yönetici olmak, yönetebilmek...

Tepki
0
Benim kafamda yöneticilikle ilgili her zaman soru işareti olmuştur
Yönetiticilik insan yönetmekmidir yoksa iş yönetmekmidir.

Şu yüzden soruyorum.
Daha kaliteli bir ortamda çalışmak için yapılacak işleri çok iyi program yaptığımı düşünüyorum.
Ve işimde çok başarılıyım...

Ama konu insan yönetmek kısmına gelince orada kalıyorum....
Bu yüzden bir çok iş değiştirmek zorunda kaldım...

danisman

Consultant
Tepki
30
@Hüseyin Çalık

Çok doğru bir konuya değinmişsiniz, bir insan, konusunda harika olur, süper işler üretir ama iş, insan yönetmeye gelince, dünyanın en başarısız insanlarından farkı kalmaz. Yöneticilik konusunda bir makale yazacağım, sanırım buna ihtiyaç var...

Saygılar...

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Yönetici, çok basit anlamıyla İngilizce'de Manager, Yöneticilik ise Management olarak ifade edilir. Bizde şarkıcılara yön veren menejer kelimesi buradan gelmiştir.

Osmanlıcası İdareci, İdarecilik şeklindedir. (Elbette durumu kurtarma anlamında vaziyeti idare etmek demek değildir)

Dünya üniversitelerinde yöneticilik ve iş idaresi bölümleri vardır.

Yönetici kapsamına chief (şef) , lider (leader) veya direktör (Director-direktif veren-direksiyon elinde olan) kavramları da girer.

Bu bağlamda arabayı süren ve direksiyonu elinde tutan sürücü (şoför) de aslında otomobili veya otobüsü SEVK ve İDARE EDEN bir YÖNETİCİDİR aslında.

Yöneticilik nerede ve nasıl yapılırsa yapılsın, ya insanları, ya işleri, ya üretimi ya da projeleri sevk ve idare etme mesleği veya görevidir.

Burada aslolan yönetmek veya yönetememektir.Tıpkı olmak veya olmamak gibi.

Her meslekte olduğu gibi yöneticinin de EHİL olması ve ehliyet sahibi olması gerekir.
Devlet adamı da bir yöneticidir. Kültürümüzde Devlet adamı-idareci-yönetici ve adalet kavramları yaygındır.

Yöneticinin adil olması gerektiği Hz. Ali'nin Devlet adamına öğütler adlı kitabında yazılıdır.

İşte o kitaptan bazı alıntılar;

Hiddetine, gazabına (öfkene), eline ve diline hakim ol

Sakın halkından uzun müddet uzak veya saklı durma

Halka sevgi ve merhamet besle

Alçak gönüllü ve ölçülü ol

Denetime önem ver

Hiçbir işi ihmal etme

Sana helal olmayan şeylerde nefsine karşı sıkı dur

Hiçbir cezalandırman için katiyen sevinme. Sakın ''ben tam bir kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler'' deme

Etrafındakilerden, ileri gelenlerinden ve akrabalarından hiçbirine katiyen toprak (devlet elindeki bütün imkanlardan yararlanma hakkı) verme

Adaletten katiyen ayrılma. Böyle yapmazsan zulmetmiş olursun

İnsanlar hakkındaki bütün kin düğümlerini çöz. Seni intikama doğru sürükleyecek iplerin hepsini kes. Sence açıklık kazanmayan şeylerin tümü hakkında anlamamış görün. Şunu bunu gammazlayanların sözüne sakın çarçabuk inanma

Alkışa ve yersiz övgüye müsamaha etmek insanı büyüklenmeye sevk eder ve kibire yaklaştırır. Sakın insanların iyisiyle kötüsü senin yanında bir olmasın.

Askerlerinin başına öyle birini geçir ki, Allah''a, Resulüne ve devlet başkanına karşı sence hepsinden daha bağlı ve sadık, kalbi hepsinden temiz ve aklı başında olmak itibariyle hepsinden üstün bulunsun.

(Adliye ve hakimler hakkında) Halk arasında hüküm vermek için öyle birisini seç ki, hatasında ısrar etmesin, hakkı gördüğü an döneceği yerde dili tutulup kalmasın, hiçbir zaman tamah ettiği bir menfaatin kaybolacağı gibi bir endişeye düşmesin.

Sakın şahsi yakınlık veya tesir altında kalarak hiçbir kimseye vazife tevdi etme

Memleketin imarına sarf edeceğin emek, vergi toplamaya harcayacağın himmet ve gayretten fazla olmalı

Ticaret ve zanaatla uğraşanlar vardır ki, bunların bir kısmı oturduğu yerde çalışır, bir kısmı şuraya buraya mal götürür, bir kısmı da elinin emeğiyle geçinir. Bunların hepsine iyi muamele et.

Yetimleri ve yaşlı bulunduğu halde hiçbir çaresi olmayan kimselerin geçimini üzerine al

İhtiyaç sahipleri için sırf kendileriyle meşgul olacağın zaman ve mekan ayır.

Düşmanla aranızda bir sözleşme akdettiysen, yahut ona karşı bir taahhüdün varsa yapılan sözleşmeye riayette bulun, ahdini yerine getir. Verdiğin sözü muhafaza için icap ederse hayatını bile feda et.

Kaynak;http://www.forummisali.com/hazreti-aliden-devlet-t3328.html?

Tepki
100
@farukcagla

haklısınız faruk bey. konuya değerli katkınızdan dolayı teşekkür ederim.
bazen de düşünmüyor değilim. allah vergisi bir yetenek mi bu?
evet, galiba biraz da "vermemişse mabud, neylesin mahmut."
saygılar...

Yukarı Alt