Windows Live Messenger’da Hata Kodu : 80048820 - 80048412 - 80048416 Çözümü

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
3 Nisan 2008
Mesaj
2.630
Tepki
89
Milyonlarca kullanıcısı olan Windows Live Messenger zaman zaman bağlantı hataları verebiliyor. Bu hatalardan bir taneside Hata Kodu : 80048820 hatasıdır.

Bu hatanın çıkması ile ilgili çeşitli neden ve çözümler bulunmaktadır. Bu hata kodu Windows Live Messenger 7.0 ve üzeri sürümlerde ortaya çıkmaktadır. Hata mesajının başlıca nedenlerinden bir tanesi Türk Telekom’un internet çıkışlarındaki problemlerden kaynaklandığı söylenmektedir.

Bunun dışında yapabileceğiniz işlemler aşağıdaki gibidir;

1. Öncelikle işletim sisteminizin Tarih ve Saat ayarlarını kontrol ediniz. Bu işlemi yapmak için sağ alt köşede bulunan Tarih / Saat bölemesine iki kere tıklayın ve ayarlarınızın doğruluğunu kontrol edin. Daha sonra Internet Time bölümüne gelerek Update Now seçeneğine tıklayın. Böylelikle Internet zaman ayarlarınız güncellenmiş olacaktır.

Eğer bu güncelleme işlemi sırasında herhangi bir hata ile karşılaşırsanız Başlat –> Çalıştır adımlarını izleyerke buraya regsvr32 softpub.dll yazarak Enter‘a basın. (Live Messenger bu işlem sırasında mutlaka kapalı olmalıdır.) Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar güncelleme yapmayı deneyin. Gerekli kontrolleri ve düzeltmeleri yaptıktan sonra Messenger’a tekrar bağlanmayı deneyin.

2. Internet bağlantınızın olup olmadığını kontrol edin.

3. Mevcut Windows Live Messenger sürümünüzü www.msn.com adresinden tekrar indirin ve yükleyin. Kullanmış olduğunuz sürümü bulamazsanız en son sürümü yükleyin.

4. Internet Explorer –> Tools –> Internet Options –> Connections –> Lan Settings adımlarını takip edin ve açılan pencere üzerinde Automatically Detect Settings seçeneğini kaldırın ve bütün pencereleri onaylayarak kapattıktan sonra Windows Live Messenger‘a bağlanmayı deneyin.

5. Windows Live Messenger‘ı çalıştırın. Tools –> Options –> Connection –> Advanced Settings‘e tıklayın ve açılan pencere üzerinde SOCKS seçeneğini devre dışı bırakın ve Live Messenger’a bağlanmayı deneyin.

6. Internet Explorer –> Tools –> Internet Options –> Advanced tabına gelin. Bu bölüm üzerindeki seçenekler içerisinden aşağıdaki ayarlamaları yapın.

Check For Server Certificate Revocation : Sekmesinin İşaretini Kaldırın,
Use SSL 2.0 : Sekmesini İşaretleyin,
Use SSL 3.0 : Sekmesini İşaretleyin ve Windows Live Messenger‘a tekrar bağlanmayı deneyin.

7. Son olarak Live Messenger DLL dosyalarını güncellemeyi deneyeceğiz. Bu işlemi yapmak için şu adımları izliyoruz. Başlat –> Çalıştır seçneğini tıklayarak aşağıdaki komut satılarını teker teker uyguluyoruz. Bu işlemi yaparken Live Messenger uygulamamız tamamen kapalı olmalı.

regsvr32 Dssenh.dll
regsvr32 Gpkcsp.dll
regsvr32 Slbcsp.dll
regsvr32 Sccbase.dll
regsvr32 Softpub.dll
regsvr32 Wintrust.dll
regsvr32 Initpki.dll
regsvr32 Rsaenh.dll
regsvr32 Mssip32.dll
regsvr32 Cryptdlg.dll
regsvr32 Msxml3.dll

Yapmış olduğumuz tüm bu işlemlerden sonra Windows Live Messenger büyük olasılıkla bağlanacaktır.
 

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Kayıt
5 Şubat 2008
Mesaj
3.395
Tepki
103
Bu sorunu gerçekten çok yaşadım, çözümlerden bazıları işe yaramıştı..
Teşekkürler Abdullah Bey..
 
Yukarı Alt