımcı olmadı mı? Garip hakkatten.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@GürhanErkal

soruya bakınca amatör görünüyorsunuz
ama firma profesyonel ve büyük... şaşkınlığımı bağışla :allalla:
GürhanErkal zaten olayı özetlemiş sorunla alakalı

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Arkadaşlar yeni üye olan bir arkadaşımız forumumuza gelerek buradaki üyelerin deneyimlerinden faydalanmak üzere bir fikir istemiş. Zaman zaman hepimiz bir logo veya tasarımda birbirimizin fikrini almıyor muyuz? hangi renk uygun olur? Şöyle yapsam daha mı iyi. Yada hangi çalışma daha güzel?
Arkadaş ben broşür hazırlamayı bilmiyorum dememiş. Belki kimseye sormasa yine hazırlayacak. Sadece bir fikir almak istemiş doğal olarak. yardım istemek veya fikir sormak şirketin profesyonelliğini etkilemez. Dünyaca ünlü firmalar bile yaptıkları anketlerle en iyi tanıtım nasıl olur diye sıradan, tasarımla ilgisi olmayan kişilere danışır. Bir firma en iyi şekilde nasıl tanıtılır başlıklı bir konu ile ortaya çıkacak fikirlerden bir mozaik yapmak gayet mantıklı. Bunda şaşılacak veya profesyonelliği başka yere çekecek hiçbir durum söz konusu değil. "Ben yaptım oldu" demektense farklı kişilerden farklı görüşler almak her zaman en mantıklısıdır.... Ki forumun amacı da budur. sadece yeni başlayan amatörler buraya gelsin birşeyler öğrensin değil, farklı fikirleri duymak isteyen her türlü paylaşımcıya açık bir ortamdır forumlar...

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
Benim bir eleştirim yok zaten sadece şaşırdım. Hiç yardımcı olmadıklarını anlayıca. Zaten o ajansın ne yaptığınız biz bilemeyiz hangi sektörlerde çalışıyor. Atıyorum prodüksiyon bölümü büyük ajanslarda bulunur ve genelde lokomotif olan bölümdür şimdi bunu vurgula desek var mı yok mu? Onu da bilmiyoruz ki. En iyi kendisi bilir.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
Arkadaş ben broşür hazırlamayı bilmiyorum dememiş. Belki kimseye sormasa yine hazırlayacak. Sadece bir fikir almak istemiş doğal olarak. yardım istemek veya fikir sormak şirketin profesyonelliğini etkilemez.
aynı pencereden bakamıyorum olaya ne yazık ki;

beynini yorarsın - fikri bulursun (bu yanlış veya yetersiz olsa dahi) - karalama yaparsın - yorum alırsın

bir malzeme bir emek (veya seçenekler) sunmadan fikir alıyorsan ben bu olaya profesyonellik demem

Misal: otomotiv logosu çizeceğim sizce ne çizmeliyim
bir slogan bulmam lazım sizce ne olsun vs.vs.

herkese kolay gelsin

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Hasan Güner
Arkadaşımız ne çizeyim ya da ne yazayım dememiş.
"konu başlıkları" istemiş.
İçeriği kendisine ait demektir bu durumda...
Bu anlamda bağlantısız bir misal olmuş..
herneyse. Eminim yardımcı olmak isteyen arkadaşlar çıkacaktır.

Kendimce birkaç örnek vermek gerekirse;
Bir tanıtım broşüründe olması gereken klasik başlıklar:
*Biz Kimiz,
*Hizmet Alanlarımız,
*Referanslar,
*Ürünlerimiz,
*Neden Biz? (firma ismi)
*örnek çalışmalar (Birkaç iş alanına özgü örnek şablonlar)

Görsel seçimi tamamen firmanızın hizmet alanlarına bağlı olarak size kalmış. fakat bu tür çalışmalarda az yazı ve büyük ve çarpıcı görseller kullanmakta fayda var.

Yukarı Alt