tabela çalışması yorumlarınızı beklıyorum

doccourt

Üye
Tepki
0
Arkadaslar bu benım ılk calısmam sadece 1 aya yakın bı zamandır programları kullanıorum :)

Tepki
100
@xxx

CMYK olmadığını nerden biliyorsunuz.?
daha uygun yorumlar yapaın lütfen.

yeşil renk çok fosforlu olmuş. gözü yoruyor ve
üzerindeki yazıları okunmaz hale getiriyor.

xblack

Üye
Tepki
34
Renk uyumu çok kötü. Karekter seçimine dikkat etmelisiniz. Birde İşyeri ismi Volkan diye Volkan resmi koyunca o resim firmanın logosumu oluyor size göre. Dikkat etmelisiniz.

xxx

Üye
Tepki
0
@eminecik

Sizce CMYK olsaydı bu fosforlu dediğiniz yeşili görebilir miydik?

ışık sistemiyle oluşturulan rgb renklerinde ana renk olan Green yani yeşil sizin fosforlu dediğiniz yeşildir. Çalışmanın zemininde kullanılan yeşil de rgb yeşili. Bu çalışmanın cmyk olmadığını anlamak için alim olmaya gerek yok. Benimki kısa ve öz bir tavsiyeydi sadece. Neden uygun bulmadınız yorumumu ki?

Tepki
100
foruma CMYK resim yüklenmezde ondan söyledim.
zaten digital baskı yapılacaksa RGB çalışılır CMYK olmasına gerek yok.
ofset basılacaksa zaten CMYK çalışmaktan başka alternatifte bulunmuyor.

xxx

Üye
Tepki
0
@eminecik

Size tekrar tekrar cevap yazıyorum lütfen tartışmak ya da kavga etmek için bunu yaptığımı düşünmeyin. Bilgi vermek amacım:)

Çalışmayı yapan arkadaş tabela olacağını belirtmiş. Bu da demektir ki büyük ihtimalle solvent bazlı mürekkep kullanan bir dijital baskı makinasında basılacak (3.20 cm solvent baskı makinası bende de var). Solvent baskı makinalar 4 renk, 6 renk ya da 8 renklidir (genelde) ve hiçbiri rgb boya kullanmazlar ve CMYK sistemiyle baskı yaparlar. Dijital baskı deyince sadece renkli fotokopi makinaları gelmesin aklınıza. Bu yüzden çalışmanın rgb de değil cmyk da yapılması gerekir.

Foruma cmyk resim yüklenmez tabi haklısınız ama benim bir önceki mesajımda eklediğim resimde hem cmyk ya dönüştürülmüş hali hem de rgb de çalışılmış orjinal halini rgb formatında görebilirsiniz. Yapılması gereken CMYK da çalışıp RGB JPG formatında kaydedip forumda yayınlamaktır. Yayınlama işini geçtim, arkadaş henüz bir aydır bu işi yapıyorum ve bu ilk çalışmam diye belirtmiş, bundan sonraki çalışmalarını CMYK'da yapması gerektiğini hiç kimse söylemezse bu işi nasıl öğrenecek? Benim yaptığım uyarıyı bir yönetici olarak benden önce sizin yapmanız ya da uyarıyı yapan kişiyi onaylamanız ve ayrıntılı açıklama yapmanız gerekir. Tekrar söylüyorum sadece bilgi vermektir amacım lütfen ters anlayıp ters cevaplar yazmayın:)

doccourt

Üye
Tepki
0
@xblack

boyle bı fırma yok sadece calısmak adına yaptım.ılerde daha ıyılerı olacaktır elbet. volkan olayına gelınce volkan benım arkadasım ona kıyak babında yaptım makara olsun ıde yoksa logo dıe dıll yanı kusura bakmayın bı hata ettıysek zamanla ogrenırız

xblack

Üye
Tepki
34
@doccourt

Arkadaşlar şimdi biz gördüğümüzü yazıyoruz. Yani bir nevi gelişmeniz için. Yoksa başka bir amacımız yok. Yani uyarılarımızı hesaba almanız, uygulamanız sizin gelişimiz açısından. Elbette sizlerde öğreneceksiniz. Ama bu tür mesajları kendinizi hor görmek için yada biz kendimizi üstün görmek kesinlikle değil. Kişi çalışmalarını yayınlamakla hatalı olduğunu anımsamamalı bilakis onlardaki bu cesareti her zaman takdir etmişimdir. Sevgi ve Saygılarım ile...

Ndesign

Üye
Tepki
51
onu bunu bilmen tartışmayınız lütfen biraz yararlı olalım cmyk olsun derken açıklamada yapınız yalnız eğer renk seçiiminde biraz daha dikkatli olsaydın daha iyi olurdu vede volkan resmini vektörel çizime dönüştürürsen hem logo bile olur saygılar

Yukarı Alt