Yardım edebilir misiniz?

vberk

Üye
Tepki
4
Aşağıda paylaştığım resimler tamamen İllüstratör ile yapılmıştır. Işık ve benzeri yardımcı efektler için ise Photoshop kullanılmıştır. Çalışmalar da ışık efekti var; Her yazının içinde üst köşelerde var. Bu efekti nasıl verebilirim?

Yukarıdaki resimde sağ üst köşelerde...

Bu çalışmada da benzer efektten var. Ayrıca yazının içinde biraz aydınlatma efekti var. Bunu nasıl yapabilirim?

Yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkür ederim...

Tepki
74
Bu tür parlamaları, PS'de Path üzerinden fırça uygulattırarak yapabilirsin. Ama bunun için fırça uçunu iyi tanımlaman gerekir.
Köşelere path ile parlaması gereken çizimi yap. Brush ucunu kısa mesafeli olarak tanımla. Ayrıca inceden başlayıp kalınlaşacak ve tekrar incelecek şekilde ayarla.

Brush panelini biraz karıştırırsan epeyce yol alırsın.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

T.Ö.

vberk

Üye
Tepki
4
@Tuncer Özkan

Yorumunuz için teşekkür ederim. Biraz mantığıma yattı; Fakat öyle çok simetrik olmaz diye düşünüyorum. Yani yukarıdaki gibi olmaz. Ben yukarıdaki gibi nasıl yapabilirim?

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Tuncer Özkan
Evet photoshop ta bevel emboss her harfe ve her kıvrıma bu şekilde eşit parkaklık ve derinlik verir.

vberk

Üye
Tepki
4
@Tuncer Özkan

@Erkan_Nehir

:clap2::clap2::clap2::thumbup::thumbup::thumbup:

Çok teşekkür ederim. Photoshop'ta yapmayı öğrendim; İllüstratörde bunu yapabilir miyiz peki?

vberk

Üye
Tepki
4
Bir şey daha sormak istiyorum. 2. çalışma da her harfin köşelerinden falan kesilmiş gibi bir efekt verilmiş. O efekti nasıl verebiliriz?

Tepki
74
@vberk

Bunun bir efekt ile elde edildiğini sanmıyorum. Grafiker, burada yazının daha okunabilir olması için, yani oluşturduğu tipografide iç içe geçen harfleri birbirinden ayırmak için elle bu ayrımı elde etmiş. Zaten kesiklerde farklı kalınlıklar kullanması da bunu gösteriyor.

Bu haliyle epeyce zamana malolmuş, çok detaylı ve titiz bir çalışma olduğu gözden kaçmıyor. Eğer grafiker, çalışmasının bu hale geleceğini öngörmüşse, veya şöyle dersek, siz böyle bir çalışma yapacaksanız, harfleri birleştirmeden önce biryerde kopyasını tutunuz. Eğer siz de harfleri daha iyi okutmak isteyecekseniz, o zaman bu yedek harfleri kullanarak 1-2mm aşağı ve yukarı çoğaltarak, bunların birbirlerinden arakesitler (intersect) elde ederek bu kesik üretimini hızlandırabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Tuncer ÖZKAN

vberk

Üye
Tepki
4
@Tuncer Özkan

Dediğinizi anladım. Uzun zamandır bunu öğrenmek istiyordum... Sanırsam böyle şeyler yapmak için çok çalışmam gerekiyor.

Teşekkür ederim herkese... :clap2:

Yukarı Alt