Türk Liramızın simgesine grafiker bakışı...

danisman

Consultant
Tepki
30
Herkesin izlemesini tavsiye ederim...

Günay YUNUS

Grafikerler.Org
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
26
@Erkan Nehir

En alttaki Ariesmos simgesi. İsa'nın cennette tanrı tarafından verilen işaret olduğuna inanılır. Masonların simgelerinden biridir ayrıca. Erkan Bey amacım polemik oluşturmak değil ancak bu konuda biraz araştırma yapmanızı öneririm. Komplo teorisi olmadığını göreceksiniz diye umuyorum.

erkdal

Üye
Tepki
0
@kutsi_86

Merhabalar,
konunun tarihi biraz geçti ama sizin gönderdiğiniz görseller arasında dikketimi çeken TL nin oldukça zayıf kalması. Daha dolgun yapılabilirdi. Eminim türevleri de yapılacaktır. Bu haliyle oldukça zayıf

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Günay YUNUS

En alttaki simge aynı zamanda WORD içinde bulunan bir karakterdir ve internet üzerinde kullanıma uygun olması açısından seçilmiştir. Keşke araştırma yaparken bunu da araştırsaydınız ve bir göz atsaydınız. :) Görüyorum ki mesleğiniz tasarım olmasına rağmen herhangi bir yazı programı içindeki karakterleri bilmeniz gerekirken, masonluk hakkında daha fazla bilgiye sahipsiniz... Güzel...Ben bu sembole bakınca, bir grafiker olarak grafik ve text programları içinde hali hazırda bulunan bir font görüyorum. Siz ise "masonluk" sembolü görüyorsunuz... Bu da sanata bakış açınızı ortaya koyuyor maalesef...
Sıfırdan benim yarattığım bir sembol değil, kullanım kolaylığı amaçlanmıştır. Belki de bu sembol yüzlerce farklı din veya dil içerisinde kullanılıyor. Ve hepsi farklı anlamlar taşımakta. Ama size ilk bakışta masonluk kavramını çağrıştırması talihsiz bir bakış açısı...

Ama yurdum insanı sadece negatif teorilere daha yatkın maalesef....
Not: "İNANILIR" demişsiniz...
Hindistanda ineklerin tanrı olduğuna inanılır...
Afrika'da bazı kabilelerde halen ateşin tanrı olduğuna inanılır...
Ölüler en sevdiği eşyalar ile gömülür ve öbür dünyada bunları kullanıcaklarına inanılır...
Gördüğünüz gibi konu "inanılır" olunca örnek vermek ne kadar kolay değil mi?
Sonuç olarak;
ilkel batıl inançları bir kenara bırakıp modern bir gençlik olarak 2012 yılına yakışır bir şekilde teknik ve sanatsal yönden bakabilsek çalışmalara, nasıl olur acaba?
:s8:

pressmak

Üye
Tepki
0
bence tl nin yeni simgesi gayet güzel olmuş yazımı kolay gözede hoş görünüyor geçen hafta pazara gittim bütün esnaf elle simgeyi çok güzel çizmişler halk bu simgeyi arıyormuş

muzisyen

Üye
Tepki
0
en iyisi bu konuya grafikerler site sakinleri el atması bakalım buradan nasıl simgeler çıkacak

Yukarı Alt