Yakın Doğu Üniv. - Resim ve Resim İş Öğretmenliği Bölümü - Tanıtım

Hasan YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
164
Kuruluş

Yakın Doğu Üniversitesinin Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde Resim - İş Öğretmenliği bölümü 2012 yılında kurulmuştur. Yeni açılan Resim - İşi Öğretmenliği bölümü lisans derslerinde; alan dersleri, meslek dersleri (eğitim bilimine giriş, öğretmenlik uygulamaları) ve seçmeli dersler yer almaktadır.

Amaç ve Hedefler

Alınan lisans derslerinde deneyimli kadromuzla birlikte, yenilikçi yöntem, teknik ve kuramlarla bilgiyi paylaşma becerileri öğretmen adaylarına aşılanmaktadır. Uygulama dersleri laboratuarlarda ve atölyelerde yürütülmektedir. Öğretmen yetiştirme alanındaki uygulamar ve gelişmeleri yakından takip ederek Resim-İş eğitiminin önemini benimsetecektir. Ayrıca akademik yıl içerisinde Resim - İş Eğitimi alanıyla ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek, bu bölümdeki öğrencilerin, aktif olarak akademik ortamlarda kendilerini geliştirme fırsatı sağlanacaktır.

Misyon ve Vizyon

Öğrencilere, resim-iş öğretmeninin sahip olması gereken sanat bilgisi, yaratıcılık ve el beceriler ile birlikte bunları eğitime aktarmayı kazandırmak,
Resim, sanat disiplinleri, yaratıcılık, uygulama ve görsel sanatlarda, sürekli kendini geliştiren ve ayrıca tüm bunları eğitim ve öğretim ile ilgili sorunlara karşı bilimsel çözümler üretebilen öğretmenler yetiştirilmek,
Ortaöğretim kurumlarında görev yapacak olan resim-iş öğretmenlerini yetiştirmek,
Eğitim-öğretim hizmetlerinde resim-iş öğretmenliği alanında mevcut bilgileri planlayan, görsel tasarım yapabilen ve uygulayabilen, resim-iş öğretmenlerini yetiştirme,
Resim-iş öğretmenliği eğitimi alanına ilişkin araştırma, sergi, workshop ve projeler hazırlamak,
Resim-iş ve farklı sanat disiplinleri arasında konu ile ilişkili seminer, sergi ve workshoplar düzenlemek.

Yukarı Alt