Facebook Yeni Tasarımından Neden Vazgeçti

Yazar Tarih: 02 Nisan 2014

Facebook, 2013 Mart ayında içerisinde birden çok haber akışı bulunduran yeni tasarımını test etmeye başlamıştı. Kısa bir süre belirli sayıdaki kullanıcı ile test edilen yeni tasarım, üzerinden çok geçmeden rafa kaldırılmıştı.

facet1

Teknoloji dünyasında tasarımın neden kullanıma sunulmadığına dair teoriler üretilirken en iyi teori arayüz tasarımcısı ve aynı zamanda Svbtle blog portalının kurucusu olan Dustin Curtis’den geldi. Dustin Curtis’in teorisi ise Facebook’un çoklu akışa sahip yeni tasarımını kullanıma sunmama fikrinin arkasında reklam gösteriminde büyük kaygılar olduğunu öne sürüyordu.

Curtis’in teorisi epey ses getirmiş olacak ki Facebook Tasarım Müdürü Julie Zhuo, Curtis’in bu teorisini geçtiğimiz günlerde yalandı. Zhuo tasarımdan vazgeçilmesinin en önemli sebebinin 10 inçlik netbookların tasarımda hesaba katılmaması olduğunu belirtti.  Bu yüzden yeni tasarımın test sürecinde 10 inçlik netbooklarda istenilen performansın alınamaması tasarımdan vazgeçilmesine sebep oldu diyen Zhou, Curtis’in belirttiği reklam kaygılarına ise hiç değinmedi.

Geçtiğimiz Mart ayında yeni geliştirdiği farklı bir tasarıma geçmeye başlayan Facebook, zamanında neden o tasarımı 10 inçlik netbooklara adapte etmedi bilinmez ancak Facebook tarafından resmi açıklama yapılmış olsa bile Curtis’in teorisi daha inandırıcı duruyor.

Mustafa Şevki Coşar

www.twitter.com/mustafasevki