Sonsuz Aşk

Arzu ULUIRMAK

Art Director
Tepki
14
@markom

rapida değil rapido bir tür kalemdir... Tamamı bu kalemle aydınger kağıt üzerine çizilmiş bir çalışma...

Tepki
1
@markom

Arkadaşım,
Resmi masaüstüne kopyalayıp yakından incelersen bunun karakalem değil "Rapido"yla çizildiğini daha iyi anlarsın.

@Arzu Uluırmak

düzeltme için teşekkürler.

Tepki
1
,

Öncelikle Resimimize başlamadan önce gerekli malzemeleri hazırlıyoruz.

1- 2 adet A4 Beyaz Kağıt
2- A4 Aydınger
3- Rapido (Rapidograph) 0,3 - 0,5 - 1,0
4- Pamuklu beyaz bez
5- Kurşun Kalem B2 (Bu uç,hem çizim için uygun hemde silindiğinde kağıt ya da Aydıngerde iz bırakmıyor.)
6- Silgi (çok yumuşak olacak)

08,05,1965 yılında Köln'de Boğa burcuna mensub bir birey olarak doğmuşum.Anneler günü(o yıl aynı güne gelmiş) dolayısıyla babam adımı Aykut (Armağan,hediye,eski Türklerde bir tanrı)koymuş.Onlara allahtan armağan olmuşum.
Dediğim gibi sene 1979 daha toy bir delikanlı arefesindeyim.Semtimizde,adı Viviyana olan İtalyan asıllı bir fıtıstıkla çıkıyorum.Yani ilk aşklardan biri.(yani ilki değil).Uzun saçlı hafif broz bir fıstık,tam bir Akdenizli.
Bir gece rüyamda,bir fabrikanın Koruma görevlisi olarak kendimi görüyorum.Etrafı dolanırken fabrikada bir patlama oluyor,ben o sırada bahçedeyim.(Resimdeki adam benim yani)
Tabii ecel terleri döküyorum,o karanlıkta patlayan trafo direklerinin çıkardığı kıvılcımlarla gök yüzü aydınlanıyor.Gök yüzünde çıktığım kız Viviyana’nın silüetini görüyorum.Ona ulaşmak istercesine elimi gökyüzüne uzatıyorum.O sırada saat çalıyor,okula gitme saati gelmiş,kalkmalıyım.
Bu resim gördüğüm Rüyadan sonra çizdiğim resim.
Yıllar gibi Viviyana aşkıda geçti gitti.Yurduma döndüm ve şimdiki eşime rastladım o da benim gibi 08 mayıs doğumlu.O gün bugündür tam 24 yıl birlikteyiz.Tesadüf bu ya resimdeki silüet aynı Eşim.Kadere bakarmısınız.

A4 Beyaz kağıtlardan birini Aydıngerin(Aydınger yarı şeffaf olduğu için) altına ataşlarla tutturuyoruz.
Diğer A4 kağıdımıza yapmak istediğimiz Resimin ön çalışmasını yapıyoruz.
Daha sonra bitmiş ön çalışmayı Boş A4 kağıdın yerine Aydıngere ataşlıyoruz.Çalışmanın genel hatlarını B2 kalemle Aydıngere aktarıyoruz.Sonra 0,3 uçlu Rapidoyla genel hatlarını Aydıngere çiziyoruz.0,5 uçla daha belirgin olması gereken yerleri çiziyoruz.1,0 uçla ise dolgu işlemini yapıyoruz.Resimlerdeki tramları yani gölgeleri 0,3 ve 0,5 kalemlerle pötikare şeklinde çalışıyoruz.(Birbirine geçişli ufaklı irili kareler)
Resimimizin bittiğine emin olduktan sonra Yumuşak silgiyle kurşun kalem izlerini temizliyoruz.Gerekli yerleri Rötuşluyoruz.

Resmimizi gerekirse bir Tablo kasnağına geriyor arkasından ışık sızdırıp duvarımıza asabiliriz.

M

markom

Misafir
@Arzu ULUIRMAK

teşekkürler arzu hanım türk dil kurumu sizinle gurur duyuyor :p

bu arada esas olan konu aydınger kağıda çizilmesinin çok zor olduğunu söylemeye çalıştığım sonsuz aşk adlı çalışma gerçi hikayede beni çok etkiledi köln boğa burcu viviyana çalışma çok derinmiş meğer neyse renk yarım ve şimdiki yazıcılar yokken ben filmcilkle uğraşıyordum ve o dönemlerde ofset makinaları için film hazırladık genelde düz kontak flimler alırdık bu film almak içinde beyaz kağıt üzerine letreset yardımı ile fatura veya bunun benzeri işlerde rapido kalem kullanırdık bi nevi teknik resim diyelim veya mimarların çizdiği gibi diyebiliriz ama bu şekilde bir resim aydınger üzerine çizilmez hem rütuş zor olur hemde çizmek kolaydan zora sokmak olur işi gerçi arkadaş söylemiş arkasına ışık konursa güzel bi tablo olur diye sorarım arkadaşımıza tablomu çizmiş tablo çizmek için o kadar malzeme varken ne diye aydınger resmi indirip baktım inceledim bayan figürünün saçlarında degradeler var yani saçlardaki derinlik dalgalanma bu efekti rapido ile nasıl verdi çok merak ediyorum yada resim çok eskide ondan mı bu resim çok güzel çizilmiş ve emeğine sağlık bizimle paylaşmış ama bariz karakalem ve yine söylüyorum rapida :eek: bunun neresinde ?

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
461
Hikaye gerçekten güzel... Hiç gördüğüm bir rüyayı kalemime dökmeyi düşünmemiştim bende deneyeceğim... Rapido ile bende çok şey çizdim okuldayken ama bu tarz bişe değildi. deneyeceğim elinize sağlık

Tepki
1
Konunun benimle alakalı kısmına cevaben;

sayın arkadaşım Markom,bu kadar negatiflik ne diye?elinizin altında Hp 3500 serisi bir tarayıcınız var ise zeminde gördüğünüz ve degrade zannetiğiniz yol yol çizgileri rahatlıkla yüksek çözünürlükte elde edebilirsiniz.Malumunuz Aydınger hassas bir tür kağıt ve şeffaf.Yukardaki çizimimin croplanmamış halinide burada rahatlıkla yayınlarım.Zemindeki o krem rengi aydıngerin zamanla aşınmasından kaynaklanıyor.Ne kadarda yutdışında bulunmuşsamda ,maalesef bahsettiğim yıllarda,ne tarayıcı ne de Bilgisayar evlerimizde yoktu.Zaten Bursalıymışsın zaman gelir sana orijinalinide gösteririm.Hoş kimseye birşeyi kanıtlamak durumundada değilim ya!Merak ettimde malzemelerden bahsetmişsin! ben size bir anekdot aktarayım.Sene 1985 daha Bilgisayarın B.si yok.Hele ajanslarda hiç yok (Bursa'da) Pigaj kartonuna harfleri tek tek yerleştiriyoruz,resim gelecek yerleri Rapidoyla dolduruyoruz ve İstanbul'a renkayrımı için yolluyoruz.Sonraları Bursa'nın bilinen bir gazetesi Bilgisayarlar getirtti,bu sefer istediğimizi kağıtlara puntolarıyla birlikte yazıyoruz,gazeteye götürüyoruz,onlar kağıda aktarıyor arkasını mumluyorlar,iş bize geliyor,biz bunları kelime kelime kesiyoruz ve kartona diziyoruz.Sonra ver elini renkayrımcıya.Film gelir yer yer çizik.Al eline rapidoyu çizikleri rötuşla,çizik büyük! al eline fırçayı dekupe boyasına ban(Boyanın adı aklıma gelmedi,üstünden uzun seneler geçti)çizikleri kapat.Sonra çok şükür bilgisayar aldık ARC 386 mı ne!Hala Bursada ajanslarda yok.Satır satır yaz puntosunu belirle görseline bak,hata var tekrar geri dön düzeltmeyi yap.falan filan.
Ben her zaman denenmeyeni denemeyi seven biriyim.Zor yada kolay fark etmez.

Saygılarımla

Yukarı Alt