Renk Kodlarının Mantığı (#FF06BA)

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
Renk paletini açtığımızda renk tekerleğinden seçtiğimiz renklerin bir kodu olduğunu biliyoruz. Örnek olarak #FF06BA Bu kodların mantığını hiç merak ettiniz mi? Ben merak ettim ve araştırdım. Sizleri de bilgilendirmek amaçlı araştırmamın sonucunu sizlerle paylaşmak istedim.

Gündelik hayatta kullandığımız ondalık sayıları biliyorsunuz. Bu sayılar;

Ondalık Sayılar

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Bir de matematikde onaltılık sayılar vardır. Bu sayılar;

Onaltılık Sayılar

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Örnek kod olarak verdiğim #FF06BA renk kodunun açılımı ise şu şekildedir. Baştaki iki harf Red yani kırmızı rengi simgelemekte. Sonraki iki rakam Green yani yeşil rengi simgelemete. Son iki harf ise Blue yani mavi rengi simgelemekte. Onaltılık sayı sistemide burada devreye girmekte.

Mantık şu;

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10 - A
11 - B
12 - C
13 - D
14 - E
15 - F

Kırmızıya verdiğiniz en yüksek değer yani FF sizin tam bir kırmızı seçmenizi sağlar. 06 rakamı ile kırmızı rengin içerisine yeşilin açık bir tonunu BA ile vermiş olduğumuz değer kırmızı ve yeşil tonlarının içerisine koyu bir mavi eklemenizi sağlar. Bu üç rengin karışımı bize pembe rengi vermekte.

Renk paleti ondalık sayı mantığını kullandığı için değer verirken 9 rakamından sonrasını harf olarak vermeliyiz. Yani 10 yerine A, 11 yerine B, 15 yerine F. Rakamlar yükseldikçe rengin doygunluğunu arttırırsınız. En yüksek değer olan F harfini kırmızı renk için kullanırsanız tam kırmızı, ya da mavi için kullanırsanız tam mavi seçmiş olacaksınız. Değeri düşük rakamlar kullanırsanız, seçmek istediğiniz renklerin açık tonlarını seçmiş olursunuz. Eğer renkeler ve renk karışımlarıyla aranız iyi ise bu kod mantığını kullanarak istediğiniz renklerin seçimini mantıksal olarak yapabilirsiniz. Umarım kafa karıştırmadan anlatabilmişimdir. Faydalı olması dileği ile..

GÜNEL AYVACI

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
7
Harika bir bilgi, çok teşekkür ederim. Çok merak ederdim ama araştırmak aklıma gelmemişti. bundan sonra her renk renk kodlarken aklıma geleceksiniz :):):)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Erkin bey vermiş olduğunuz bu açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederiz. Merak etmiştim ama hiç araştırmamıştım.

Tepki
5
erkin bey bu araşıtmaya emek harcadığınız ve bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sfenksmmy

Üye
Tepki
0
çok güzel bir anlatım olmuş fakat bir noktada hata var ve önemli bir hata :)

Matematik te "onaltılık sayı sistemi diye birşey yoktur "
Elektronikte onaltılık sayı sistemi vardır yani hexadecimal sistem
ve şuan gördüğünüz bütün dijital elektronik devrelerinde ikilik ve onaltılık sayı sisteminden yararlanılır buda benden bir bilgi ;)

Yukarı Alt