Yayınlanmış Ulusal Gazetelerdeki tasarımlarım (HURRIYET)

tolgilis

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
Daha önceki iki konuyu burada topladım. Birçok fotoğraf ekledim. Umarım beğenirsiniz. Olumlu olumsuz tepkileri bekliyorum...
İndesign 2'de yapılmıştır...
Not: Sayfalarda başlık başlık, resim resim yanyana gelmemesine özen gösterdik, kafa karışıklığını önlemek amacıyla...

not: Dergi ve Gazete tasarımı işleriniz, özel ders veya her türlü iş görüşmeleriniz için ALTTAKİ LİNKE TIKLAYIN...
https://www.grafikerler.org/freelance-is-arayanlar/29414-dergi-gazete-her-turlu-tasarim-ve-editorluk-isleriniz-yapilir-referanslar-icerde.html

h@yt@

Üye
Tepki
0
kardeşim hepsi güzel hoş ama decupe'yi öğrenmelisin.

tolgilis

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
@h@yt@

dekupeleri renk ayrımı servisi yapar:) Ama şuvarki, bence gayet başarılı dekupeler. Zaman zaman ufak hpatalar olabilir ama iddaa ederimki, türkiyedeki diğer gazetelere oranla çok daha başarılı...

Tepki
74
@tolgilis

Merhaba,

Şu bir gerçek ki, ülkemizde grafiker deyince her işi yapacak, hatta "kap şurdan iki çay getir" emirini bile yerine getirmesi gereken kişi gözüyle bakılmaktadır. Çayı getirecek kişiye tabiii ki emeğinden dolayı saygı duyulması gerekir. Ama bu iş, grafikerin işi değildir.

Dekupaj, dizgi, tasarım-uygulama gibi işler de grafiker için aynı çember içinde olduğu sanılsa da, aslında bunlar operatörlerin yapacağı işlerdir.

Çünkü grafiker, "tasarım yapar!"

Maalesef ülkemizde uzmanlık dediğimiz kavram için henüz epey yol alınması gerektiğini her vesileyle söylemeye çalışıyoruz. Bu grafikerlerin çalıştığı konular için bile geçerlidir. Örneğin, logo tasarımında uzmanlaşan bir grafikere, kitap sayfalarının tasarımına zorlamak doğru değildir. Afiş tasarımında uzmanlaşan bir grafikere logo tasarlatmak ne kadar verimli olacaktır?

Sonuç olarak, gelinen noktada hep işverenlerin hem de üstelik çalışanların bile bu durumu kanıksadıkları ortadadır.

Hem çalışan, hem de çalıştıran olarak almamız gereken uzun ve ince bir yol vardır.

Herkese kolay gelsin.
Tuncer ÖZKAN

tolgilis

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
@Tuncer Özkan

Kesinlikle haklısın. Bana deseler kartvizit yap... İnan çok zorlanırım... Bin 1 saat düşünerek yapacağım işi kartvizit tasarımı yapan kişi 5 dakikada katkat daha iyisini yapabilir...

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
yapılan yorumlara muhalif bir yorum olacak sanırım ama
gazete tasarımı yapabilecek kapasitede bir kişi nasıl olur da kartvizit yapamaz (ya da zorlanır)
hayal gücü ve göz zevki bulunan herkes bu ikisini pekala yapabilir diye düşünüyorum...
şimdi asıl konuya dönecek olursam
mizanpajlar çok güzel elinize sağlık...

tolgilis

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
1
@Hasan Güner

Ben yapamam demedim ki... Ben 1 saat uğraşıyorsam, diğeri 10 dakikada daha iyisini yapar demek istedim...

Örneğin, gazete tasarımı kolay gibi görünüyor değilmi...

Ama başına editör gelip

Manşetim bu konum şu... 3 bin byte
ikinci haber 2bin byte
üçüncü haber 3 resimli 1500 byte
dördüncü haberim resimsiz ama kutulu 2000+1000 byte

Çalış dediğinde, gazetenin temel mizampaj kurallarını bozmadan, kısa sürede, haberi anlatacak, görsellei ve arka planları uyumlu yapacak, hata affetmeyen zamanla yarıştığın sektörde, sürekli katalog çalışması yapan birisi mi daha hızlı ve iyi gazete dergi tasarımını yapar, yoksa bu işle uğraşan mı...?..

Aslında bu kadar geniş açıklamaya gerek yoktu, yukarıda da aynı şeylerden bahsetmiştim;)

Yukarı Alt