AfterFocus ile Fotoğraftan Sonra Odaklama

Yazar Tarih: 26 Mart 2014

Genellikle fotoğraf ile uğraşan grafikerlerin yaptığı bir iş olan fotoğrafa sonradan odaklama katma işlemi, bugün birçok mobil uygulama sayesinde kolaylık yapılabliyor. Bu uygulamalar yüksek bir profesyonellik sağlamasa da anı kurtarmaya yarıyor.

afterfocus2

AfterFocus uygulaması da bu anı kurtarmaya yarayan uygulamalardan birisi. Fotoğraf çekimi ile birlikte yapılan odaklama işlemi AfterFocus uygulaması sayesinde istenilen nesnenin daha da ön plana çıkmasını sağlıyor. Benzeri uygulamalara göre yüksek bir kalite sağlayan uygulama, daha iyi sonuçlar için kullanıcının neseneye çok yakın olmamasını ve arka planın neseneye göre daha çok yer kaplamasını istiyor. Fotoğraf çekimi sonrasında el ile ve otomatik odaklama olarak iki seçenek sunan AfterFocus, el ile seçiminde Photoshop benzeri nesneyi seçmek gerekiyor ancak otomatik seçenekte nesneyi sadece çember içine almak yeterli oluyor. Uygulama, tüm işlemler sonucunda arka planı bulanıklaştırarak nesneyi ön plana çıkarıyor.

AfterFocus uygulaması nesne odaklamasının yanında aynı zamanda fotoğraflara efekt vermeye de yarıyor. Efekt işleminde de oldukça başarılı sayılan uygulamaya iOS için buradan, Android için ise buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki